Biden: Američané nemohou bojovat ve válce, kterou nechce vést ani afghánská armáda

Nahrávám video

Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat, uvedl americký prezident Joe Biden. Spojené státy utratily za válku v Afghánistánu přes bilion dolarů, daly tamním vládním jednotkám všechny prostředky, aby mohly vyhrát boj o svou budoucnost. „Jediné, co jsme jim dát nemohli, je vůle bojovat,“ uvedl šéf Bílého domu ve svém mimořádném projevu věnovaném vývoji v Afghánistánu. Pokud však budou Američané a jejich partneři v zemi napadeni, odpověď USA bude rychlá a tvrdá, varoval.

„Afghánská armáda zkolabovala, někdy se ani nepokoušela bojovat. Američané nemohou bojovat za Afghánce, když ti nebudou bojovat sami za sebe,“ uvedl Biden v projevu. „Mohli bychom bojovat další roky, ale nepřineslo by to žádný výsledek. Pouze další oběti,“ dodal.

Řekl, že nechce opakovat chyby, které USA v historii udělaly. Zmínil například i válku ve Vietnamu, k jejímuž závěru bývá současná evakuace opakovaně přirovnávaná.

Cílem americké přítomnosti v Afghánistánu nikdy nebylo vybudování národa, ale potlačení terorismu, zdůraznil Biden v projevu. Uvedl také, že po dvaceti letech nehodlá tuto válku předat dalšímu nástupci v Bílém domě: „Afghánistán je hřbitovem velmocí. Naše mise v zemi zažila mnoho přešlapů. Nebudu tuto zodpovědnost předávat na pátého prezidenta.“

„Stojím za svým rozhodnutím. Nikdy nebyl dobrý čas stáhnout americké jednotky. Bylo nám jasné, jaká jsou rizika,“ řekl Biden. Uznal ale, že se převzetí moci Talibanem událo „rychleji, než jsme to očekávali.“

Americký prezident Joe Biden k situaci v Afghánistánu a postoji USA
Zdroj: Leah Millis/Reuters

Spojené státy využijí své jednotky k pomoci při evakuaci

Biden kromě toho zmínil i Čínu a Rusko, které by podle něj rádi viděly, aby USA zůstaly v Afghánistánu, vyčerpávaly se zde a utrácely další biliony dolarů. USA dle slov svého prezidenta nicméně hodlají Afghánce i nadále podporovat. „Budeme se snažit využívat diplomacie a humanitární pomoci. Budeme se snažit hájit práva všech Afghánců, afghánských dívek a žen,“ uvedl Biden.

Šest tisíc amerických vojáků bude nasazeno v Afghánistánu, aby zajistili evakuaci spojenců a Afghánců, kteří se spojenci spolupracovali a čekají na transport, popsal další plány Biden. Zmínil, že v zemi je zhruba tisíc Američanů, kteří čekají na evakuaci. „Musíme je dostat z oblasti co nejrychleji. Potom skončíme válku.“

USA mezitím poskytly víza afghánským spolupracovníkům, v tom hodlá stávající demokratická administrativa pokračovat. Projev zakončil šéf Bílého domu poděkováním všem, kteří nasazovali své životy, a přáním „Bůh ochraňuj naše vojska“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při izraelském útoku zemřeli libanonští důstojníci

Tři libanonští vojáci, včetně jednoho generála, zahynuli při izraelském úderu na vojenské vozidlo na jihu Libanonu. Podle agentury Reuters to oznámila libanonská armáda. Izrael to později potvrdil s tím, že incident vyšetřuje. Libanonská armáda se historicky nezapojuje do střetů mezi židovským státem a teroristickým hnutím Hizballáh.
10:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina udeřila v Petrohradu a ničila ropné sklady

Kyjev udeřil na ropné sklady a další cíle v Ruské federaci. Drony zasáhly i město Kronštadt u Petrohradu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského stroje udeřily na tamní základnu. V Petrohradu se mohl stát terčem útoku výzkumný ústav, který se zabývá vývojem podvodních zbraní, píše server Ukrinform s odkazem na ruský telegramový kanál Astra. Moskva poslala na Ukrajinu 272 bezpilotních letounů, zemřel jeden člověk.
před 2 hhodinami

Justice poslala kandidáta na prezidenta Peru těsně před druhým kolem k soudu

Peruánská justice nařídila postavit před soud levicového prezidentského kandidáta Roberta Sáncheze. Čelí obvinění, že volební komisi poskytl nepravdivé informace o finančních příspěvcích své strany v letech 2018 až 2020, informuje agentura AFP.
před 5 hhodinami

Armáda USA sestřelila íránské drony a udeřila na radarová stanoviště

Americká armáda sestřelila čtyři íránské drony vyslané směrem k Hormuzskému průlivu a zachytila několik íránských balistických střel namířených na Kuvajt a Bahrajn. Zaútočila rovněž na radarová stanoviště v Íránu. Oznámilo to v noci na sobotu velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM).
01:46Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Izraelská armáda při střelbě na Západním břehu zabila kojence

Izraelští vojáci v sobotu zahájili palbu na osobní automobil v Hebronu na okupovaném Západním břehu Jordánu a zabili při tom sedmiměsíční dítě a způsobili lehká zranění jeho rodičům. Oznámilo to palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel incident potvrdila a vyjádřila nad ním „hlubokou lítost“.
08:22Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Do Kodaně, Bruselu i k Jadranu. Přímých vlakových spojů přibývá

Zájem o mezinárodní železniční dopravu z Česka do zahraničí roste. Přibývá spoluprací mezi jednotlivými dopravci napříč Evropou a novinky přímých spojů rozšiřují dosavadní nabídku. Zájemci se z tuzemska přímými vlaky dostanou třeba do všech sousedních států, Dánska, Belgie, Nizozemska nebo Chorvatska.
před 8 hhodinami

VideoKvůli krizi Hormuzu přivolává pozornost Malacký průliv

Přetrvávající krize v Hormuzském průlivu vyvolává obavy o další významnou obchodní tepnu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem – Malacký průliv. Je to nejkratší námořní spojení mezi Indickým a Tichým ocenánem a prochází jím čtvrtina veškerého námořního obchodu a pětačtyřicet procent ropy přepravované po moři. Pro východní Asii je hlavní trasou pro dovoz energií, opačným směrem proudí zboží na evropské a jiné světové trhy. Znepokojení vyvolává nedávný výrok indonéského ministra, který naznačil možnost poplatků.
před 10 hhodinami

Rusko zařadilo na seznam extremistů i českou pobočku organizace Memorial

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na svůj seznam extremistických organizací hnutí na ochranu lidských práv Memorial včetně jeho české pobočky. Informovala o tom v pátek ruská státní tisková agentura TASS. Sdružení, které je nositelem Nobelovy ceny míru, uvedlo, že tím nabyl právní moci dubnový verdikt ruského nejvyššího soudu, který hnutí označil za extremistické a zakázal jeho působení v zemi.
před 17 hhodinami
Načítání...