Armáda se prý thajské expremiérky nezmocnila

Bangkok - Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová je prý na „bezpečném místě“. Jeden z jejích spolupracovníků tak vyvrátil informaci, že ji zadržují vojáci. Armáda si včera předvolala celou svrženou vládu. Víc než 150 lidem také zakázala vycestovat ze země. Během týdne chce v Thajsku obnovit pořádek a prosadit politické reformy. Na dnešek svolala svou první tiskovou konferenci.

Armáda si v pátek předvolala celou svrženou vládu a členy rodiny Šinavatrových, která je v centru dlouhodobého vnitrothajského politického konfliktu. Vysoký vládní činitel Reuters včera sdělil, že expremiérka bude zřejmě zadržována až týden. Thajská média uváděla, že ji armáda přepravila na svou základnu v provinci Saraburi severně od Bangkoku. To ale její spolupracovník popřel. „Nyní je na bezpečném místě … Není zadržována v žádném vojenském zařízení. To je vše, co k tomu v tuto chvíli mohu říci,“ uvedl.  

Šinavatrová musela z úřadu premiérky odstoupit 7. května poté, co ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. V Bangkoku se poté zintenzivnily demonstrace a střety mezi provládními a protivládními aktivisty. Ve čtvrtek armáda uskutečnila druhý vojenský převrat za posledních osm let. Pozastavila platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení a zákaz shromažďování více než pěti lidí.  

Už téměř desetiletí zuří v Thajsku střet mezi roajalistickým establišmentem v Bangkoku a populistickou stranou bývalého premiéra a někdejšího telekomunikačního magnáta Tchaksina Šinavatry, bratra odvolané premiérky Jinglak. Tchaksina armáda svrhla v minulém převratu z roku 2006, kdy jej obvinila z korupce a zneužívání moci, dosadila prozatímní vládu a sepsala novou ústavu. 

Tchaksin od té doby žije v exilu, ale protivníci jej obviňují, že prostřednictvím své sestry dál ovlivňuje politiku a ekonomiku v Thajsku. Jejich strana „červených“ má velkou podporu u chudých vrstev venkova, díky čemuž opakovaně vyhrává ve volbách.  

Šéf armády rychlý návrat k demokratické vládě neslibuje. Trvá nejprve na zásadních reformách a dosažení stability. „Před volbami musíme udělat ekonomické, sociální a politické reformy,“ řekl generál v pátek stovkám státních úředníků. „Pokud nastane klid, budeme připraveni vrátit moc lidu,“ dodal.

Vydáno pod