V pražské zoo se celý víkend líhli plazi

Praha - Tři desítky mláďat sedmi druhů plazů přišly na svět během uplynulého víkendu v pražské zoologické zahradě. Patří mezi ně kriticky ohrožená želva egyptská, leguánci modraví, paještěrky písečné, gekon turkestánský, agamy stepní, trnorepové zdobení a čukvala zavalitá.

Jedná se o druhy vzácné, obtížně chovatelné nebo vůbec poprvé rozmnožené v zoologických zahradách, řekla mluvčí zahrady Tereza Palečková. Hned tři z těchto druhů - paještěrka písečná, gekon turkestánský a agama stepní - žijí v expozici středoasijských pouštních plazů Kattakum, kterou zoo otevřela počátkem května ve zrekonstruovaném Pavilonu kočkovitých šelem. Od té doby se tam vylíhlo už 55 mláďat a dalších více než 200 vajec z expozice opatrují chovatelé v líhni.

„Nová středoasijská Kattakum je experimentem, který se zatím, zdá se, daří. Všechny druhy zvířat, které v ní žijí a které se mohly rozmnožit, se v krátké době skutečně rozmnožily. U paještěrky písečné, gekona turkestánského a již dříve vylíhlé agamky písečné se navíc velmi pravděpodobně jedná o vůbec první rozmnožení v zoologických zahradách celého světa,“ uvedl kurátor plazů Petr Velenský.

Expozici Kattakum obývá celkem 48 jedinců devíti druhů plazů. Žijí na takzvaném barchanu - velké písečné duně, kterou musí chovatelé pečlivě udržovat nejen na povrchu, ale i v jejím nitru, kam se zvířata ukrývají před horkem. Návštěvníci tu mají jedinečnou možnost pozorovat celý ekosystém a život zvířat v něm.