Ve Starém Plzenci se rozpadla městská rada

Starý Plzenec (Plzeňsko) – Dva radní z pěti opustili městskou radu ve Starém Plzenci. Jaroslav Lenk a Pavel Císař ze sdružení Volba pro Starý Plzenec a Sedlec svůj krok zdůvodnili nesouhlasem s postoji a konáním zbytku rady. Starosta Vlasta Doláková (bezp. za ODS) je přesvědčena, že nehrozí předčasné komunální volby a rada může prozatím fungovat i s pouhými třemi členy.

Obyvatelé Starého Plzence si počátkem roku 2011 museli zopakovat komunální volby, když se ukázalo, že jeden ze zvolených zastupitelů, písničkář Jaroslav Lenk nemá ve městě trvalou adresu. Chybu napravil a po opakovaných volbách se dokonce dostal do rady – aby se nyní opět dostal do středu pozornosti, protože z rady vystoupil. Spolu s kolegou ze sdružení Volba pro Starý Plzenec a Sedlec Pavlem Císařem jsou přesvědčeni, že rozpočet, který město schválilo, je špatný. Označili ho za napjatý, rizikový a finančně nestabilní. Prý nepočítá s velkými připravovanými zakázkami jako stavba kanalizace či rekonstrukce ulic.

Podle starostky Vlasty Dolákové jsou ale veškeré rozpočtové výdaje kryty rozpočtovými příjmy. „Co se týká pravděpodobných vícenákladů z velkých investičních akcí, město v roce 2012 ani v roce 2013 neplatilo žádné peníze za pravděpodobné vícepráce z uvedených investičních akcí,“ uvedla Doláková. Ani jeden z končících radních se podle ní dosud o průběh těchto akcí nezajímal.

Druhé mimořádné komunální volby v tomto období přes napětí na radnici zřejmě ve Starém Plzenci nehrozí. Sdružení Volba pro Starý Plzenec je v zastupitelstvu třetí nejsilnější, podle starostky ale bude rada i zastupitelstvo fungovat dále. „Rada města může zatím fungovat jako tříčlenná do nejbližšího zasedání zastupitelstva, kdy by se měli dovolit zbývají členové,“ řekla Doláková.

David Růžička o změnách v plzenecké radě (zdroj: ČT24)