Stavební úřad žádá soud o vystěhování domů v Přednádraží

Ostrava - Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu poslal k soudu žádost o exekuční vystěhování domů v romském ghettu Přednádraží. Právě stavební úřad nařídil obyvatelům, aby se vystěhovali, podle úředníků jsou zchátralé domy neobyvatelné a pobyt v nich nebezpečný. Okolo 140 lidí ale pokyn neuposlechlo a v domech zůstávají.

„Vlastník domů nesplnil povinnost a v domech se stále zdržuje velké množství lidí. Proto se obracíme na soud s žádostí o provedení exekuce. Všem osobám, které se ke dni ústního vyhlášení rozhodnutí v domech zdržovaly, bylo naším obvodem nabídnuto přístřeší,“ uvedla mluvčí obvodního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. Úředníci nabídli obyvatelům ghetta bydlení na ubytovně. Ti to odmítli, mimo jiné proto, že je to pro ně příliš drahé.

Místopředseda Okresního soudu v Ostravě-Porubě Jaroslav Rakošan ví o podané žádosti zatím neoficiálně, zřejmě dorazila až ke konci pracovní doby. Zapsána by měla být do konce týdne. „Nedá se to odhadnout, ale jakmile soudce dostane věc na stůl, mohl by o ní rozhodnout v řádu několika dnů,“ řekl Rakošan. Pokud by podle něj soud žádosti vyhověl, na řadu by přišel exekutor. Ten má k výkonu exekuce pravomoci i své lidi.

Je to podraz, tvrdí obyvatelé domů

Zástupce obyvatel Přednádraží Jan Bandy řekl, že tam teď je dusno a jednají o tom, co dál. „Připadá mi to jako nějaký podraz. Dopoledne s námi jednali o kopání jímek a najednou přijdou s tím, že bude soudní exekuce,“ řekl Bandy. Úředníci dopoledne přišli s návrhem nahradit dočasně nefunkční kanalizaci jímkami. Podle Bandyho byli lidé připraveni začít pracovat na opravách a měli naději, že se domy opraví a budou tam moci zůstat. „Teď nevíme, co máme dělat. Pokud bychom odtud odešli, je jasné, že by se hned začalo rabovat a z těch domů nezůstane nic,“ řekl Bandy.

O silný podraz se jedná i podle aktivisty Kumara Vishwanathana z občanského sdružení Vzájemné soužití, který lidem v ghettu pomáhá. Podle něj ale ještě existují varianty hovořící pro zachování domů a bytů v dané lokalitě. „Musíme pracovat. Pokusíme se dát do pořádku jeden dům. Odblokujeme tam žumpu a pustíme vodu. Pak požádáme stavební úřad, aby dům ze seznamu vyřadil,“ řekl. Dodal, že podobně by chtěl postupovat i u dalších domů. Zda budou případné rozhodnutí soudu obyvatelé respektovat, zatím netuší. Podle Roztočila jedná úřad účelově, a tak podání žádosti o exekuci čekal.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková: „S místní komunitou jsme se dohodli, že by byli ochotni byty opustit v okamžiku, kdy by jim městská část garantovala standardní byty, a ne bydlení na ubytovnách.“

Zástupci obyvatel Přednádraží dnes byli na úřadě vyjednávat o možnosti obnovení dodávek vody. Ta v domech neteče od 27. července, kdy ji Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) odpojily kvůli dluhům. Vodu obyvatelům dováží cisterna. Ostravský primátor Petr Kajnar, který je také předsedou představenstva OVAK, dnes uvedl, že pokud by majitel domů uhradil dluh, bylo by možné dodávky vody obnovit. Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, ale řekl, že nechce žádné další peníze vydávat, dokud nebude jisté, že lidé mohou v domech zůstat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 6 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 6 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 9 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 10 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 12 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 15 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 18 hhodinami
Načítání...