Školy a školky v Praze 13 ušetří na energiích miliony

Praha – S plýtváním tepla, světla a vody skončily díky modernímu energetickému vybavení základní a mateřské školy v Praze 13. Zařízení koupila soukromá společnost, která městské části garantuje padesátiprocentní úsporu energií. Radnice by tak za deset let měla ušetřit 240 milionů korun.

Lokální plynové kotle místo dálkového vytápění, regulace teplot ve třídách, úsporné zářivky a spořiče vody – takové vybavení má teď všech 31 základních a mateřských škol na území Prahy 13. Moderní technologie mají pomoci snížit náklady za spotřebu energií, které jsou pro rozpočet městské části největší zátěží. Podobným způsobem šetří například i Národní divadlo a spousta dalších institucí.

„Zařízení stála sto třicet milionů korun, ty zaplatila soukromá firma. Městská část bude investici splácet po dobu deseti let z uspořených peněz,“ vysvětlil starosta Prahy 13 David Vodrážka. Do šetření se Praha 13 pustila ve velkém. Pořízení úsporných technologií předcházelo zateplení školních budov. „Zateplení bez regulace by nemělo ten efekt,“ řekl Ivo Slavotínek ze společnosti Enesa, která poskytuje enrgetické služby.

Reportáž Luďka Jíry (zdroj: ČT24)

Na šetření ve školách dohlédnou sami žáci. Takzvané energetické hlídky budou ve třídách kontrolovat větrání a svícení a nedostatky hlásit. Motivovat je má soutěž o nejúspornější školu, v níž mohou vyhrát školní výlet za 60 tisíc korun.