Skláři mají za sebou těžké období. Kromě energetické krize je potrápila i vysoká inflace

8 minut
SeČTeno: Existenci sklářství ohrozila energetická krize
Zdroj: ČT24

V posledních měsících se české sklářství dostalo do existenční krize, když prudce rostly ceny plynu. Ten je přitom pro výrobu skla klíčový. Například v Harrachově, kde je nejstarší fungující sklárna na světě, museli hledat rezervy, tvrdí ale, že krize je také naučila šetřit. Došlo však i na zdražování zboží, kvůli čemuž ale přišli i o část zákazníků. Žádná ze sklářských firem v Libereckém kraji ale nakonec k hromadnému propouštění nepřistoupila. Situaci ve sklářství se věnoval pořad SeČTeno.

Ve sklárnách je hlavní komoditou plyn. V té harrachovské ho ročně spotřebují osm tisíc megawatthodin. V loňském roce tam za plyn zaplatili navíc až 22 milionů korun. „V roce 2022 jsme zaplatili zhruba pětinásobek toho, co v roce 2021, takže ohromná rána,“ upřesnil majitel Sklárny Novosad a syn František Novosad.  

V harrachovské sklárně kvůli energetické krizi loni hrozilo dokonce i propouštění. Nakonec ale nikdo ze stovky zaměstnanců o práci nepřišel. Udržet lidi v pracovním procesu se majitelům podařilo i díky tomu, že v roce 2021 nakoupili energie s předstihem na letošní rok za výhodné ceny. Zároveň zákazníkům, kteří jsou převážně z USA, účtovali energetický příplatek. 

Firmy přistoupily i na zvyšování cen za své výrobky. „Určitě to ale nebylo o tom, že bychom navýšení energií mohli promítnout do cen kompletně. Část jsme opravdu nesli my,“ vysvětlila generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.  

V některých případech ale odběratelé pro navyšování cen pochopení nenašli. „Zvlášť ty firmy, které jsou silně exportně zaměřené, které vyvážejí zboží mimo Evropu, kde tato energetická krize nebyla. Tyto firmy jsou dodnes ve velkých problémech,“ konstatoval prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR Petr Mazzolini.

Harrachovská sklárna zatím neví, kde bude nakupovat plyn pro nadcházející sezonu. „V současné době je sice situace na trhu docela příznivá, ale velcí distributoři bohužel stále nabízejí fixované vysoké ceny. Poslední nabídka, kterou jsme dostali, byla kolem osmdesáti eur za megawatthodinu, což je pořád čtyřnásobek našich předloňských cen, je to i více než dvojnásobek současných tržních cen,“ řekl jednatel sklárny Petr Novosad. 

Vysoká inflace

Ovšem nejenom ceny energií, ale i vysoká inflace se do zájmu o výrobky, například umělecké sklo, promítla. „Teď zase lidi nemají moc peněz. Doufám, že se ceny energií nezvednou a že to už někdo zachrání, a budou to udržovat v nějaké rozumné hladině,“ uvedl umělecký sklář z Kunratic u Cvikova Jiří Pačinek.  

„Možná se zdá, že je energetická krize zažehnaná, ale její dopady jsou katastrofální a budou pokračovat ještě několik let. Domníváme se, že nechá významnou negativní stopu na českém a evropském průmyslu. Ale hlavně energetická krize podpořila inflaci, a to hlavně ve střední Evropě, kde byla gigantická,“ uvedl Mazzolini.

Čeští skláři se shodují, že se s dopady energetické krize budou vyrovnávat ještě několik let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 6 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 14 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 19 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 22 hhodinami
Načítání...