Praha má kompletní radu – Stropnický nakonec v čele dopravního výboru

ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) podepsaly v Praze koaliční smlouvu. Staronová koalice vznikla po půl roce vyjednávání a v 65členném zastupitelstvu bude mít většinu 34 hlasů. Ve čtvrtek také zastupitelé zvolili novou náměstkyni primátora po Matěji Stropnickém – stala se jí Petra Kolínská (SZ), která bude mít na starost územní rozvoj. Zastupitelé zvolili i další tři radní, kterými se podle očekávání stali Daniel Hodek (ČSSD), Karel Grabein Procházka (ANO) a Irena Ropková (ČSSD). Stropnický nakonec místo rady zasedne v čele výboru pro dopravu.

Čtyřicetiletá Kolínská byla dříve místostarostkou Prahy 6 pro dopravu, bezpečnost a památkovou péči. Loni v listopadu ale byla z funkce odvolána. Po nominačním projevu ji opozice kritizovala, že neuvedla žádné svoje priority v oblasti územního rozvoje. Kandidátka ale odkázala na programové prohlášení původní koalice. „Důležitou oblastí je strategický a metropolitní plán. Prý v této oblasti přešlapujeme na místě. Vnímám tuto výtku jako oprávněnou,“ uvedla Kolínská.

Před novináři pak dodala, že naváže na práci svého předchůdce Stropnického. „V souladu s programovým prohlášením budu pracovat na tom, abychom měli metropolitní plán, strategický plán. Chci se zaměřit na revitalizaci zanedbaných stanic metra, respektive okolí těchto stanic, a pohnout se dál s velkými rozvojovými územími, jako jsou Bubny, Zátory, Palmovka, nákladové nádraží Žižkov,“ vyjmenovala Kolínská.

Staronovou koalici označila za koalici „poučenou“. „Zažila si určitý sled nepříjemných událostí. Je to ostuda pro Prahu, pokud půl roku nemá vedení. Vycházím z toho, že jsme se všichni poučili a některých chyb se už nebudeme dopouštět,“ poznamenala nově zvolená náměstkyně.

Návrat Stropnického do rady byl původně podmínkou Strany zelených pro setrvání v magistrátní koalici, nakonec ale po odmítnutí ANO a ČSSD ustoupili.

„Já si myslím, že se naše komunikace zlepší – že jsme se poučili – a že koalice vydrží do konce volebního období. Velkou prioritou bude metropolitní plán, a pak rozpracované projekty: třeba projekt Smart Prahy, který pokrývá čtyři zásadní oblasti – energetiku, dopravu, kreativní průmysl a také oblast ICT (informační a komunikační technologie),“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Od rozpadu koalice v říjnu vládla Praze sedmičlenná rada. Nyní bude rada opět jedenáctičlenná, náměstkyní primátorky se stala Kolínská. Daniel Hodek bude mít na starost sociální věci, Karel Grabein Procházka městský majetek a Irena Ropková opět školství. Ropková už jako jediná v pražské radě seděla, byla ale odvolána loni na pozdim, když vypukla koaliční krize na magistrátu. 

Noví pražští radní
Zdroj: ČT24

Ropková před zastupitele ve svém kandidátském projevu předstoupila se třemi hlavními prioritami. Jednou z nich je navyšování kapacit mateřských a základních škol. Uvedla, že v roce 2020 budou Praze chybět v mateřských školách tisíce míst. Do konce roku proto chce předložit plán investic v této oblasti. Za druhou prioritu označila zefektivnění čerpání evropských fondů. Chce jednat s Evropskou unií, zda by bylo možné upravit možnosti čerpání peněz i na stavbu školek na „zelené louce“.

Za třetí důležitou oblast označila „optimalizaci skladby oborů“ a slučování některých středních škol. Řekla, že některé z nich budou muset být sloučeny, uvolněné budovy chce využít pro základní školy. O záležitosti prý už s danými školami jedná. 

Hodek slíbil otevřenost vůči zastupitelům i občanům. Ve funkci chce zlepšovat péči v příspěvkových organizacích hlavního města. Je sice podle něj na vysoké úrovni, ale vidí prostor pro zlepšování.

V žádném případě není vítězem občan Prahy, který vlastně mohl jen zpovzdálí pozorovat, jak se kvůli osobě jednoho radního – Matěje Stropnického – dostalo hlavní město na půl roku téměř do bezvládí.
Kamil Švec
politolog, FSV UK

Stropnický v čele výboru pro dopravu

Odpoledne zastupitelé schválili také nové rozdělení výborů zastupitelstva. Vznikly tři nové – pro sociální věci, evropské fondy a takzvaná smart cities, tedy zavádění moderních technologií do chodu města. Všechny tři nové výbory povedou nominanti ANO. Debata se vedla především o zvolení Matěje Stropnického do čela výboru pro dopravu – nakonec ho ANO i sociální demokraté podpořili.

V čele výboru pro majetek, který dříve vedl nový radní Daniel Hodek, bude Karel Březina (ČSSD). Předsedkyně legislativního výboru Jarmila Bendová (ANO) se přesune na placený post šéfky výboru pro sociální věci a nahradí ji Ondřej Mirovský (SZ/Trojakoalice).

Na jednání zastupitelstva kritizovala vznik koalice opozice. „Nevěřím tomu, že koalice bude funkčnější, akčnější a že bude spravovat město lépe. Nevěřím, že primátorka Adriana Krnáčová udělá větší počin, než že vykydala v zoo slonům hnůj. Přiznejte na rovinu, že jste koalice trafik. Dotáhli jste k dokonalosti to bolševické: každému podle jeho potřeb,“ řekl zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík.

  • Za ANO: Adriana Krnáčová, Eva Kislingerová, Libor Hadrava, Radek Lacko.
  • Za ČSSD: Petr Dolínek.
  • Za Trojkoalici: Jana Plamínková, Jan Wolf.
  • Noví členové: Karel Grabein Procházka (ANO) jako radní pro majetek, Petra Kolínská (SZ) jako radní pro územní plánování a rozvoj, Irena Ropková (ČSSD) jako radní pro vzdělávání a evropské fondy a Daniel Hodek (ČSSD) jako radní pro sociální oblast.

Opozice rovněž kritizovala to, že zastupitelé nedostali na stůl materiál, ve kterém nová koalice rozdělila místa v magistrátních výborech. Kritizovali to například Tomáš Jílek (TOP 09) nebo Alexandra Udženija (ODS). Hnutí ANO má mít namísto dvou čtyři placené předsedy výborů, nově budou placeni zastupitelé Jiří Haramul a Eliška Kaplicky Fuchsová. Za ČSSD to bude nově Jan Slezák a za Trojkoalici právě Matěj Stropnický (SZ).Předsedové mají plat zhruba 80 tisíc korun měsíčně.

  • Koaliční krizi odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři z jedenácti radních, a to i hlasy koalice. Odvoláni byli náměstek Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Od té doby vyjednávají koaliční partneři o další spolupráci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ozbrojený muž při úterním zásahu v Havířově spáchal sebevraždu

Muž, který se v úterý v Havířově zabarikádoval v bytě a postřelil policistu, spáchal sebevraždu, informoval ve středu krajský policejní ředitel Tomáš Kužel, podle něhož se muž střelil do hlavy. Postřelený policista už v úterý podstoupil operaci. Podle Kužela je mimo ohrožení života a prognóza uzdravení je „velmi dobrá“. Motiv střelce policie zatím nezná. Nemá ani informace o tom, že by muž trpěl psychickým onemocněním. Podle policie je podezřelý ze tří trestných činů.
13:32Aktualizovánopřed 1 mminutou

Řidiče v Českých Budějovicích čeká jaro plné objížděk a uzavírek

Od začátku dubna čeká obyvatele Českých Budějovic řada dopravních omezení. Kvůli přestavbě se uzavře most Kosmonautů, který je součástí frekventované Mánesovy třídy. Město zároveň připravuje omezení provozu v ulici F. A. Gerstnera a na Zátkově nábřeží, kde začne stavba náplavky. Kvůli opravě se uzavře i část ulice Boženy Němcové. Práce na mostu Kosmonautů navíc změní provoz v centru města.
před 15 mminutami

Zametací vůz se v Brně propadl chodníkem do sklepa zbouraného domu

Zametací vůz v Grmelově ulici v Brně se ve středu dopoledne propadl chodníkem, vyproštovali jej hasiči, informovali na sociální síti Threads. Vůz se propadl zřejmě do sklepní části zbouraného domu, který stál vedle chodníku, a to asi do dvoumetrové hloubky. Ulice byla po dobu vyprošťování neprůjezdná. Řidič vozu je zraněný.
před 33 mminutami

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 9 hhodinami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ozbrojený muž z Havířova, který se zabarikádoval v bytě, je po smrti

Policie v Havířově zasahovala proti ozbrojenému muži, který se zabarikádoval v jednom z bytů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že muž je již po smrti a nikomu nehrozí žádné nebezpečí. Střelec je podezřelý z trestného činu pokusu o vraždu. Na místě byl zraněn policista, není v ohrožení života, oznámil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...