Pořízení opencard bude od srpna stát 100 korun

Praha – Počátkem srpna Pražané začnou za výdej nových opencard platit 100 korun. Pořízení základního typu této karty, u které lidé musí uvést své osobní údaje, bylo dosud zdarma. Město tím chtělo lidi více motivovat k tomu, aby si opencard pořídili. Kartu ale už nyní vlastní více než 950 tisíc lidí. Zpoplatněna bude rovněž výměna karet, kterým končí jejich platnost. Vedení města změny schválilo už na jaře, informace dnes v tiskové zprávě připomněl pražský magistrát.

Stokorunu nově lidé zaplatí v případě, že si kartu osobně vyzvednou. Pokud si ji nechají poslat poštou domů, vydají z peněženek o padesátikorunu více. Od srpna budou úředníci poplatek vybírat v hotovosti, od září bude možné platit i kartou. Praha od srpna zavádí i nové služby pro držitele opencard, kteří se na webu zaregistrují. Přes internet si budou moci například požádat o výměnu nebo zablokování karty. On-line bude možné požádat také o vydání anonymní karty.

Novinkou je zavedení identifikačního kódu pro anonymní karty a karty, které nejsou v magistrátním systému evidovány. Kód nově umožní držitelům těchto karet jejich zablokování nebo výměnu. To dosud nebylo možné, protože magistrát o kartách neměl v registru žádný záznam. Držitelé karet si o vydání kódu budou moci zdarma požádat v zákaznickém centru. Karty opencard využívají lidé především při cestování v pražské MHD, mají na nich nahrané například měsíční, čtvrtletní a roční kupony.

Kritizovaný projekt Opencard už stál kolem miliardy korun. Především v počátku ho provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dvěma úředníkům letos obvinění rozšířila.