Odboráři chystají stávku před hutí Liberty Ostrava. Vadí jim, že vláda situaci víc neřeší

Před hlavní bránou hutní společnosti Liberty Ostrava se 22. února v poledne uskuteční odborový protestní mítink za zachování výroby oceli, informoval předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo a další zástupci odborů. Odboráři také kritizovali vládu, že situaci v huti Liberty Ostrava, která od 22. prosince stojí a zaměstnanci jsou doma, nevěnuje dostatečnou pozornost.

„Nejsme spokojeni se současnou situací, která opravdu je velmi vážná. Ty týdenní posuny odstávek pro naše členy i pro všechny zaměstnance Liberty Ostrava jsou velmi nepříjemné. A sociální dopady, které hrozí zavřením této společnosti, by byly pro Moravskoslezský kraj opravdu enormní,“ řekl Ďurčo. Odboráři podle něj budou chtít, aby se majitel Liberty začal chovat jako řádný hospodář a aby se do firmy vrátily finanční prostředky, které z ní byly vyvedeny.

Odboráři chtějí, aby akce byla co největší, vyzvali proto i veřejnost, aby se protestu zúčastnila po boku zaměstnanců huti. Podle odborů je situace špatná i v dalších továrnách z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Ostravská huť patří do GFG od roku 2019.

„Pevně věřím, že se tady sejdeme v hojném počtu, protože situaci vnímáme jako velmi, velmi vážnou. Napětí mezi zaměstnanci je obrovské a myslím, že řešení by mělo přijít opravdu velmi brzo, aby nejistota a obavy byly co nejdříve zažehnány,“ uvedl šéf odborářů.

Huť je na dně, tvrdí odborář

Předseda odborové organizace rourovny Petr Zegzulka míní, že ostravská huť, která podle Gupty měla být vlajkovou lodí GFG, je bez plachet a na dně. Gupta je podle něj člověk bez hrdosti a bez cti. „Trpělivost nám došla a bojujeme za vlastní rodiny, za pracovní místa,“ konstatoval Zegzulka.

Předseda odborové organizace ocelárny Liberty Ostrava Roman Bečica kritizoval vládu, že se věci dost nevěnuje. Podotkl, že do Ostravy kvůli situaci v huti zatím nedorazil předseda vlády Petr Fiala (ODS) ani ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Z našeho pohledu ten zájem je velice slabý a touto akcí chceme i vyzvat politiky, aby se zamysleli nad tím, aby region nebyl opuštěný,“ podotkl.

Zaměstnanci jsou podle Bečicy velmi nervózní. „Bojí se o práci, myslí si, že region nezvládne tohle ustát. Kdyby k něčemu došlo, jednalo by se o dvacet až 25 tisíc lidí i v návazných firmách,“ upozornil.

Většina provozů ostravské huti od 22. prosince stojí a většina jejích zaměstnanců i pracovníků jejího dodavatele energií Tameh Czech nechodí do práce. Tameh skončil v úpadku a dodávky energií do huti zastavil, neboť mu Liberty za služby neplatila.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má problémy platit závazky delší dobu, před věřiteli ji ale od loňského prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Liberty Ostrava má okolo šesti tisíc zaměstnanců, Tameh zhruba tři sta.

Zaměstnanci udržují podnik „při životě“

Od prosincového zastavení výroby chodilo do hutě jen okolo 400 lidí, kteří pracují na nezbytné údržbě nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. V druhé půlce ledna se k nim přidalo asi 200 pracovníků provozů výroby pásů a důlních výztuží, které se podařilo napojit na dodávky tepla od společnosti Veolia Energie. Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že se připravuje návrat zhruba 300 zaměstnanců středojemné válcovny, která je také napojena na teplo od Veolie a na zemní plyn.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. Když se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance, Tameh zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

Mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková pravidelně opakuje, že většina zaměstnanců se nemůže vrátit do práce, dokud nebude vyřešena situace s Tameh Czech, protože jinak nelze spustit vysokou pec číslo 3 a ocelárnu. Tameh ale Liberty viní, že se situaci v podniku nesnaží řešit. Slanina ve čtvrtek sdělil, že se odboráři snaží zprostředkovat rokování obou firem.

„Na konci loňského roku jsme se snažili jako odbory uspořádat společné jednání Liberty Ostrava a Tameh Czech. Jsme rozhodnutí to zkusit znovu. Věříme, že se nám to podaří a dojde k tomu, že zasednou k jednomu stolu, kde se budou snažit vyřešit tento problém, tento spor,“ je přesvědčený Slanina.