Neměla jsem všechno vidět, co jsem viděla. Válka je hrozná věc, říká spojařka od Buzuluku Ivanová

Když se otec Boženy Ivanové (Koutné) dozvěděl, že Ludvík Svoboda zakládá v Buzuluku československou vojenskou jednotku, neváhal a odjel tam. Za nějaký čas přijely i Božena s maminkou. Božena vstoupila do armády v dubnu 1944, kdy byla v Jefremově zformována 2. paradesantní brigáda, u které byla jako spojařka. I přes to, že se už na frontu nedostala, válečného utrpení viděla hodně.

  • Seriál Paměťová stopa představuje osudy desítek lidí, kteří trpěli v totalitních režimech 20. století. Jde o lokální příběhy s nadregionálním přesahem. Dokumenty vznikají ve spolupráci s brněnskou pobočkou  VHÚ Praha a AMERFO o. p. s.

Božena Ivanová, tenkrát Koutná, se narodila v roce 1927 v Praze. Když jí byly čtyři roky, její rodiče odešli za prací do Moskvy. Malou Boženku jim přivezla babička z České Třebové až za dva roky. „Tatínek musel odejít do Ruska, protože by byl tady odsouzený na pět let. Byla v tom nějaká politika, či co,“ vysvětluje.

Bombardování a přesuny vlakem

Otec pracoval ve zbrojovce v Podolsku u Moskvy, později se i s rodinou přestěhovali do Luhansku (v ruštině nazývaného Lugansk – pozn. red.). Tam je zastihla i válka. „Lugansk byl krásný město, chodila jsem tam několik let do školy, tu školu si pamatuju… červenou, na gorodke,“ vzpomíná.

Němci město vybombardovali a továrna, ve které otec pracoval, se přemístila na Sibiř do Omsku. Vlakem tam odjela celá rodina.

Opět se nevyhnuli bombardování a pohledu na stovky mrtvých. „Němci udělali nálet na ešalon (vojenský vlak – pozn. red.), který vezl zraněné. Měl na sobě červené kříže. To museli ti Němci vědět, že tam byli lidi, ne? Lepší nevzpomínat. Já jsem neměla všechno vidět, co jsem viděla, ale utéct nebylo kam, před válkou ne,“ říká Božena Ivanová se slzami v očích.

Vzpomínka na Ludvíka Svobodu

Otec se dozvěděl, že Ludvík Svoboda zakládá v Buzuluku československou vojenskou jednotku, a tak neváhal a odjel tam. Za čtyři měsíce přijely i Božena s maminkou, která začala pracovat jako kuchařka v důstojnické jídelně. „My jsme neměly peníze, tatínek nám posílal, co vydělal, pak jsme prodali úplně všechno, co jsme měly, a jely,“ říká. Na Ludvíka Svobodu vzpomíná Božena Ivanová jako na velkou autoritu. „Tatínek na něj nedal dopustit, byl to zlatý člověk,“ vzpomíná.

Božena vstoupila do armády v dubnu 1944, kdy byla v Jefremově zformována 2. paradesantní brigáda, u které byla jako spojařka. „Výcvik byl stejný pro kluky i holky, rozdíl byl jen v tom, že holky byly méněcenné, ty musely jít až poslední. Nejdřív nám dali ruské pušky, to nebylo možné unést, to byla strašná tíha. Potom nám dali automaty a to bylo něco. Automat byl lehký přes rameno,“ popisuje.

„Tady mám odznáček paradesantní brigády. Musela jsem mít tři seskoky. Ale já o nich nevím. Vždycky jsem omdlela, přišla jsem k sobě, až se otevřel padák a cuklo to. Pak jsem mávala nohama a spadla na zem jako pytel brambor,“ vzpomíná na výcvik.

„Já jsem se života nebála, nikdy, já jsem dovedla všechno překonat. Vždycky jsem se dovedla se vším vypořádat, “ dodává.

7 minut
Paměťová stopa: Božena Ivanová
Zdroj: ČT24

Mladí lidé by umírat neměli

V říjnu 1945 se provdala za letce Pavla Ivana, rodinného života si ale moc neužila. S manželem se často stěhovali podle toho, kam byl zrovna převelen. „Manžel přijel nebo napsal telegram. Bal! My jsme moc neutráceli za telegramy… bal, tak jsem balila. Přijel náklaďákem, všechno jsme naložili, moc jsme toho neměli. Pak ho zase někam přeložili a já jsem byla pořád s klukama sama. My jsme prošli celou republiku, stále jsme se stěhovali,“ vzpomíná na manželství s vojákem.

„Ne, válka není hezká, ne. Mladí lidé jdou do války a umírají, to nemají. My jsme měli štěstí celá rodina, tři jsme byli, že jsme tomu vždycky tak nějak utekli,“ uzavírá vzpomínání Božena Ivanová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 13 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 18 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 23 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025
Načítání...