Kladenská hala Bios bude konečně dokončena

Praha - Kladno po dlouhém čekání konečně získalo dotaci na dokončení sportovní haly Bios. Před osmi lety vyhořela a dosud se nedařilo sehnat potřebných šedesát milionů korun na její obnovu. Touto situací trpěly sportovní kluby, které musely jezdit trénovat do jiných měst. Teď by se měla situace konečně změnit.

V roce 2002 hala Bios vyhořela. Peníze od pojišťovny, celkem dvacet milionů korun, ale stačily jen na stavbu nové konstrukce. A tak hala už osm let chátrá. Kapacita školních tělocvičen v Kladně sportovcům nestačí. „Všichni se do stávajících tělocvičen nevejdeme, takže jsme museli omezovat i tréninky, některé věci jsme řešili i tím, že jsme jezdili do Prahy,“ uvádí zástupce předsedy Sdružení sportovních klubů Jiří Klesnil. 

Zkušenost Kladna, kterou se řídilo, je, že menší projekt má větší šanci získat dotaci. Město totiž chtělo původně vybudovat obří multifunkční halu. O téměř miliardovou dotaci z regionálního operačního programu ale žádalo roky marně. S žádostí na menší projekt, halu Bios, ale uspělo. „Dotaci ve výši jednapadesát milionů korun jsme udělili zejména proto, že v tomto projektu došlo k rozšíření volnočasových aktivit pro děti a mládež,“ uvádí mluvčí regionální rady ROP Karel Štrogl.

Reportáž Ivany Šmelové (zdroj: ČT24)

Hala bude větší, bezbariérová a oproti původnímu plánu i s hledištěm pro tři sta diváků. Sloužit bude řadě sportů, například tenisu, volejbalu a hlavně florbalu. „Chtěli bychom, aby tam byl nasměrován především florbal, který v letošním roce uspěl a postoupil do extraligy a nemá své zázemí,“ naznačuje náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek.   

Svůj prostor tu budou mít i menší sporty, například aerobic či stolní tenis. „Bude tam i rehabilitace, ta hala bude podstatně zateplenější, takže tam budou i nižší náklady pro sportovce,“ uzavírá kladenský primátor Dan Jiránek. 

Město teď vypíše výběrové řízení na dodavatele stavby. Práce by se mohly rozběhnout na jaře příštího roku.