Surrealistická bible je sběratelským kouskem

Praha - V Česku vychází bible v netradiční verzi s ilustracemi od surrealistického malíře Salvadora Dalího. První výtisky obdrží pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident Václav Klaus. Kniha je určena zejména pro sběratele, bude stát téměř 77 tisíc korun.

Rok po Zlaté Bibli, která ukrývala téměř 1 100 stránek v pozlacených deskách a byla vyprodána během jediného dne, nakladatelství Euromedia Group vydává další sběratelskou verzi bible. Má 900 stran, váží 12 kilogramů a vychází v nákladu 444 kusů. Obsahuje úplné znění Starého a Nového zákona podle českého překladu Jeruzalémské bible z roku 2009 (přeložili František X. a Dagmar Halasovi).

Po Itálii a například Německu tak vychází titul také v Česku a na Slovensku. „Kožené desky zdobí odlitek umělcova podpisu, který je pozlacen dvoumikronovou vrstvou zlata. Podpis je dozdoben čtyřmi drahými kameny - jedním čtvrtkarátovým briliantem a třemi dalšími kameny,“ doplnila za nakladatelství Denisa Novotná.

  • Bible Dalí zdroj: Euromedia Group http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2906/290583.jpg
  • Bible Dalí zdroj: Euromedia Group http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2906/290532.jpg
  • Bible Dalí zdroj: Euromedia Group http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2906/290533.jpg

Nakladatelé se inspirovali italskou luxusně zpracovanou pětisvazkovou biblí s originálními ilustracemi právě od světoznámého španělského malíře. „České vydání Bible Dalí obsahuje 105 reprodukcí biblických výjevů od Salvadora Dalího. Za vznikem těchto maleb stojí Dalího přátelství s vášnivým sběratelem umění Giuseppem Albarettem. Jako oddaný katolík se snažil Dalího přivést ke křesťanské víře. Věděl, že umělcova důkladná příprava bude vyžadovat pečlivé studium bible, a doufal, že by se tak Dalí mohl víře přiblížit,“ uvedla Novotná.

Původní titul vyšel v roce 1967 v pěti svazcích a ve třech různých zpracováních - v luxusním vydání vázaném v kůži a uloženém v originální dřevěné vyřezávané kazetě, v papírové vazbě a jeden speciální výtisk, vázaný v bílé kůži a zdobený zlatem, byl darován papeži.

  • Ilustrace z Bible Dalí zdroj: Euromedia Group
  • Ilustrace z Bible Dalí zdroj: Euromedia Group

Prvními majiteli v Česku budou Dominik Duka a Václav Klaus. Pražský arcibiskup Bibli Dalí obdrží ve středu 28. září v Den české státnosti na Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi při bohoslužbě na Mariánském náměstí. „Duka dostane vůbec první výtisk 001 a Klaus 002. Prodej pro veřejnost bude zahájen ve čtvrtek 29. září,“ upřesnila Novotná.