Srdce českých čtenářů patří svéráznému Saturninovi

Praha – Celonárodní anketa České televize Kniha mého srdce dospěla po půl roce do finále. V sobotu večer mohli diváci naposledy hlasovat pro svého literárního favorita a prostřednictvím sms zvolit z poslední šestice knih tu „nej“. Z pořadu, jehož předlohou byl „The Big Read“ BBC a v němž diváci v několika kolech postupně volili ze sta nominovaných svou nejoblíbenější knihu, vyšlo vítězně jediné dílo - Saturnin Zdeňka Jirotky.

Ingrediencemi slavného románu jsou atmosféra první republiky, suchý a sarkastický anglický humor a smysl pro nadsázku. Saturnin vyšel poprvé v roce 1941 a okamžitě získal obrovskou popularitu. Dlouho favorizovaná kniha vyšla poprvé v roce 1941 a okamžitě si získala obrovskou popularitu. Vyprávění o tom jak Miloušovi hořel knírek či o pořekadlech patří dodnes ke zlatému fondu českého humoru.

Cílem celého projektu Kniha mého srdce nebyla jen samotná anketa, ale i popularizace knih a čtení. Proto v pořadu vystupovaly také známé osobnosti v čele s moderátorem Jaroslavem Duškem.

Jak se ukázalo, volba to byla opravdu dobrá. Herec známý spíše ze svých filmových, víceméně komických rolí a improvizací v Divadle Vizita se ukázal jako navýsost inteligentní, zasvěcený a přitom zábavný průvodce a komentátor. S přehledem vedl i poslední večer, v jehož úvodu pro ty méně chápavé vysvětlil, že označení TOP knihy znamená Texty Opravdu Povedené.

Více o Knize mého srdce a také Knize na pokračování se můžete dočíst zde.

Top šest Knih mého srdce:

Saturnin. Atmosféra první republiky, suchý a sarkastický anglický humor, smysl pro nadsázku, to jsou ingredience slavného románu Zdeňka Jirotky.

Babička. Silně zidealizovaná hlavní postava románu Boženy Němcové, který nechybí v žádném seznamu povinné četby, se stala symbolem dobra a lásky, autorka ale vypráví i další – někdy idylické, ale i temné a tragické lidské osudy.

Malý princ. Básnická pohádka Antoina de Saint-Exupéryho je o podobenstvích a hledání lásky, pochopení pravých hodnot života. Aneb co je důležité, je očím neviditelné…

Stmívání. Tajemství, napětí nebo dilema lásky a smrti, to vše přineslo popularitu spisovatelce Stephenii Meyerové.

Harry Potter. Série příběhů o malém čarodějovi spisovatelky Joanne K. Rowlingové vrátila k četbě nejen mladé čtenáře.

Egypťan Sinuhet. Mika Waltari v Egyptě nikdy nebyl, ale okouzlen dálkou a exotikou zasadil děj svého věhlasného románu právě do Egypta roku 1300 před naším letopočtem.

Šest nejvýše umístěných knih přišly obhájit populární osobnosti kulturního života jako Arnošt Lustig, Jiří Dědeček, Jana Synková, Jiří Vacek a další. Mezi hosty byla také Hana Sýkorová, dcera Zdeňka Jirotky.

Hlasování pro oblíbenou knihu pomocí kuponů z knihoven, internetu a sms zpráv skončilo 30. září. Celkem hlasovalo v průběhu celé ankety (bez započítání finálového večera) 322 749 čtenářů/diváků. Z toho finálové knihy TOP 12 nasbíraly celkem 184 834 hlasů.

Vydáno pod