Rose Caldwellová z Titanicu zemřela ve 100 letech

Los Angeles - Americká herečka Gloria Stuartová, která v diváckém hitu Titanic režiséra Jamese Camerona ztvárnila stárnoucí Rose Caldwellovou, v neděli zemřela. S odvoláním na její rodinu to oznámila agentura AP. Stuartová letos v červenci oslavila sté narozeniny. Hereččin vnuk Benjamin Stuart Thompson uvedl, že jeho babička zemřela ve spánku ve svém domově v Los Angeles. „Řekla bych, že nevidím rozdíl mezi stovkou a devadesátkou,“ řekla Stuartová při narozeninových oslavách.

Stuartová začala hrát ve 30. letech. Brzy se stala oblíbenkyní režiséra Jamese Whalea, který natočil dva její nejnavštěvovanější filmy z té doby: The Old Dark House (1932), kde jejím partnerem byl Boris Karloff, a hit Neviditelný muž (1933), v němž po jejím boku stál Claude Rains. 

V roce 1946 však Stuartová svou hereckou kariéru přerušila, protože se jí zdálo, že se nerozvíjí tak dobře, jak by si přála. „Většina filmů, které jsem s Universalem natočila, sice nebyly braky, ale také ne filmy první, druhé nebo třetí kategorie. Možná tak čtvrté,“ komentovala svou kariéru v jednom z rozhovorů Stuartová. Začala se opět věnovat malování a vystupovat ve své one-woman-show v New Yorku, Rakousku a Itálii.

K herectví se vrátila zase v 70. letech. V roce 1997 jí Titanic vynesl první nominaci na Oscara, herečce tehdy bylo 87 let. Jak sama uvedla, této role si cení nejvíce.

V roce 2000 Stuartová získala hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. O dva roky později dostala na filmovém festivalu v Long Bech cenu za celoživotní zásluhy a dílo. Letos ji americká Akademie filmových věd a umění odměnila za její osm desítek let trvající filmovou kariéru.

  • Gloria Stuartová (30. léta) zdroj: Jordan Tate - Screenwriter http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1980/197945.jpg
  • Gloria Stuartová při oslavě svých 100. narozenin - 4. července 2010 zdroj: Jordan Tate - Screenwriter http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1980/197947.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

K Didoně a Aeneovi přizvali v Národním divadle Indiánskou královnu

Národní divadlo uvádí jednu z nejstarších, dodnes široce hraných a populárních oper. Milostný příběh s tragickým koncem Dido a Aeneas převedl do operní podoby na konci sedmnáctého století anglický komponista Henry Purcell.
před 15 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 15 hhodinami

UNESCO chce zkontrolovat chrám poškozený boji Thajska a Kambodže

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) chce vyslat misi, která posoudí škody na starobylém chrámu Preah Vihear způsobené přeshraničním konfliktem mezi Thajskem a Kambodžou. Poslední konflikt mezi oběma zeměmi ukončilo 27. prosince příměří. Obě země si hinduistickou kulturní památku nárokují.
před 17 hhodinami

Při procesu s nacisty byl důkazem i film. Archivy hledali dva američtí bratři

Nový film Norimberk s Russellem Crowem v kinech obrací opět pozornost k norimberskému procesu. Médium filmu souvisí s ostře sledovaným soudem ale i jinak – záběry promítané v soudní síni posloužily tehdy jako důkaz. Část z nich na zpravodajské misi v poválečné Evropě nasbírali bratři z hollywoodské rodiny.
před 20 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
včera v 06:30

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
20. 1. 2026

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
20. 1. 2026

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...