Pryč s Leninem neboli Nenápadný půvab buržoazie

Vše začíná banální situací. Hosté přicházejí na večeři k příteli, ale zjišťují, že hostitel není doma a jeho manželka tvrdí, že si spletli datum. Skupina přátel z vyšší společnosti se rozhodne, že se navečeří jinde, toto přání se však stále fatálněji ukazuje jako nesplnitelné. Hosté se sejdou, popíjejí, konverzují, ke společnému jídlu však nikdy nedojde. Příčiny, které pohoštění maří, jsou čím dál tím bizarnější: soulož, vězení, smrt, jeviště světa. Příběh se propadá hlouboko do snu a gradace absurdity jakoby měla pokračovat i za finálními titulky. Nenápadný půvab buržoazie sledujte v rámci cyklu Velikáni filmu v pátek 10. února od 21:00 na programu ČT2.

Na základě groteskní zápletky Buñuel s chytrým humorem analyzuje povrchnost a mravní ubohost společnosti, přičemž nešetří církev, vrcholné politiky ani armádu. Stejně jako ostatní Buñuelovy vrcholné filmy Nenápadný půvab podvratně útočí na svého diváka.

Zneklidňující moc filmu je působena neustálým rozvracením rozumového a logického uvažovaní, které je ale ihned ukolébáno přijatelným vysvětlením. Rozmanité anarchistické kombinace (za všechny mrtvola v restauraci) se ale nenápadně vrší a hlavně vzájemně proplétají. Scénář napsal Buñuel se svým oblíbeným kolegou Jean-Claudem Carriérem.

Nahrávám video
Ukázka z filmu Nenápadný půvab buržoazie
Zdroj: ČT24

Snaha o rozumové uchopení se v průběhu filmu nenápadně leč půvabně bortí především postupným pronikáním do snů. Ty jsou zprvu jasně odděleny od „skutečnosti“, brzy ale začnou prolínat s realitou, až se veškerý děj stane jakýmsi snem ve snu. Realita filmového časoprostoru se přirozeně mění ve snovou sur-realitu. Každá zprvu běžná situace se převrací v absurdní historku, která je vždy krásná jako setkání šicího stroje a deštníku na pitevním stole, jak říká klasická definice.

Najíst se, ukojit sexuální žádost, přežít

„Naprostá většina akcí, které šestice hrdinů v průběhu filmu provádí souvisí s primitivní pudovou stránkou - najíst se, ukojit sexuální žádost, přežít. Cyklicky opakované nenaplnění těchto reflexivních potřeb, neustále přítomný neklid, stovky nedorozumění, chronické míjení se, stejně jako nemožnost identifikace s kteroukoliv z postav - to vše vede diváka k nutkavé neuróze a neodbytnému pocitu frustrace,“ píše na webu Nostalghia.cz Jan Jílek.

Ironický je samotný název filmu: buržoazie samozřejmě žádný půvab nemá! Pojmenování snímku je spíše náhodné. Buñuel se scénaristou Carriérem hledali vhodný titul až během posledního dne natáčení. Film se prý měl původně jmenovat „Pryč s Leninem, neboli Panna v hřebčinci“.

Američani mají své chyby, ale drží slovo

V roce 1973 získal film sošku Oscar za nejlepší neanglicky mluvený film. Ještě před slavnostním večerem režiséra obklopili novináři: „Pane Buñueli, myslíte si, že cenu vyhrajete?“ Buñuel jistě odvětil: „Ale samozřejmě! Už jsem Američanům dal 50 tisíc dolarů a druhou polovinu mají slíbenou po předání ceny.“ Toto prohlášení způsobilo skandál, Buñuel navíc Oscara opravdu získal. Po jeho převzetí ceny uvedl: „Vidíte, Američani mají své chyby, ale drží slovo!“

Nenápadný půvab buržoazie - Francouzský koprodukční film (1972). Režie: Luis Buňuel. Hrají: F. Rey, D. Seyrigová, P. Frankeur, S. Audranová, J. P. Cassel, B. Ogierová a další. 98 minut, ve francouzském a španělském znění s titulky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Českého lva pro nejlepší film vyhrál Karavan

Nejlepším filmem roku 2025 podle Českých lvů je road movie Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové. Hlavní herecké ceny si odnesli Kateřina Falbrová a německý herec Idan Weiss.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Na cenách Vinyla uspěli Black Tar Jesus, projekt Rivermoans a Miloš Hroch

Deskou roku se na cenách Vinyla stalo album Aftermath projektu Black Tar Jesus, za kterým stojí Tomáš Kopáček. Nahrávka propojuje kytarový minimalismus a temné syntezátorové plochy. Objevem roku porota zvolila projekt Rivermoans multimediální umělkyně Marie Tučkové. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého na něm pracuje s vícehlasým zpěvem a inspirací duchovní hudbou. Počinem roku se stala kniha Šeptej nahlas publicisty Miloše Hrocha, mapující historii českého shoegazu (hudba je postavena na kytarové vazbě) v širším společensko-kulturním kontextu. Ceny v pátek obdrželi v pražském kulturním prostoru Archa+.
včeraAktualizovánovčera v 07:31

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
13. 3. 2026

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
12. 3. 2026

VideoFilmové premiéry: Pravda a zrada, Made in EU či další Přání k narozeninám

Čtvrteční premiéry přinesly do tuzemských kin snímek Made in EU. Sociální drama bulharského režiséra Stefana Komandareva nabízí s kritickým odstupem pohled na kapitalismus, moderní otroctví a korupci v Bulharsku. Do dob druhé světové války se zase vrací americko-litevský snímek Pravda a zrada založený na skutečném osudu německého mladíka, který se musí rozhodnout, co to znamená být dobrým Němcem. Českou tvorbu zastupuje komediální Přání k narozeninám: Křtiny. Jde o volné pokračování příběhu z roku 2022 od režisérky Marty Ferencové, v hlavních rolích se i tentokrát objevují Eva Holubová, Jaroslav Dušek nebo Simona Babčáková.
12. 3. 2026

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
12. 3. 2026

Grand designérem roku 2025 je Krejčiřík, do Síně slávy vstoupila Eisler

Hlavním vítězem Ceny Czech Grand Design 2025 se stal Jiří Krejčiřík za kolekce svítidel a hudební nábytek. Do Síně slávy vstoupila designérka, architektka a pedagožka Eva Eisler. Celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodli porotci Akademie designu ČR, převzali designéři v pražském Stavovském divadle. V letošním dvacátém ročníku měly ceny podobu pečetních prstenů, které navrhl loňský hlavní vítěz, módní návrhář Jan Černý.
11. 3. 2026

Zajímá nás boj za pravdu, environmentální téma i Gen Z, říká ředitel Jednoho světa

Začíná filmový festival o lidských právech Jeden svět. Po pražské premiéře se přesune do šesti desítek dalších měst po celém Česku. Hlavní soutěžní sekce festivalu letos podle pořadatelů propojují naléhavá svědectví z krizových oblastí s osobními sondami do lidského nitra.
11. 3. 2026
Načítání...