Cigán, Alois Nebel a U2 v Torontu

Toronto - Dokumentem From the Sky Down o cestě rockové skupiny U2 ke slávě byl ve čtvrtek zahájen 36. ročník Mezinárodního filmového festivalu v kanadském Torontu, na němž budou uvedeny i dva koprodukční snímky České televize. Slavnostní premiéry se zúčastnili i dva členové kapely - Bono a The Edge.

V dosavadní historii festivalu to bylo vůbec poprvé, kdy byl jako úvodní film zvolen dokument. Snímek o kapele U2 režíroval Davis Guggenheim, který má na kontě oscarový dokument Nepříjemná pravda o bývalém americkém viceprezidentovi Al Gorovi a globálním oteplování.

„Fascinující pojednání Davise Guggenheima o této světově proslulé skupině je skvělou volbou pro zahájení naší jedenáctidenní oslavy umělců, příběhů a hlasů z celého světa,“ uvedl ředitel festivalu Piers Handling.

V Torontu se do 18. září představí dalších 267 celovečerních filmů a 68 krátkých snímků. Přes 120 z nich bude mít na festivalu světovou premiéru. Například dokument o další rockové skupině - Pearl Jam. Snímek režiséra Camerona Crowea, který je znám například hudebním dramatem Na pokraji slávy, se jmenuje Pearl Jam Twenty.

Diváci se mohou těšit na filmy s Georgem Clooneym, Bradem Pittem, Susan Sarandonovou, Viggem Mortensenem nebo Keirou Knightleyovou a také nové snímky režisérů Luca Bessona, Lasse Hallströma, Francise Forda Coppoly a Michaela Winterbottoma. V Torontu bude uveden i slovensko-český snímek Cigán režiséra Martina Šulíka a komiksem inspirovaný Alois Nebel Tomáše Luňáka. Oba vznikly s přispěním ČT.

Mezinárodní filmový festival byl v největším kanadském městě založen v roce 1976 a dnes patří k nejprestižnějším na světě. Často mezinárodním filmům slouží jako vstupní brána na severoamerický trh. Nezřídka se zdejší porotě také podaří vybrat filmy, které později uspějí v boji o Oscary. Loni například hlavní cenu na festivalu získal snímek Králova řeč, který si později odnesl čtyři Oscary, včetně toho za nejlepší film roku.