Volkswagen poprvé za třináct let prodal méně aut

Německá automobilová skupina Volkswagen zaznamenala loni první pokles prodeje od roku 2002. Odbyt vozů skupiny, do níž patří i česká Škoda Auto, se z předloňského rekordu 10,14 milionu snížil o dvě procenta na 9,93 milionu. Společnost čelí mimo jiné dopadům po emisním skandálu.

V samotném prosinci klesl prodej vozů celé skupiny meziročně o 5,2 procenta na 834 tisíc vozů. Vlajková značka VW prodala za celý rok 5,82 milionu vozů, o 4,8 procenta méně než v roce 2014. V prosinci se její odbyt snížil meziročně o 7,9 procenta na 487 tisíc vozů.

Jednak k tomu přispívá slabá poptávka v Číně a na dalších rozvíjejících se zemích světa, jednak je velkým faktorem emisní skandál, který se odrazil na některých trzích v závěru roku. V září totiž americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut.

V USA za celý rok spadly prodeje o pět procent

Například ve Velké Británii klesl v listopadu v meziročním srovnání prodej vozů skupiny Volkswagen o pětinu. Celkový počet nových registrací osobních vozů přitom v zemi stoupl o 3,8 procenta. Skandál s manipulacemi emisí u naftových vozů pak vedl k celoročnímu poklesu prodeje vozů VW ve Spojených státech o téměř pět procent. Americký trh se ale na celkovém prodeji značky VW podílí jen asi sedmi procenty.

Koncern Volkswagen vlastní 12 značek. Patří mezi ně značky osobních aut VW, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, nákladních vozů MAN, Scania, dále užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.