Senát odmítl dokončení liberalizace poštovního trhu

Praha - Senát dnes překvapivě zamítl novelu o dokončení liberalizace tuzemského poštovního trhu, která by měla připravit Českou poštu o její poslední monopol na doručování pohlednic a obyčejných zásilek. Senátní výbory se přitom dohodly pouze na kompromisních úpravách. Levice se především obává, že vládní novela přinese rušení poštovních poboček na venkově. Sněmovna však může senátní veto přehlasovat.

Za zamítnutím návrhu stojí místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach, podle něhož by se po přijetí novely vyplatilo poštovním firmám podnikat jen ve velkých aglomeracích, zatímco „venkov bude naprosto mimo“. Podařilo se mu získat podporu 38 z 67 přítomných senátorů.

Kuba: Poštovní trh je už ze dvou třetin liberalizován

Naproti tomu ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) argumentoval, že poštovní trh je už ze dvou třetin liberalizován a že novela k ohrožení dostupnosti poštovních služeb nepovede. Kuba pak připomněl, že kvůli poštovní směrnici EU je třeba novelu přijmout do konce roku.

Ministr se postavil za požadavek senátních výborů, aby vláda měla novelou uloženo určit minimální počet poštovních poboček v republice na návrh Českého telekomunikačního úřadu. Podle Kuby to byla „varianta velmi čistá a správná“ v porovnání se snahou levicových poslanců stanovit počet poboček přímo v zákoně na 3 400. Sama Česká pošta jich měla předloni 3 385.

Česká pošta
Zdroj: ČT24

Současně senátní výbory doporučovaly rozšířit okruh možných konkurentů České pošty, kteří by jí museli po liberalizaci poštovního trhu přispívat na zajištění základních poštovních služeb. Platit by měly poštovní firmy, jejichž výnos z poštovních služeb bude vyšší než tři miliony korun ročně. Vládní novela počítá s limitem ve výši deseti milionů.

Podle novely má totiž Česká pošta poskytovat základní poštovní služby na celém území státu za přiměřenou cenu po dalších pět let. Na její případnou ztrátu z poskytování těchto služeb by se měly v takzvaném kompenzačním fondu skládat všechny poštovní firmy podle svého podílu na trhu.

Už v minulosti označila konkurenční poštovní firma Mediaservis tuto povinnost za protiústavní. Také podle Svazu spedice a logistiky ČR, mezi jehož členy jsou firmy DHL a ČD Cargo, bude tato povinnost předmětem ústavní stížnosti, stížnosti k Evropské komisi i arbitráže proti státu. Ministr Kuba k námitkám uvedl, že navrhovaný model přijaly i další evropské státy a zatím nikde ještě nemusel být využit.

Cílem novela je také ochránit Českou poštu proti živelnému poskytování služeb. Nebude muset doručit zásilky, které na její sběrná místa dodá jiný provozovatel, s nímž nebude mít smlouvu. Předlohou má Česká pošta získat poštovní licenci do konce roku 2017. Takový postup je podle vlády v souladu s obvyklou praxí v EU. Na další období bude vyhlášeno výběrové řízení.

Vydáno pod