Růst cen v únoru zpomalil. Ovoce a zelenina ale ještě podraží, upozorňují analytici

Nahrávám video

Meziročně růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,5 procenta, v lednu byl nepatrně vyšší. Podle Českého statistického úřadu vývoj ovlivnilo zpomalení meziročního růstu cen alkoholu, tabákových výrobků a bydlení. Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel vidí za poklesem zrychlení propadu cen pohonných hmot. Výsledek zaostal za prognózou ČNB, podle ní za to mohou i ceny potravin. Analytici oslovení redakcí webu ČT24 očekávají jejich další růst, například v oblasti ovoce a zeleniny.

„Určité zpomalení růstu cen v únoru bylo očekávané,“ prohlásil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Podle něj je to tím, že leden bývá tradičně ovlivňován administrativními změnami, ať už například v daních, nebo v regulovaných cenách. Ekonomové tak propad indexu spotřebitelských cen očekávali. Únorová meziroční inflace ale byla o tři desetiny procentního bodu nižší, než centrální banka očekávala. 

„Inflace v Česku zůstává nadále velmi nízká, a to navzdory silnému ekonomickému růstu doprovázenému zvyšováním zaměstnanosti i zlepšováním reálné finanční situace domácností,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Důvodem je podle něj to, že nízkou inflaci, respektive dokonce deflaci, prožívá eurozóna. Analytici se pak shodnou, že k meziročnímu zpomalení přispívá oblast dopravy. „Za poklesem stojí drobné zrychlení meziročního propadu cen pohonných hmot,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. 

V meziměsíčním srovnání oproti lednu letošního roku nicméně inflace vzrostla o 0,1 procenta. „K růstu cen nejvíce přispěl růst cen dovolených a zvýšení cen potravin,“ podotknul ekonom ING Bank. Ceny dovolených s komplexními službami rostly o pět procent. Mezi potravinami lidé více zaplatili za zeleninu, uzeniny nebo čokoládu.

Výhled cen potravin podle analytiků: Loňská neúroda se promítá do cenovek ovoce a zeleniny

Analytici oslovení redakcí webu ČT24 očekávají zvyšování cen ovoce a zeleniny. „Dochází a ještě docházet bude ke zvyšování cen ovoce a zeleniny na jedné straně a ke zlevňování mléčných výrobků na straně druhé. Předpokládám, že další měsíce v tomto směru nic podstatného nepřinesou a vývoj se bude ubírat i nadále stejným směrem,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Makroekonomická analytička Raiffeisenbank Daniela Milučka upozornila, že sice zelenina zdražila, ale „v porovnání s lednem vzrostly ceny mírnějším tempem“. Podle Zeisela se na cenách odráží loňská úroda.

U potravin rostlinného původu vždy záleží na počasí a s tím související velikosti úrody. Čím je lepší, tím větší tlak na zlevňování potravin.
Jiří Cihlář
analytik finančních trhů Next Finance

Zeisel zmínil, že úroda sice byla dobrá u obilovin (s výjimkou kukuřice), takže ceny pečiva by nemusely růst výrazně, ale nedařilo se pěstitelům ovoce a zeleniny. „Nejen v Česku ale v podstatě v celé Evropě. Když se podíváme do lednové statistiky zemědělských výrobců, tak je vidět, že ceny zeleniny byly o neuvěřitelných 93,5 % meziročně vyšší. Domníváme se, že ceny ovoce a zeleniny v maloobchodě budou ještě růst,“ dodal.

Vývoj cen vybraných potravin
Zdroj: ČSÚ

Špatná úroda kukuřice pak podle Zeisela způsobila dražší krmivo. „To mělo paradoxně za následek pokles ceny masa, když zemědělci vybíjeli stáda, aby nemuseli kupovat dražší krmivo. Nicméně do budoucna by to mělo spíše znamenat vyšší ceny masa,“ podotknul. Podle analytika Next Finance Jiřího Cihláře je ale u živočišné výroby cítit, že „je evropský trh přesycen dostatkem potravin“ a neměla by tak být zdrojem tlaků na růst cen jídla.

Další růst cen potravin obecně však v průběhu roku očekává Milučká. „Svým dílem k tomu přispějí rostoucí ceny dovážených potravin a extrémně suché loňské léto,“ zmínila. „Světové ceny základních zemědělských komodit jako pšenice, káva či cukr by se měly v průběhu letošního roku postupně zvyšovat a pokračovat v dalším růstu i v roce 2017,“ doplnila. Dufek ale tvrdí, že potraviny „mohou v meziročním srovnání mírně zlevňovat ještě několik málo měsíců“, a mírný, ale postupný nárůst očekává až od poloviny roku.

Zeisel pak zmiňuje také vliv dosud padajících cen benzinu, které přispívají i k nízkým hodnotám souhrnné inflace. „Maloobchodním cenám potravin pomáhají i levné pohonné hmoty, které snižují náklady na jejich přepravu,“ řekl.

Výhled inflace, záležet bude i na ropě

Celková inflace podle Zeisela zůstane i nadále utlumená i přesto, že ceny ropy a komodit se odrazily ode dna. „Jejich rychlý růst však nečekáme. Naopak nedávné zprávy ukazují, že by konkurenční boj dodavatelů plynu mohl ještě do léta přinést další zlevnění této komodity pro domácnosti,“ zhodnotil výhled Zeisel.

Milučká míní, že až do září by se inflace měla držet pod jedním procentem, a to za předpokladu, že cena ropy vzroste k 50 dolarům za barel. Pokud ale ropa letos zůstane v blízkosti 30 dolarů za barel, spadne česká ekonomika krátkodobě do deflace. „Zdražování ropy ale již můžeme pozorovat. Prozatím jde o tempo 'krok sun krok'. Podle našich odhadů by se inflace měla dostat na dvě procenta až počátkem příštího roku,“ podotkla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Sněmovna se mimořádně sejde kvůli střetu zájmů Babiše

Poslanci budou na mimořádné schůzi z podnětu opozice debatovat o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotacích skupině Agrofert. Opoziční poslanci budou chtít také blokovat přijetí novely, která rozvolňuje zákon o střetu zájmů politiků. Podle průběhu projednávání ve sněmovně budou zvažovat i napadnutí u Ústavního soudu. Úpravy v úterý předložila skupina koaličních poslanců, kvůli tomu odpadne běžné připomínkové řízení.
před 2 hhodinami

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Prázdný je každý desátý byt v Bratislavě, odhaduje centrální banka

Růst cen bytů na Slovensku se letos v březnu v meziročním srovnání mírně zvýšil na 14 procent, uvedla ve své nedávné zprávě tamní centrální banka. Upozornila zároveň, že zdražování pohání v posledních letech silná poptávka, a to ve všech regionech. Více než polovinu bytů v zemi přitom koupili na investice lidé, kteří už nejméně jednu nemovitost pro bydlení vlastnili. Proto přibývá nevyužívaných bytů. Jejich podíl je pak výrazný ve velkých městech typu Bratislavy či Košic.
před 16 hhodinami

AI mění vstup na trh práce, mladým Španělům má pomoci praxe i technické dovednosti

Technické obory, zejména informatika, softwarové inženýrství a telekomunikační inženýrství, patří ve Španělsku k nejžádanějším mezi firmami. Rychlou cestu na pracovní trh ale nabízí také duální odborné vzdělávání, které propojuje teorii s praxí.
9. 6. 2026

VideoVázat kapesné pro děti na známky nebo domácí práce je chyba, říká finanční poradkyně

Podle finanční poradkyně a autorky knihy Jak mluvit s dětmi o penězích Martiny Burešové je dobré začít s finanční gramotností u dětí už ve třech letech. Malým dětem je podle ní důležité vysvětlit, odkud peníze pocházejí. Za vůbec nejdůležitější ale považuje, aby viděli směnu. „Žijeme v době digitálních peněz. To znamená, že všechno probíhá v pozadí. Zaplatíme hodinkami, kartou nebo na internetu. Ale dítě nevidí to, že vydáme peníze a dostaneme nějaké zboží,“ sdělila s tím, že vhodné může být platit za malé nákupy v hotovosti nebo nechat zaplatit přímo dítě. Za jednu z nejčastějších chyb rodičů považuje, když vážou výši kapesného na známky ve škole či domácí práce. „Já se vždy snažím vysvětlit, že kapesné je něco jako nástroj učení se finanční gramotnosti,“ dodala s tím, že se pomocí něj dítě může naučit například dělit peníze na hromádky či splácet, když si od rodičů na něco půjčí.
9. 6. 2026

VideoPřibývá veřejných dobíjecích stanic pro elektroauta

Veřejných dobíjecích stanic je v tuzemsku už téměř stejně jako těch klasických čerpacích. Jen za loňský rok stoupl jejich počet o devatenáct procent. Co do počtu rychlonabíjecích míst patří Česko k nadprůměru Evropské unie. Například Praha ale plánuje i rozvoj pomalého dobíjení na sídlištích, třeba prostřednictvím lamp veřejného osvětlení.
9. 6. 2026

Lídr v kyberbezpečnosti s problémy s bydlením. Jak je na tom Česko v Indexu prosperity?

Česko si v loňském roce v unijním srovnání polepšilo v Indexu prosperity a finančního zdraví z šestnáctého na čtrnácté místo. Lépe na tom tuzemsko bylo pouze v prvním ročníku měření v roce 2022. Za loňským zlepšením stál zejména stav ekonomiky, především zmírnění inflace. Česko dle indexu v rámci sedmadvacítky dominuje v rozvoji zdraví a bezpečnosti. Naopak jeden z nejhorších výsledků v celé EU zaznamenalo v oblasti bydlení.
9. 6. 2026

Měly by algoritmy určovat mzdy lidí na volné noze? Litevská vláda je rozdělena

V Litvě vypukla roztržka ohledně toho, kdo by měl určovat cenu jízdy nebo za doručení jídla – zda člověk, nebo software. Spor se dotýká širší evropské debaty o právech pracovníků takzvané gig ekonomiky a Litva ho musí vyřešit do prosince.
8. 6. 2026
Načítání...