Rozpočtový výbor poslal dál návrh rozpočtu na příští rok

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor projednal vládní návrh státního rozpočtu na příští rok a doporučil poslancům, aby v prvním čtení schválili základní rozměry návrhu. Stát má příští rok hospodařit se schodkem 135 miliard korun, nižším než letos. V prvním čtení poslanci schvalují příjmy, výdaje, výši schodku a způsob jeho vypořádání. Sněmovna má návrh projednávat na schůzi, která začne 26. října. Vládní koalice má ve dvousetčlenné dolní komoře 118 hlasů, tedy dostatečnou většinu pro schválení návrhu rozpočtu. Podporu rozpočtu dnes vyslovilo všech 15 přítomných koaličních poslanců, naopak 11 opozičních poslanců bylo proti.

Návrh rozpočtu představil ministr financí Miroslav Kalousek. Stát plánuje vybrat na daních a pojistném i dalších příjmech 1 044 miliard korun. Jeho útraty se však vyšplhají až na 1 179 miliard korun. Kabinet počítá mimo jiné s poklesem příspěvku na stavební spoření, s omezením sociálních dávek, s přísnějšími pravidly pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti i snižováním objemu prostředků na mzdy ve státní a veřejné správě.

Výbor přijal návrh usnesení s doporučením pro první parlamentní čtení. V něm sněmovna ještě rozpočet jako celek neschvaluje, ale stanoví jeho celkové příjmy a výdaje, které už pak není možné měnit. Pokud to udělá, poslanci pak ve druhém čtení projednávají rozpočtové kapitoly, tedy rozpočty jednotlivých ministerstev, a pak ve třetím čtení hlasují o přijetí rozpočtu jako celku.

Plánovaný schodek rozpočtu 135 miliard Kalousek označil za neskonale vysoký a z dlouhodobého hlediska nepřijatelný. Zdůraznil však, že základní ideou bylo sestavit rozpočet tak, aby podíl schodku veřejných rozpočtů nepřesáhl 4,6 procenta HDP, což představuje právě 135 miliard korun.

Na nejbližší řádné schůzi se sněmovna sejde v úterý 26. října. Podle schváleného harmonogramu by první čtení mělo přijít na řadu o den později. Vládní koalice má ve sněmovně poměrně pohodlnou většinu 118 hlasů a návrh rozpočtu může prosadit, Senát rozpočet neprojednává.

Miroslav Kalousek
Zdroj: ČT24