Prodej aut v Evropě vzrostl na nový rekord. Na vlně se veze i Škoda

Nahrávám video
Rekordní prodej aut v Evropě
Zdroj: ČT24

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v září meziročně vzrostl o 7,2 procenta na téměř 1,46 milionu vozů. Je to nejlepší zářijový výsledek v historii sledování těchto údajů. Tempo růstu nicméně zpomalilo z deseti procent v předchozím měsíci, vyplývá z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). V prvních třech čtvrtletích letošního roku odbyt aut vzrostl o osm procent na 11,24 milionu.

Růst prodeje aut v období od ledna do září zaznamenaly všechny velké evropské trhy. Například v Německu se odbyt zvýšil zhruba o šest procent, ve Španělsku o 11,5 procenta a v Itálii o více než 17 procent.

„V podstatě jedinou z významných evropských zemí, kde se dlouhodobě zaznamenává pokles, je Nizozemsko, kde je to zřejmě v souvislosti s tím, že byly zastaveny nebo ukončeny podpory u ekologických aut, ale jinak všechny evropské trhy rostou,“ dodal šéfredaktor Autoweek.cz Vladimír Rybecký.

Mladoboleslavská Škoda Auto za první tři čtvrtletí zvýšila v EU prodej o 6,8 procenta na 481 263 vozů. V samotném září jí odbyt na unijním trhu meziročně vzrostl o 8,5 procenta na 59 938 aut.

Růst Renaultu i Fiatu

„Největším vítězem prvních třech čtvrtin roku je francouzský Renault, který roste opravdu rychle. Je to dáno tím, že má nové modely a přesně ty modely, které zákazníci v Evropě vyžadují,“ uvedl Rybecký.

Daří se podle něj i všem třem německým prémiovým značkám. „I když Audi je trochu ve vleku za BMW a Mercedesem,“ podotknul Rybecký.

Nahrávám video
Rybecký: Největším vítězem prvních třech čtvrtletí je francouzský Renault
Zdroj: ČT24

Dvojciferný nárůst prodejů zaznamenaly značky Fiat nebo Kia. „Například Fiatu pomohlo oživení ve Středomoří, to znamená v Itálii, Španělsku, Portugalsku, nakonec i Řecku,“ uvedl šéfredaktor Automakers Erich Handl. 

Zájem o nová auta nezpomalil ani emisní skandál automobilky Volkswagen. „V Evropě se Dieselgate neprojevuje téměř vůbec. Je to spíš taková akce, která se zrodila kvůli Americe. Evropa ji vzala bulvárníma očima trošku jako hit. Zdá se, že ta bublina splaskává a lidi nezajímá, protože se dívají na auta jinak než Američané,“ zhodnotil redaktor Světa motorů David Šprincl.

Automobilový trh by podle analytiků měl v příštích měsících dál růst. Většině evropských ekonomik se totiž daří. Poptávka po nových vozech by se tak mohla ještě zvyšovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Fico tvrdí, že Zelenskyj odmítl kontrolu Družby

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl návrh na kontrolu stavu ropovodu Družba, kterým po lednových ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu neproudí ropa na Slovensko a do Maďarska. Tyto země přišly s návrhem na vytvoření komise složené ze zástupců obou zemí a Evropské komise, která by prověřila schopnost ropovodu přepravovat surovinu. Podle Bratislavy přepravě ropy potrubím nic nebrání.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Škoda Auto otevřela novou halu na baterie za téměř pět miliard korun

Automobilka Škoda Auto otevřela ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi novou halu na montáž bateriových systémů pro elektromobily. Jde o investici za 205 milionů eur, což je v aktuálním přepočtu 4,97 miliardy korun. Podle firmy se tím stala největším výrobcem bateriových systémů v koncernu Volkswagen, ročně jich vyrobí až 335 tisíc, informovali zástupci společnosti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Státní dluh loni vzrostl o 312,3 miliardy korun

Český státní dluh loni vzrostl o 312,3 miliardy korun na 3,678 bilionu korun. Ve výroční zprávě o řízení státního dluhu to uvedlo ministerstvo financí, které tak potvrdilo předběžné údaje z počátku ledna. Na každého Čecha tak teoreticky na konci roku 2025 připadal dluh 337 481 korun. Míra zadlužení ke konci loňského roku meziročně vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 43,1 procenta HDP.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu za více než osm miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v noci na pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 8,1 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 167 miliard korun). Celkem 1,5 miliardy dolarů z této částky bude vyplaceno okamžitě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení MMF.
včera v 01:04

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
26. 2. 2026Aktualizováno26. 2. 2026

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
26. 2. 2026Aktualizováno26. 2. 2026

Šéf Davosu rezignuje, měl vazby na Epsteina

Nor Börge Brende oznámil, že rezignuje na funkci prezidenta a výkonného ředitele Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. Brende patří mezi několik norských politiků a diplomatů, kteří měli vazby na amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Organizátoři WEF na začátku měsíce oznámili, že zahájili vyšetřování vazeb mezi Brendem a Epsteinem. Nyní vedení fóra uvedlo, že nezávislé vyšetřování vedené externím poradcem bylo uzavřeno.
26. 2. 2026Aktualizováno26. 2. 2026

Systém penzí skončil loni ve schodku 9,2 miliardy korun

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku více než devět miliard korun. Deficit byl tak proti předchozímu roku zhruba pětinový. Výdaje na penze a správu rostly pomaleji než příjmy. Dosáhly téměř 722 miliard korun, meziročně to bylo o 5,5 miliardy korun víc. Vybraná suma na pojistném byla proti předloňsku vyšší zhruba o 47 miliard korun, činila 712,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.
26. 2. 2026Aktualizováno26. 2. 2026
Načítání...