Poslanci vystavili „stopku“ prodeji letiště

Praha - Letiště v pražské Ruzyni zřejmě zůstane ve vlastnictví státu. Jeho prodej má vládě znemožnit zákon z dílny sociální demokracie, který dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zákon nyní zamíří do Senátu. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka už v reakci na jeho dnešní schválení vyzval vládu, aby zastavila jakékoli práce na přípravě privatizace letiště, která podle odhadů mohla vynést až sto miliard korun. Kartami v prodeji letiště může ještě zamíchat Senát. Pravice v něm má většinu, a tak je pravděpodobné, že zákon do sněmovny vrátí.

ČSSD předložila zákon o zákazu prodeje letiště letos v únoru. Privatizace v době finanční krize je podle sociálních demokratů nevýhodná, protože hrozí, že se prodá pod cenou. Ve sněmovně dnes pro zákon zvedli ruku kromě poslanců ČSSD také zástupci KSČM a KDU-ČSL. Vzhledem k tomu, že levice nemá v horní komoře většinu, dá se ale očekávat, že Senát zákon sněmovně vrátí.

Topolánek čekal sto miliard

Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun. Předseda ČSSD Jiří Paroubek letos v květnu privatizaci připustil, ale až v ekonomicky příznivějších dobách. Premiér Jan Fischer také v květnu řekl, že jeho vláda zřejmě o prodeji nerozhodne.

Sociálnědemokratický návrh dnes podpořil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Tvrdil, že není možné, aby současná úřednická vláda se svým mandátem pokračovala v privatizaci za zády politické reprezentace. Připustil však, že zvolený postup není ideální, „že to řešení není na tesání do učebnic“.

Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL:

„Ve chvíli, kdy by se stal majoritním vlastníkem Letiště Praha kdokoli mimo území České republiky nebo soukromý subjekt, může se kdykoli do budoucna stát, že nám letiště zavře.“

Proti privatizaci vystoupil například bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc, který prohlásil, že prodej letiště je nejen z ekonomického, ale i z bezpečnostního hlediska nežádoucí. Jeho stranický kolega a spoluautor předlohy Bohuslav Sobotka poukazoval mimo jiné na to, že když v minulosti stát zákonem převedl regionální letiště na kraje, také jim omezil právo převádět pozemky a majetek letiště. Nyní by tak podle něj nastala absurdní situace, kdy by pro kraje a jejich letiště platila větší omezení než pro privatizovaný majetek státu.

Zpravodaj k zákonu Zdeněk Lhota (ODS) poukázal na to, že vstup trategického partnera mohl přinést až zdvojnásobení odbavovacích kapacit a nárůst pracovních příležitostí. „To všechno může mít vliv až na jedno procento hrubého domácího produktu,“ zdůraznil. Dnešním rozhodnutím sněmovny tak stát podle něj přišel o možnost alespoň zmapovat možnost dalšího rozvoje letiště po případném vstupu strategického partnera.

Odbavení na letišti Ruzyně
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoRekordní sucho brzdí německou ekonomiku, klimatická krize stojí Evropu miliardy

Rekordní sucho v Německu sráží hladiny tamních velkých řek na historická minima. Týká se to Rýna, Dunaje i Labe. Problémy kvůli tomu má lodní doprava i průmysl, ohrožený je také už tak slabý růst jedné z hlavních evropských ekonomik. Spolkové země proto například pozastavují zákaz jízdy kamionů v neděli a o svátcích či posilují železniční dopravu. Ekonom z CERGE-EI Tomáš Protivínský zmiňuje i další dopady klimatické krize na evropskou ekonomiku. Patří mezi ně například negativní vliv na pracující a jejich produktivitu nebo zdraví. „Pro letošní rok se prozatímní náklady odhadují na 180 miliard eur,“ řekl pak k ceně, kterou dle něj evropské hospodářství platí za klimatickou krizi a s ní spojené problémy.
před 7 hhodinami

Státní podpora pro výrobu čipů v Rožnově je nejistá, resort s onsemi dál jedná

Vládní podpora 12 miliard korun pro americkou technologickou firmu onsemi je nejasná. Slíbená státní podpora totiž podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) nesplňuje původní podmínky dohody. O dalším postupu se jedná. Firma však nadále potvrzuje zájem v tuzemsku investovat přes 40 miliard korun. Výrobce polovodičů ON Semiconductor Czech Republic, který pod onsemi spadá, loni navýšil zisk a tržby, letos ale propustil 200 zaměstnanců.
před 9 hhodinami

Nezaměstnanost mladých loni vzrostla na 12,4 procenta. Vliv má i nástup AI

Celosvětová míra nezaměstnanosti mladých lidí v loňském roce vzrostla o desetinu procentního bodu na 12,4 procenta. Bez práce tak bylo 67 milionů lidí ve věku 15 až 24 let. Nejvýraznější růst byl v zemích s vysokými příjmy, kde začíná trh práce měnit umělá inteligence (AI). Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO). V letech 2026 a 2027 by se míra nezaměstnanosti mohla podle předpokladů ustálit na 12,3 procenta.
před 15 hhodinami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Obalová revoluce „účtuje“ s věčnými chemikáliemi

Startuje velká obalová „revoluce“, od středy platí nová pravidla pro firmy i obchodníky. Přísné limity z obalů potravin prakticky vyloučí takzvané věčné chemikálie, které jsou známé i jako PFAS. Používaly se třeba pro balení jídla z fastfoodů, v krabicích na pizzu nebo v pečicím papíru. Nová pravidla se dotknou i výrobních procesů, což může zvýšit cenu zboží. Výrobci si navíc stěžují, že Evropská unie své technické předpisy pro plánované změny zveřejňuje pozdě.
11. 8. 2026

Brusel oznámil výplatu 897 milionů eur pro Česko z fondu na oživení ekonomik

Evropská komise v úterý oznámila, že Česku vyplatila 897 milionů eur (21,8 miliardy korun) v rámci šesté platby z takzvaného Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Tuzemsko tak z tohoto fondu ze svého národního podílu 8,67 miliardy eur i s nejnovější platbou vyčerpalo 88 procent.
11. 8. 2026

Inflace v červenci zrychlila, máslo ale bylo nejlevnější za šestnáct let

Spotřebitelské ceny v Česku v červenci zrychlily meziroční růst na 1,7 procenta z červnových 1,5 procenta. Meziměsíčně stouply ceny o 0,6 procenta. Svůj předběžný odhad z minulého týdne v úterý potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflaci táhly vzhůru pohonné hmoty, opačně působily potraviny. Máslo bylo nejlevnější za šestnáct let a mléko od počátku sledování jeho ceny.
11. 8. 2026Aktualizováno11. 8. 2026

VideoNízké výkupní ceny mohou ovlivnit soběstačnost v produkci vepřového masa

Na tuzemských jatkách se ve druhém čtvrtletí vyrobilo bezmála 120 tisíc tun masa – meziročně o půl druhého procenta více. Růst se týká především drůbežího. Sektor také několik měsíců řeší nízké výkupní ceny – zejména u mléka a prasat. To může podle agrárníků ovlivnit soběstačnost, která se v tuzemsku u vepřového masa snižuje dlouhodobě. Ještě v roce 2014 se pohybovala kolem 57 procent, předloni to bylo o jedenáct méně. Do letošních statistik se zatím trend nepropsal, vepřového se vyrobilo přibližně stejně jako loni.
11. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.