Obyvatelé San Francisca budou mít nákup cigaret opět těžší

San Francisco – Amerika tvrdě postupuje proti cigaretám. Kuřákům ze San Francisca v roce 2008 zkomplikoval život zákon, který zakázal prodej cigaret a jiných tabákových výrobků v drogériích a obchodech, které distribuují i léky. Nyní už si obyvatelé města nekoupí cigarety ani v běžných obchodech s potravinami. Zastupitelé města se totiž rozhodli zákon ještě zpřísnit.

Pokud tedy starosta San Francisca návrh podepíše, budou si moci kuřáci cigarety koupit pouze ve specializovaných obchodech. Američané jsou v tomto ohledu mnohem ráznější než Evropa. Ta teprve zvažuje zákaz vystavování cigaret v regálech obchodů.

tisková mluvčí Safeway Susan Houghtonová

„Pro nás je to jako vylít vanu i s dítětem. V našich obchodech máme zdravé potraviny, ale prodáváme i ty zdraví méně prospěšné. Když nebudeme prodávat cigarety, nepřijdou si k nám kuřáci koupit ani mléko.“

Reportáž Jany Horké (zdroj: ČT24)

Evropa je pozadu

Kuřáci v Evropské unii si zatím mohou stěžovat jen například na vyšší daně z cigaret. Spotřební daň do roku 2014 stoupne na 90 eur za tisíc kusů. Češi to pocítí na zdražení krabičky v průměru o dvanáct korun do čtyř let. „Již dnes je v Česku spotřební daň ve výši 40,2 koruny na krabičku. Od roku 2012 to má být 42. Dá se říct, že výše spotřební daně více méně splňuje nařízení Evropské unie. Nedá se čekat výrazný dopad na zvyšování cen cigaret v ČR,“ tvrdí analytik České spořitelny Radim Kramule.

analytik České spořitelny Radim Kramule

„Velkým značkám ubude další z možností, jak prezentovat své výrobky. Dnes už nemají téměř žádnou šanci, jak veřejně své výrobky prezentovat jinak než na místě prodeje, tedy v trafikách. Bude více populární kouřit neznámé značky, protože to nepůjde na první pohled poznat.“

Brusel také mimo jiné plánuje zavedení jednotných obalů všech cigaretových krabiček. Nápis s varováním o škodlivosti kouření a číslo na odvykací telefonní linky se navíc opět zvětší.

Opatření proti kouření, včetně růstu cen cigaret, se v České republice projevil i na jejich spotřebě. Tuzemský cigaretový trh podle společnosti Philip Morris ve druhém čtvrtletí klesl téměř o šest procent. Češi totiž stále více kupují levnější značky a přechází k jemně řezanému tabáku.

Zákaz kouření
Zdroj: ČT24