Na dostavbě Temelína se budou podílet domácí firmy

Temelín - Do druhého července musí zájemci o dostavbu Temelína odevzdat své projekty. Výběrové řízení na dostavbu Temelína by se mělo rozhodnout do roku 2013, stavba pak začne nejspíše do roku 2018. Druhý a třetí blok jaderné elektrárny by měl stát nejpozději v roce 2025. Firmy teď podepisují memoranda o spolupráci. Českých firem, které by se mohly na projektu podílet, je po dnešku už dvacet pět.

Jeden ze zájemců, Konsorcium MIR 1200 tvořené českou společností Škoda spolu s ruským Atomstrojexportem a Gidropressem, dnes rozšířil seznam českých firem, které budou na projektu spolupracovat. Co můžeme vyrobit Česku, vyrobíme v Česku, prohlašuje Konsorcium MIR 1200. Českému průmyslu chtějí dát až sedmdesátiprocentní podíl na zakázce, jejíž velikost se odhaduje až na 300 miliard korun. Vzniknout by tak mohlo deset tisíc pracovních míst.

Nově se k 23 společnostem, které už memorandum o spolupráci podepsaly, přidávají další dvě. I & C Energo, která by měla dodávat elektrické systémy pro jaderná zařízení, a PSG – International, která by stavěla část turbínového ostrova. Pro obě společnosti jde o velmi významnou zakázku: „Je to v řádu skoro desítek miliard pro nás,“ prozradil generální ředitel  I & C Energo Jan Šafránek.

Reportáž Veroniky Markové (zdroj: ČT24)

Řada českých firem je ale připravena pracovat s kýmkoliv, kdo tendr vyhraje. Také americký Westinghouse a francouzská Areva slibují v případě výhry tuzemským dodavatelům zakázky. Část dodávky bude ale z dovozu. „Jedná se o některé speciální výrobky, které se těm firmám nevyplatí vyrábět, pokud to nejsou velké série,“ vysvětlil Leoš Tomíček z Rusatom Overseas.

Česko–francouzská smlouva o jaderném výzkumu

Po Spojených státech a Rusku se šance na dostavění Jaderné elektrárny Temelín snaží posílit i Francie. Dnes podepsala s Českou republikou smlouvu o spolupráci na jaderném výzkumu. „Naše země se rozhodly pro jadernou energii. A věříme, že jde nejen o společnou dohodu mezi námi. V sázce je budoucnost jaderné energie v Evropě i v celém světě,“ uvedl francouzský velvyslanec Pierre Lévy.