Ministři budou hledat úspory

Praha – Vláda se dnes večer vrátí k rozpočtu na rok 2010. Projednávat bude balíček legislativních změn, které mají snížit hrozící rekordní schodek. Ještě před rozpuštěním sněmovny hodlá kabinet návrh předložit poslancům s žádostí o co nejrychlejší projednání. Pokud dolní komora návrhy neschválí, vláda ke 30. září navrhne rozpočet se schodkem 230 miliard korun. Český stát by tak hospodařil s vůbec největším deficitem ve své novodobé historii.

„Na jedné straně chceme zvýšit příjmy zhruba o 33 miliard a na druhé straně chceme snížit výdaje o 38 miliard. Tím hodláme deficit snížit z 230 miliard na úroveň přibližně 160 miliard korun, což představuje zhruba pět procent hrubého domácího produktu,“ popsal záměr ministr financí Eduard Janota. Když budou poslanci s legislativními změnami souhlasit, je podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba úřad schopen okamžitě předložit návrh rozpočtu se sníženým deficitem. Vláda podle něj bude ještě na politiky apelovat, jen úroky by v případě schodku 230 miliard narostly na 80 miliard ročně.

Janotův návrh se ale příliš nezamlouvá ani jedné z velkých politických stran. Kritizovaly jej jak ODS, tak ČSSD. Premiér Jan Fischer pokládá práci na balíčku za „věc profesionální cti“, podporu má v prezidentovi Václavu Klausovi. Schvalování rozpočtu ovlivní zřejmě také případné odložení voleb na listopad. Pokud je politici budou muset posunout, bude stát velmi pravděpodobně přinejmenším několik týdnů hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

1 minuta
Vláda projedná výši schodku státního rozpočtu
Zdroj: ČT24

Vyšší daně a zmrazené důchody

Mezi Janotovými návrhy je například zvýšení spodní sazby DPH o dvě procenta a horní sazby o jedno procento, nyní je to devět a 19 procent. Na dvojnásobek by měla vyrůst daň z nemovitosti a o třetinu se má snížit příspěvek na stavební spoření. Dodatečné příjmy má rozpočtu přinést také vyšší spotřební daň u pohonných hmot, alkoholu a cigaret. Dále ministerstvo navrhuje zvýšit úroveň, od které se už neplatí sociální a zdravotní pojištění, ze čtyřnásobku průměrné mzdy na šestinásobek.

Vedle opatření na straně příjmů státní pokladny Janota počítá se škrty na výdajové stránce. Osm miliard má ušetřit zmrazení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Valorizovat by se neměly důchody. Stagnovat mají platy ve státní správě a úspory navrhuje ministerstvo také u investic a výdajů jednotlivých rezortů, čímž by se uspořilo dalších 25 miliard. Poslední novinkou je vyškrtnutí financí na takzvané porcování medvěda, kdy poslanci prosazují dotace na akce ve svých regionech, z rozpočtu.

Eduard Janota
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
včeraAktualizovánovčera v 13:06

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
včera v 06:29

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
včeraAktualizovánovčera v 03:24

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
18. 1. 2026

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
18. 1. 2026

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026
Načítání...