Ministr Mládek chce do bitvy za levnější data zapojit i antimonopolní úřad

Události:Spor o ceny mobilních dat (zdroj: ČT24)

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zvažuje, že kvůli cenám mobilního volání dá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Český telekomunikační úřad, který má tuto problematiku na starosti, nekoná, řekl ministr Jan Mládek (ČSSD). ČTÚ je podle mluvčího Martina Drtiny připraven ministrovi pomoci při formulování podnětu na ÚOHS i ho seznámit s výsledky posledního podnětu, který k danému problému antimonopolnímu úřadu podal. Ke sporu o (ne)možnost vyjednat u operátora lepší než ceníkovou cenu volání, řekl premiér Bohuslav Sobotka, že pokud by bránil přijetí novely telekomunikačního zákona, upřednostnil by vypuštění kontroverzního paragrafu.

„Co se týče mobilních dat, to je kompetence ČTÚ, který nekonal. Který ještě před osmi měsíci vydal prohlášení, že trh je v pořádku, a najednou není. Tak co dělali pánové?“ uvedl Mládek. „ČTÚ je ten kdo má regulovat trh a dohlížet na to, aby fungoval (…) My zvažujeme, jestli tedy, když to nedělá ČTÚ, nepodat podnět k antimonopolnímu úřadu, protože je to skutečně divné,“ dodal ministr.

Na úrovni ČTÚ – ÚOHS se otázkami cen podle Drtiny zabývá pracovní skupina, o které byl ministr informován a může do ní nominovat svého zástupce. „ČTÚ se opakovaně podivuje, že mu je podsouvána nečinnost právě v okamžiku, kdy vydal právně vymahatelné výzvy operátorům k razantnímu snížení velkoobchodní ceny datových služeb,“ doplnil Drtina.

Mládek byl podle mluvčího ČTÚ na schůzce u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rovněž seznámen s tím, že analýza datového trhu, která začala v roce 2012, se nevztahovala na datové služby LTE. „Připomeňme, že v roce 2012 byl v České republice pomalý internet a ještě pomalejší internet. A protože ČTÚ konstatoval, že datový trh vnímá jako oblast, která se zatím nevyvíjí žádoucím způsobem z pohledu dostatečné konkurence na trhu a přínosů pro všechny účastníky a koncové uživatele, zahájil test trhu datových služeb, což je nutný předpoklad pro případné další regulatorní zásahy,“ uvedl Drtina.

Mobilní telefon
Zdroj: iStock/Nastco/ISIFA/Thinkstock

Ministerstvo průmyslu předložilo tento týden vládě upravenou novelu telekomunikačního zákona, do které vedle zkrácení lhůty pro změnu operátora a dalších opatření na ochranu spotřebitele nově zapracovalo možnost pro ČTÚ udělovat operátorům za prohřešky pokuty počítané z jejich obratu, kabinet bude muset také hlasovat o tom, zda zákazník bude moci odstoupit od smlouvy při každé změně smlouvy, a rovněž o paragrafu, který se týká zákazu individuálních cen volání pro spotřebitele.

Operátoři by mohli nabízet odcházejícím zákazníkům jen takové slevy, které předtím zveřejnili v ceníku. Ministr doufá, že změny zákona vládou projdou.

Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele v novele telekomunikačního zákona zvedl vlnu nesouhlasu mezi politiky i odborníky. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohl vést k zakonzervování mobilních tarifů. Mluvčí úřadu Martin Drtina ve čtvrtek uvedl, že zákaz nebyl s ČTÚ konzultován. „Neznamená to, že nebudou slevy, ale měl by každý vědět, že když zaplatím tolik, mám nárok na toto,“ řekl k zákazu Mládek.

Sobotka v pátek uvedl, že pokud by návrh ministra Mládka zrušit možnost vyjednat u operátorů lepší než ceníkovou cenu volání měl bránit přijetí celé novely telekomunikačního zákona, upřednostnil by jeho vypuštění z předlohy. Premiér řekl, že resort dal ustanovení do novely na poslední chvíli a podstatné je prosadit ostatní prvky nové úpravy, například větší práva spotřebitelů a vyšší pokuty pro operátory.

Veřejná debata kolem paragrafu o ceníkových cenách podle Sobotky naznačuje, že není shoda, jaké by byly dopady a věc není dostatečně prodiskutovaná. „Pokud by ta změna byla kontroverzní a znamenala by, že zbytek návrhu nebude moci projít a rychle se schválit, pak jsem stoupencem toho, abychom ji spíš vyřadili a déle o ní diskutovali,“ řekl. Zákon by chtěl prosadit ve Sněmovně zrychleně.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje návrh zákazu individuálních cen volání pro spotřebitele, který předložil ministr Mládek, za nesmyslný. Podle něho vezme výhodu i těm, co si zajistili lepší tarify a trh to nenarovná. „Celkově se mu (ministru Mládkovi) to nepovedlo, měl to už dávno řešit a už z toho mám takový pocit, jestli si z nás nedělá srandu,“ řekl Babiš.

Sobotka: Ministra Mládka neodvolám

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl pátečním Hospodářským novinám, že Mládka ani po kritice novely telekomunikačního zákona neodvolá, i když s jeho postupem není spokojen. Podle návrhu novely připravené Mládkovým úřadem si lidé nebudou moci vyjednat u operátorů lepší cenu volání. Kritizován byl i výrok Mládkova náměstka Lubomíra Bokštefla, který v debatě na serveru Aktuálně.cz řekl, že pokud lidé chtějí stejně výhodné tarify jako v Polsku, mají jet do Polska.

ČTÚ si nyní dělá analýzu, zda neexistuje nějaké kartelové jednání. Hotova by měla být v květnu. Podle ní se ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodne. 

Antimonopolní úřad už několik stížností v minulosti řešil. Problém zatím nenašel. „Prozatím jsme neshledali, že by v této oblasti byl problém z hlediska nějakého kartelového jednání,“ uvedl místopředseda ÚOHS Hynek Brom.