Londýn připravuje nízkoemisní zónu

Londýn - Od 4. února začne v Londýně fungovat nízkoemisní zóna s použitím kamer, které budou identifikovat poznávací značky vozidel projíždějících Velkým Londýnem. Evropská vozidla, která splňují emisní normy zóny nebo mají nárok na výjimku či 100% slevu a budou touto zónou projíždět, se musí zaregistrovat u dopravní organizace Transport for London (TfL).

Informační leták a registrační formuláře lze získat buď na stránce www.tfl.gov.uk/lezlondon nebo na telefonním čísle +44 (0) 207 310 8998. Zahraniční auta nad 12 t se mohou zaregistrovat od 30. 7. 2007.

Pokud bude vůz splňovat normu EURO III a vyšší, pak má po zaregistrování vstup do zóny zdarma, ostatní vozidla budou zpoplatněna. Pravidla zóny se nevztahují na osobní automobily, motocykly a malé dodávky (o maximální hmotnosti prázdného vozidla do 1,205 t).

Od července 2008 bude její platnost rozšířena na všechna nákladní vozidla o hmotnosti nad 3,5 t a na autobusy a autokary. Od října 2010 se emisní předpisy zóny budou vztahovat také na velké dodávky a mikrobusy.

Norma Euro III je povinná pro všechna nová nákladní auta, autobusy a autokary, která se v EU prodávají od října 2001, a pro všechny nové dodávky a mikrobusy, jež se v EU prodávají od ledna 2002. Transport for London předpokládá, že nákladní auta, autobusy nebo autokary splňují normu Euro III, jestliže byly poprvé zaregistrovány po 1. říjnu 2001, nebo u dodávek a mikrobusů po 1. lednu 2002.

Všechny evropské vozy, které nesplňují emisní normy zóny, budou muset za jízdu uvnitř zóny zaplatit denní poplatek ve výši 200 GBP. Při nezaplacení poplatku bude provozovateli udělena denní pokuta ve výši 1000 GBP.

Nízkoemisní zóna, která vstoupí v platnost 4. února 2008, má za cíl snížit zamoření ovzduší dopravou a zlepšit zdraví a kvalitu života Londýňanů tím, že přiměje provozovatele velkých vozidel s naftovým motorem, aby si dali do pořádku svůj vozový park. Zóna, která bude v platnosti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, každý den v roce, bude zahrnovat většinu Velkého Londýna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 3 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 6 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 6 hhodinami

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025
Načítání...