Janota chce stihnout emisi dluhopisů pro domácnosti ještě letos

Praha - Až na příští rok se může kvůli nutnosti změnit některé zákony posunout vydání dluhopisů pro domácnosti. Ministr financí Eduard Janota nicméně věří, že se podaří změny prosadit ještě ve stávající poslanecké sněmovně a dluhopisy vydat ještě letos. S nápadem na vydání dluhopisů určených obyvatelstvu přišel v březnu bývalý ministr Miroslav Kalousek. Stát tak chce čelit nižším příjmům v souvislosti s hospodářskou krizí. Dalším cílem dluhopisového programu je přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů.

Na přípravu emise je potřeba minimálně dvou měsíců

Janota dnes řekl, že pokud současná sněmovna nestihne ve zrychleném čtení přijmout novelu zákona o dani z příjmu a novelu zákona o rozpočtových pravidlech, bude muset ministerstvo financí počkat na nový parlament. V takovém případě by ale ministerstvo nestihlo emisi v letošním roce připravit.

Reportáž Veroniky Markové (zdroj: ČT24)

„Potřebuji dva měsíce od přijetí zákonů na přípravu emise. Mou ambicí je stále vydat tyto cenné papíry ještě v letošním roce. První emise bude v minimálním objemu, abych celý systém otestoval,“ uvedl Janota. Konkrétní objem neuvedl, podle dřívějších informací by ovšem měl být v jednotkách miliard.

Nakoupit dluhopisy bude možné přes internet i u České pošty

Podle vyjádření ministra Janoty by nominální hodnota dluhopisů měla být jeden tisíc korun. Úroková sazba bude fixní s tím, že její výše bude stanovena až podle aktuální situace na trhu. Prodej dluhopisů by se měl uskutečnit přes internet a na pobočkách České pošty. Podmínkou je ale zřízený účet u Střediska cenných papírů.

Ministerstvo při přípravě dluhopisů pro domácnost podle Janoty zjistilo, že kvůli zdanění výnosů z těchto cenných papírů je některá ustanovení zákona o dani z příjmu třeba novelizovat. „Rovněž chci zajistit, aby emise nebyla v rozporu s rozpočtovými pravidly,“ dodal ministr.

Vydáno pod