Další rána pro Nabucco, Rusko může v Turecku začít stavět South Stream

Ankara - Turecko definitivně rozehrálo plynovou hru na obě strany. Dnes si do Istanbulu přijel ruský premiér Vladimir Putin pro podpis smluv o plynovodu South Stream, Rusko na něm nyní může pod hladinou Černého moře v tureckých vodách začít pracovat. Před měsícem přitom turecký premiér Tayyip Erdogan připojil svůj podpis pod dohody o konkurenčním projektu Evropské unie - plynovodu Nabucco. Experti přitom upozorňují, že navzdory proklamacím politiků oba projekty nemohou stát vedle sebe.

Série vzájemných smluv o spolupráci v jaderné oblasti se dá interpretovat jako pojištění účasti Turecka na projektu South Stream výměnou za relativně levnou pomoc Moskvy s vybudováním první jaderné elektrárny v Turecku.

Plány Evropské unie na výstavbu plynovodu Nabucco, který by byl na ruských zdrojích nezávislý, dnešním podpisem dostaly další ránu. „Tyto projekty nemohou existovat vedle sebe. Cílí na stejné zákazníky a zároveň není dost zdrojů ani peněz pro stavbu obou plynovodů,“ upozorňuje totiž Necdet Pamir ze Světové energetické rady. Vladimir Putin sice v Istanbulu prohlásil, že „v závislosti na potřebách spotřebitelů lze realizovat oba projekty“, ale analytik Jiří Gavor si myslí, že oba plynovody mohou současně fungovat až za několik desetiletí.

Jiří Gavor, analytik ENA:

„Ze začátku bude komerční prostor jen pro jeden plynovod. Stavba toho druhého, méně šťastného, se o něco zpozdí.“


Nabucco může zůstat prázdné, South Stream zas nedostavěný
 

Problém Nabucca je především v zajištění dodávek plynu. Stejně jako South Stream totiž spoléhá na zemní plyn z Ázerbájdžánu. Přestože tamní vláda se ještě údajně nerozhodla, komu dá přednost, z ruského plynárenského gigantu Gazprom se už ozývají hlasy, že má zajištěn přístup k nejvýnosnějším nalezištím.

„Nabucco je projektem pro budoucí generace. Všichni víme, že nemá zajištěný žádný plyn. South Stream má ve všem náskok,“ říká proto analytik Haluk Direskeneli. Komentátor Ondřej Soukup však Nabuccu ještě dává šanci. „Ázerbájdžán to prodá tomu, kdo ten plynovod postaví dřív,“ tvrdí.



Vítězem proto může být levnější Nabucco. South Stream má sice výhodu, že má jednoho hlavního investora, kterým je Gazprom, ten má však v současné krizi hospodářské problémy a náklady na stavbu South Streamu by se mohly vyšplhat až na 25 miliard dolarů (náklady Nabucca se odhadují na 9 mld. USD).

Někteří experti proto South Stream označují jen jako virtuální projekt, který ani nemá ambice být dokončen. Rusko jím údajně chce jen zatlačit na Ukrajinu, aby Gazpromu prodala své tranzitní sítě. South Stream by totiž Rusku umožnil vyvážet plyn do západní Evropy a vyhnout se
přitom právě Ukrajině, se kterou se začátkem letošního roku kvůli cenám suroviny tvrdě střetlo.

Berlusconi „trhá partu“

Rusům se ovšem v otázce plynovodů podařilo Evropskou unii rozdělit. Překvapivě se totiž v Istanbulu objevil vlivný italský premiér Silvio Berlusconi. Ruský plynovod má končit v Itálii a na projektu se podílí i italská energetická firma Eni.

Ankara se zapojením do projektů South Stream a Nabucco přibližuje svému cíli stát se klíčovým uzlem pro přepravu surovinových zdrojů z Asie do Evropy. Rusko se naopak snaží udržet si roli hlavního dodavatele energií do Evropské unie. Tomu se Brusel snaží zabránit a usiluje o větší diverzifikaci zdrojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropská komise vyměřila AliExpressu za nelegální výrobky pokutu 550 milionů eur

Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoPřetížené kamiony ničí silnice, ministerstvo preferuje častější kontroly

Horko se na stavu silnic podepisuje podobně negativně jako zima – zejména když na měkký asfalt vjede přetížený kamion. Podle kontrolorů je nad limitem šest z deseti zastavených nákladních aut. Kromě poškození vozovek to znamená i vyšší riziko nehod. Maximální povolená hmotnost soupravy je nyní v tuzemsku 48 tun, tedy o osm více než v okolních státech. Někteří opoziční politici by to chtěli změnit. Ministerstvo dopravy ale zatím plánuje jen častější kontroly.
před 20 hhodinami

VideoŘada Čechů používá kartu v zahraničí špatně. Přichází o peníze

Češi ročně utratí v zahraničí přes dvě stě miliard korun. Desítky až stovky milionů ale nechají v cizině zbytečně. Podle bankéřů část turistů nepoužívá správně kartu, když místo místní měny zvolí koruny. Jde o konverzi měn, označovanou jako DCC. Banky přitom nabízejí možnost blokace této varianty. Prodražit se může lidem i lékařská péče.
před 21 hhodinami

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
19. 7. 2026

Velké podniky už v EU nesmí likvidovat neprodané oblečení a obuv

V Evropské unii v neděli vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu, píše server německé rozhlasové stanice Deutsche Welle. V EU se podle něj každoročně zlikvidují stovky tun oblečení, které se dlouho nedařilo prodat, mělo vadu nebo jej po zakoupení na internetu zákazníci vrátili.
19. 7. 2026

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
18. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.