Česká ekonomika je v dobré kondici, krizi by ustála, shodli se Singer s Kysilkou

Singer a Kysilka: Česká ekonomika je v dobré kondici (zdroj: ČT24)

Tuzemská ekonomika je v dobré kondici a měla by ustát i případnou ekonomickou krizi v budoucnu. V Otázkách Václava Moravce to řekli bývalí guvernéři České národní banky Miroslav Singer a Pavel Kysilka. Růst mezd, který žádají odboráři, by tak podle nich měl být pro české hospodářství udržitelný.

„Měli jsme tu roky, kdy pětiprocentní nárůst platů byl proti realitě. V roce 2007 platy rostly o šest nebo víc procent. Chci tím ilustrovat, jak se nám strašně posunula měřítka směrem dolů,“ uvedl Singer.

Miroslav Singer
Zdroj: ČT24

Rizikem pro českou ekonomiku nejsou podle ekonomů v současné době ani rekordně nízké hypotéky a zadluženost domácností. Ta v červenci stoupla na více než bilion a tři sta milionů korun. Dluhy domácností v roce 2014 dosáhly 67 procent čistého příjmu. Pro srovnání nejvíce jsou zadlužení lidé v Dánsku, kde se zadluženost pohybuje přes 300 procent čistého příjmu.

„Čistá zadluženost domácností je u nás v mezinárodním srovnání udržitelná. V posledních letech významně rostly i vklady domácností, takže ta čistá finanční pozice je velmi zdravá,“ ujistil Kysilka.

Diskuse Miroslava Singera a Pavla Kysilky v OVM (zdroj: ČT24)

Brexit? K šoku nedošlo, jednání budou dlouhá

Oba ekonomové se shodli, že ohledně brexitu zatím žádné otřesy finančním trhům nehrozí. „Nejsem si jistý, do jaké míry v tuto chvíli všichni věří tomu, že brexit v dohledné budoucnosti skutečně bude. Trh si to přebírá tak, že v tuto chvíli nehrozí nebezpečí žádného dramatického kroku,“ míní Singer.

Pavel Kysilka
Zdroj: ČT24

Prvním obrazem dopadu brexitu podle Singera budou čísla o investicích do britské privátní ekonomiky za druhou polovinu tohoto roku. „Ty nám dají vodítko, jestli jsou trhy ochotné investovat do Británie takovým tempem, jakým tam dosud peníze letěly,“ říká Singer.

„Brexit je vzdálený a neznámý. Nemá cenu se s ním znepokojovat,“ dodává Kysilka. Podle něj by měly státy, jako je Česká republika, využít toho, že jednání mezi EU a Británií ještě nezačala, a postarat se o to, aby podmínky byly pro nás co nejvýhodnější.