Češi se v platební morálce zlepšili o tři dny

Praha - Podnikatelé a firmy v Česku získají letos peníze za dodané služby a zboží o tři dny dříve než v loňském roce. Zatímco loni zaplatili odběratelé faktury v průměru za 72 dní, letos je to už za 69 dní. Vyplývá to z analýzy platební morálky mezi 20 000 firmami zpracované společností ČSOB Factoring. Podle studie mají nejlepší platební morálku v Evropě Němci, kteří platí za 40 dnů. Naopak polské a italské firmy platí až za tři měsíce po vystavení faktury.

Termíny plateb mohou podle analýzy způsobit problémy zejména u menších podnikatelů a firem, kteří pro své podnikání zajišťují obtížně cizí zdroje a pro které může být více než dvouměsíční období čekání na platbu dokonce i likvidační. Nejhorší pozici podle analýzy mají dodavatelé ve zdravotnictví, kde čekají v průměru na zaplacení svých pohledávek déle než 100 dnů.

Naopak nejlepší platební morálku mají firmy v automobilovém průmyslu, kde se návratnost pohledávek letos zkrátila na 42 dnů z loňských 50 dnů a pohledávky jsou v průměru placeny dokonce čtyři dny před jejich splatností. „Automobilky jsou ochotny vyjít dodavatelům vstříc, protože si uvědomují, že změna dodavatele by u nich vyvolala velké problémy v udržení výroby,“ uvedl šéf ČSOB Factoring Tomáš Morávek.

Rozhovor s Tomášem Morávkem (zdroj: ČT24)

Česko představuje evropský průměr 

V průměru se přitom v ČR platí 12 dní po splatnosti faktur, v některých oborech, například ve zdravotnictví, tato doba činí až dva měsíce. Ve srovnání s okolními zeměmi je Česká republika v platební morálce s 69 dny průměrem. Na Slovensku se v letošním roce platí za dodané zboží a služby v průměru za 71 dnů. 

Ve lhůtě splatnosti faktury platí zpravidla firmy v Německu, Francii nebo Rakousku. Německé firmy platí v průměru za 40 dní, ve Francii a Rakousku v průměru za 60 dní. Naopak po lhůtě splatnosti platí vedle českých i polské a italské firmy, které navíc platí v průměru faktury až za tři měsíce. Firmy ve Velké Británii a USA hradí faktury standardně 20 až 30 dnů po splatnosti.