Aerolinky zavádějí tiché oddíly, do kterých nesmí děti

Kuala Lumpur - Aerolinky Malaysia Airlines přitvrzují vůči dětem. V obřích strojích Airbus A380 zavádějí zóny jen pro dospělé. Podle firmy si to přejí sami pasažéři. O podobném nařízení uvažují i další aerolinky, například British Airways nebo Virgin Atlantic. A trend klidného cestování se už chytá i ve vlacích.

„Počínaje dneškem, děti na palubu nebereme, ale budou létat v zavazadlovém prostoru. Vyhověli jsme tak stížnostem našich zákazníků, které obtěžovalo pištění a pobíhání dětí v kabině,“ hlásila kanadská společnost WestJet v neděli. Tehdy šlo ale pouze o aprílový žertík. O čtyři dny později ovšem oznámily malajské aerolinky zcela vážně podobné opatření. Odůvodňují ho tím, že má zajistit pohodlnější cestování pasažérům v ekonomické třídě.

Už loni přitom společnost zakázala rodinám s dětmi létat v byznys třídě, teď pro ně uzavírá celou horní palubu v obřích Airbusech A380. Někteří klienti si prý stěžovali na to, že je děti obtěžují. „V sektoru aerolinek je složité udělat jakoukoli inovaci, takže buď se musíte zaměřit na levný segment, nebo se zaměříte na VIP klienty, kteří třeba létají i na delší vzdálenosti a kteří chtějí mít svůj klid,“ podotkl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Reportáž Miloše Minaříka (zdroj: ČT24)

Rodiny s dětmi mají možnost cestovat na dalších palubách obřích letadel. Podle odborníků navíc malajské aerolinky nebudou jediné, kdo po podobném opatření sáhne. „Děje se to i v České republice, kde třeba ve vlacích Pendolino je tzv. tichý oddíl – pro manažery a lidi, kteří chtějí mít svůj klid,“ dodal Procházka. Tuzemské aerolinky se ale zatím k podobném kroku nechystají.