Na obnovitelné zdroje vyčlení vláda příští rok 8,5 miliardy korun

3 minuty
Události: Financování podpory obnovitelných zdrojů
Zdroj: ČT24

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a šéf resortu průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) představili pozměňovací návrhy svých úřadů, které by měly přispět ke snížení objemu peněz na dotace pro obnovitelné zdroje energií. Vláda příští rok vyčlení na zelené zdroje 8,5 miliardy korun. Ministerstvo průmyslu přitom potřebnou sumu vyčíslilo na 31 miliard. Po jednání kabinetu zároveň šéf resortu dopravy Martin Kupka (ODS) oznámil, že vláda bude pokračovat v debatě s odboráři o navýšení platů na příští rok. Ti žádají stejné přidání o 6,9 procenta jako u politiků.

Nepoměr mezi zmíněnou vládní částkou a vyčíslením ministerstva průmyslu kritizují kromě opozice i firmy. „Dnešek vnímáme jako obrovskou bombu, která byla hozena do energetiky. Je to něco, s čím sektor nepočítal,“ řekl ČT ve středu předseda Solární asociace Jan Krčmář.

Náklady státu na podporu obnovitelných zdrojů by se podle ministra financí měly snížit díky lepšímu vyhodnocování výnosnosti jejich provozu. „Pokud se ukáže, že to nestačí, přijde ministerstvo financí s úsporami v jiných oblastech,“ upozornil Stanjura.

Stanjura s Vlčkem představili návrh na snížení částky, kterou stát vyplácí na podporu obnovitelných zdrojů. Vláda chce přesněji a individuálně vyhodnocovat výnosnost provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Teprve na základě tohoto vyhodnocení bude poskytovat dotace.

Návrh vládní poslanci ve čtvrtek předloží jako pozměňovací návrh k dalšímu zákonu projednávanému ve sněmovně, konečné schválení čeká Stanjura před třetím čtením státního rozpočtu. Věří, že opatření získají i podporu opozice, protože jejich cílem je ušetřit peníze daňových poplatníků. Národní rozpočtová rada dříve kritizovala kabinet, že návrh státního rozpočtu počítá s jinými pravidly pro vyplácení podpory na obnovitelné zdroje energie, než jaká platí podle současných zákonů.

V rámci omezení vyplácených dotací by měli provozovatelé podporovaných elektráren předkládat údaje o výnosnosti svých zařízení, zatímco dosud se posuzoval sektor daného typu elektráren jako celek. Takzvané vnitřní výnosové procento elektráren se navíc bude posuzovat i se zohledněním provozu po ukončení státní podpory.

Vláda bude také peníze vyplácet na nižší úrovni než dosud, aby to bylo v souladu s tím, jakou veřejnou podporu Česku schválila Evropská komise. V současnosti je vnitřní výnosové procento pro solární elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 a 2012 stanoveno na 8,4 procenta, podle ministerstva financí je to ale horní hranice a vnitřní výnosové procento může v souladu s evropskými pravidly klesnout až na 6,3 procenta.

Ministr Stanjura dále řekl, že nemá obavy z případných arbitráží proti Česku ze strany vlastníků solárních elektráren. „Všechna opatření jsou v souladu s evropskou legislativou i českým právním řádem,“ zdůraznil. Česko podle něj nemění zásadně pravidla podpory, jen bude důkladněji kontrolovat jejich dodržování.

Analytik XTB Tomáš Cverna připomněl, že plánovaných 8,5 miliardy je stejná částka jako letos, nic se tak výrazněji nezmění. „Úsporná opatření v oblasti obnovitelných zdrojů mohou na jednu stranu zpomalit rozvoj energetických kapacit, na druhou stranu se stát staví do role správného hospodáře, protože hledí na efektivitu vynaložených prostředků,“ komentoval Cverna.

Debata s odboráři o navýšení platů bude pokračovat

Jak už bylo zmíněno, po jednání kabinetu se řešilo také téma zvýšení platů zaměstnanců státu a veřejné sféry o 1400 korun. Ministr Kupka oznámil, že vláda bude s odboráři pokračovat v debatě. Připomněl, že sumu na platy chce vláda v rozpočtu na příští rok posílit o pět procent. „Platí ale zároveň, že v předchozích letech se podařilo v některých oblastech platy zvýšit,“ dodal.

7 minut
Brífink ministrů Kupky a Kulhánka k výsledkům jednání vlády
Zdroj: ČT24

Vláda se začátkem října s odborovými předáky dohodla na tom, že by platy ve veřejné sféře měly vzrůst všem zaměstnancům stejně. Základ by se jim od ledna měl zvednout o 1400 korun. Kabinet pak začal projednávat návrh, podle něhož se výdělky politiků měly po zmrazení z minulých let upravit téměř o čtrnáct procent. Před týdnem schválil poloviční navýšení o 6,9 procenta.

Podle odborového svazu státních orgánů a organizací by politici měli dostat přidáno stejně jako pracovníci státu a veřejných služeb. Vládu k tomu odbory vyzvaly. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula minulé úterý po jednání tripartity zdůraznil, že pokud si ústavní činitelé přidají víc, odboráři znovu vyvolají jednání o růstu platů. „Je pro nás nepřijatelné, aby platy zaměstnanců rostly pomaleji než politikům!“ napsal na síti X.

S navýšením o 1400 korun nesouhlasí například odbory zdravotnictví a sociální péče. Částka je podle nich nedostatečná. Chtějí s ministry práce a zdravotnictví znovu vyjednávat o vyšším přidání pro sestry, pečovatelky a pečovatele či pro sociální pracovníky.

O 1500 korun by se měl výdělek zvednout příští rok příslušníkům bezpečnostních sborů, oznámil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předseda Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleš Lehký ale v rozhovoru pro ČT mimo jiné řekl, že požaduje zvýšení o 6,9 procenta, tedy zhruba o 2200 korun.

Odbory původně usilovaly o růst tarifů už letos od září pro všechny zaměstnance veřejného sektoru a státu o patnáct procent. Poté požadavky zmírnily na deset a pak na sedm procent jen pro část lidí. Ministerstvo práce navrhovalo přidat o deset procent, nebo o sedm polovině pracovníků. Vláda jeho návrh omezila. Nabízela přidat dvěma pětinám zaměstnanců – části o pět procent a části o tři.

Tento plán odbory označily za vyděračský a odmítly ho. Kabinet pak rozhodl, že výdělek nezvedne letos nikomu. Krátce nato ohlásil, že suma na platy bude ale v roce 2025 o pět procent vyšší než letos. Odbory následně požadovaly posílení o osm procent a začátkem září po jednání předsednictva tripartity Středula oznámil, že to ministr financí Stanjura přislíbil.

Kulhánek chce informovat o postupu v digitalizaci

Na tiskovém brífinku hovořil také ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), který mimo jiné řekl, že chce vytvořit pracovní skupinu ze zástupců koaličních a opozičních poslanců a pravidelně je informovat o vývoji digitalizace stavebního řízení. Zároveň bude chtít téma digitalizace stavebního řízení přidat na pravidelný program vládního výboru pro strategické investice.

Systémy digitalizovaného stavebního řízení spuštěné 1. července od začátku úředníci a stavebníci označovali za nefunkční. Kvůli špatně fungující digitalizaci byl odvolán z funkce ministra Ivan Bartoš (Piráti), což vyústilo v odchod Pirátů z vlády. Novým šéfem resortu byl jmenován Kulhánek a vláda následně minulý týden rozhodla vypsat na systém novou zakázku. Současně také umožnila možnost dočasně používat původní systémy s těmi spuštěnými letos v létě.

Kulhánek chce, aby všechny informace týkající se vypsání nové zakázky na systém stavebního řízení byly politikům přístupné a aby se s nimi mohly v reálném čase řešit související problematické části. To je podle něj rozdíl oproti způsobu, jakým byla digitalizace stavebního řízení připravována před 1. červencem.

„Chceme nastavit hlubší monitoring celého procesu. Zejména, kdy bude probíhat procesní analýza a kdy bude formulováno nové zadání a nová architektura systému tak, aby v cíli plnil všechny funkce, které plnit má,“ dodal.

Řešit chce v rámci pracovní skupiny zadání i soutěž tak, aby nová vláda mohla na práci následně navázat. Volby do Poslanecké sněmovny, ze kterých vzejde příští kabinet, se mají konat příští rok. Nové systémy stavebního řízení by podle předpokladů nynější vlády měly být hotové a otestované do roku 2028.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 7 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 8 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 20 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 21 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 22 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...