Máme 35 let svobody, to je fantastické, prohlásil premiér Fiala

Otázky Václava Moravce s Petrem Fialou (zdroj: ČT)

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) zhodnotil v Otázkách Václava Moravce společenský a politický vývoj po listopadu 1989. Uvedl také, že se neoznačuje za jediného demokrata ani elitu, zato šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš byl podle něj nomenklaturní kádr, který nikdy nezažil normální život. Fiala považuje svoji vládu za jednu z nejúspěšnějších v historii. Příští volby podle něj rozhodnou, zda bude Česko trvalou součástí Západu.

„Máme 35 let svobody, demokracie, nezávislosti – a to je fantastické. Co by za to dali naši předkové. Máme být vděční a musíme o to bojovat,“ prohlásil předseda vlády.

„A to, co je na tom fantastické, že je na nás, co s tím uděláme,“ zhodnotil Fiala, i když chápe, že řada lidí je nespojená se svou situací. Přestože některé lidi štve, tak si nemyslí, že by ho podezřívali z nějakých obchodů.

Předseda vlády také reagoval na slova šéfa opozičního hnutí ANO na sociální síti X, který napsal: „Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost ‚ochraňovat‘. Používají tytéž metody jako komunisté. Taky mluví o zlu a hrozbě. Straší. Skutečný důvod ale je, že se taky bojí o svá koryta.“

Fiala oponuje: „Já se neoznačuji za jediného demokrata, už vůbec ne za elitu. To možná má v hlavě Andrej Babiš, který celý život elita byl — nomenklaturní kádr a nikdy nezažil normální život,“ poznamenal. „Vidíme, ke komu se Andrej Babiš hlásí, k jakým politickým silám. Koho politiku dělá? (Maďarského premiéra) Viktora Orbána,“ dodal.

Jak dopadnou sněmovní volby?

Fiala zároveň řekl, že považuje svoji vládu za jednu z nejúspěšnějších v české historii. Příští sněmovní volby podle něj rozhodnou, zda bude Česká republika trvalou součástí Západu, nebo se posune „někam mezi Slovensko a Maďarsko“. Doufá, že po volbách bude mít koalice možnost dokončit změny, které začala. Několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat, čeští občané budou mít mzdy jako v Německu nebo Rakousku. Václav Moravec mu oponoval, že velká část voličů viní jeho vládu, že tady nejsou takové mzdy jako v sousedních státech.

Odborový předák Josef Středula označil Fialova slova o mzdách nepřímo za aprílový žert. „Zřejmě si někdo spletl datum. 1. dubna teprve bude. Jinak se totiž výrok premiéra Fialy, že mu máme dát ještě čtyři roky a budete mít platy jako v Německu, nedá vysvětlit. Jedině, že mluvil pouze o platech ústavních činitelů. Tam jsou kousek od cíle,“ napsal na sociální síti X.

Kabinet podle premiéra zvládl uprchlickou vlnu po ruské invazi na Ukrajinu bez sociálních problémů, zbavil Česko energetické závislosti na Rusku, historicky také nejvíc investuje. Podotkl, že by příště potřeboval silnější mandát, aby se mohl věnovat strategickým projektům. Neuvažuje o tom, že by nebyl lídrem koalice SPOLU v příštích volbách. Věří, že ví, co má dělat, a že o tom dokáže lidi přesvědčit.

Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi hodnotí politickou situaci v Česku jako velmi dobrou pouze dvě procenta lidí, za spíše dobrou ji má téměř pětina. Za spíše špatnou ji považují dvě pětiny respondentů, za velmi špatnou více než třetina. Průzkumu se mezi 21. říjnem a 8. listopadem zúčastnilo 1200 respondentů.

Ruská invaze na Ukrajině

Fiala se také vyjádřil v pořadu k pokračující ruské agresi na Ukrajině. „Jakékoli diplomatické řešení je závislé na tom, aby s ním souhlasila Ukrajina,“ uvedl. Země musí mít podle něj garance, že bude mít nezávislost, bude součástí Západu a bude si moct určovat svůj osud.

„Dosáhnout dobrého řešení z ruské agrese na Ukrajině je složitější než uklidnit situaci na Blízkém východě,“ domnívá se předseda vlády.