EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

5 minut
Události: Dostupnost léků
Zdroj: ČT24

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.

„Obchodní války – nejenom v oblasti léčiv – neprospívají nikomu. A myslím si, že ve výsledku by z toho neprofitovaly ani Spojené státy, takže jednejme a dostaňme se spíše k tomu, abychom s USA měli zónu volného obchodu, abychom měli otevřené obchodní vztahy, což je důležité i pro takovou otevřenou exportní ekonomiku, jako je česká,“ prohlásil premiér Fiala.

Tuzemští výrobci vyvážejí do USA preparáty na vysoký krevní tlak, cholesterol nebo antidepresiva. Zavedení cel by se ale nedotklo pouze jich. V delším horizontu by mohlo ovlivnit i dostupnost léků pro zdejší pacienty. Ti se v posledních třech letech museli vyrovnávat s citelnými výpadky některých přípravků.

Covid, rusko-ukrajinská válka, ale i nebývale silná vlna respiračních onemocnění byly důvodem, proč některé přípravky v Česku chyběly. „I v postcovidové době jsme viděli problémy s nedostatky léků, které se třeba ukázaly v tom, že jsme neměli dostatek účinných látek pro výrobu léků v Evropě. Tohle musíme změnit, závislosti se musíme zbavit,“ apeloval Fiala.

Asijský trh

Asi osmdesát procent účinných látek se teď dováží z Asie. Unie se chce zaměřit hlavně na kriticky důležité medikamenty. „Jsou to léky třeba na léčbu rakoviny, antiinfektiva nebo antibiotika, to je samozřejmě velmi důležitá skupina léků,“ upřesnil ředitel Státního zdravotního ústavu Tomáš Boráň.

Pomoci má budování zásob těchto léčiv nebo finanční podpora pro evropské podniky, které chtějí výrobní kapacity rozšířit. „Cílem je opravdu vytvořit takové prostředí a nejenom investiční, ale i řekněme nákupní, které zajistí nejen to, že to léčivo budeme schopni vyrobit na území EU, ale zároveň že ho udržíme i z hlediska toho, kolik jsme připraveni za ně zaplatit,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD) tvrdí, že velké množství léků se vyrábí v Asii z důvodu nižší ceny a kvůli „byrokracii Evropské unie“. „Tady máme, samozřejmě v rámci ekologie, nějaké normy, které musí ty firmy splňovat a v tomto by musela Evropská unie jaksi couvnout, aby se ti hráči vrátili na evropský trh,“ míní.

Trumpova cla

To ale může být problém i kvůli clům, která zavádí Trumpova administrativa. Firmy chce motivovat k výrobě léčiv ve Spojených státech. „V některých případech to může znamenat paradoxně posílení dostupnosti některých léků pro evropské spotřebitele, ale v jiných případech to může znamenat, že dodavatelské řetězce budou znovu mnohem křehčí a může se stát, že bude docházet k lokálním výpadkům,“ sdělil ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Česká vláda vloni zařadila farmaceutický průmysl mezi strategická odvětví. Podpořit chce výrobu i výzkum, k tomu má sloužit i jedno z nových pracovišť Masarykovy univerzity. V těchto prostorách najde zázemí dva tisíce studentů a desítky zaměstnanců, a to nejen z farmaceutické, ale také přírodovědecké a lékařské fakulty.

V budoucnu by se někteří mohli uplatnit ve farmaceutických firmách, které nyní trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Česko léky více dováží, než vyváží

Tuzemská obchodní bilance ohledně léčebných přípravků je dlouhodobě negativní. Dovoz převyšuje export ven. V posledním roce činil rozdíl skoro 66 miliard korun. A výrazně se tyto nůžky rozevřely v letech pandemie.

V případě lékového byznysu se Spojenými státy je Česko zhruba pět miliard v minusu. Ze zámoří do tuzemska přišly přípravky za víc než devět miliard korun.

Mezi největší tuzemské firmy v oboru patří Zentiva, která vyrábí generika neboli alternativy k originálním medikamentům. Na ty se zaměřuje také TEVA, spolu se společnostmi Synthon a Farmak produkuje i účinné látky. Na onkologické medikamenty se specializuje firma Oncomed.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 3 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 3 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 17 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...