EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

5 minut
Události: Dostupnost léků
Zdroj: ČT24

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.

„Obchodní války – nejenom v oblasti léčiv – neprospívají nikomu. A myslím si, že ve výsledku by z toho neprofitovaly ani Spojené státy, takže jednejme a dostaňme se spíše k tomu, abychom s USA měli zónu volného obchodu, abychom měli otevřené obchodní vztahy, což je důležité i pro takovou otevřenou exportní ekonomiku, jako je česká,“ prohlásil premiér Fiala.

Tuzemští výrobci vyvážejí do USA preparáty na vysoký krevní tlak, cholesterol nebo antidepresiva. Zavedení cel by se ale nedotklo pouze jich. V delším horizontu by mohlo ovlivnit i dostupnost léků pro zdejší pacienty. Ti se v posledních třech letech museli vyrovnávat s citelnými výpadky některých přípravků.

Covid, rusko-ukrajinská válka, ale i nebývale silná vlna respiračních onemocnění byly důvodem, proč některé přípravky v Česku chyběly. „I v postcovidové době jsme viděli problémy s nedostatky léků, které se třeba ukázaly v tom, že jsme neměli dostatek účinných látek pro výrobu léků v Evropě. Tohle musíme změnit, závislosti se musíme zbavit,“ apeloval Fiala.

Asijský trh

Asi osmdesát procent účinných látek se teď dováží z Asie. Unie se chce zaměřit hlavně na kriticky důležité medikamenty. „Jsou to léky třeba na léčbu rakoviny, antiinfektiva nebo antibiotika, to je samozřejmě velmi důležitá skupina léků,“ upřesnil ředitel Státního zdravotního ústavu Tomáš Boráň.

Pomoci má budování zásob těchto léčiv nebo finanční podpora pro evropské podniky, které chtějí výrobní kapacity rozšířit. „Cílem je opravdu vytvořit takové prostředí a nejenom investiční, ale i řekněme nákupní, které zajistí nejen to, že to léčivo budeme schopni vyrobit na území EU, ale zároveň že ho udržíme i z hlediska toho, kolik jsme připraveni za ně zaplatit,“ popsal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD) tvrdí, že velké množství léků se vyrábí v Asii z důvodu nižší ceny a kvůli „byrokracii Evropské unie“. „Tady máme, samozřejmě v rámci ekologie, nějaké normy, které musí ty firmy splňovat a v tomto by musela Evropská unie jaksi couvnout, aby se ti hráči vrátili na evropský trh,“ míní.

Trumpova cla

To ale může být problém i kvůli clům, která zavádí Trumpova administrativa. Firmy chce motivovat k výrobě léčiv ve Spojených státech. „V některých případech to může znamenat paradoxně posílení dostupnosti některých léků pro evropské spotřebitele, ale v jiných případech to může znamenat, že dodavatelské řetězce budou znovu mnohem křehčí a může se stát, že bude docházet k lokálním výpadkům,“ sdělil ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Česká vláda vloni zařadila farmaceutický průmysl mezi strategická odvětví. Podpořit chce výrobu i výzkum, k tomu má sloužit i jedno z nových pracovišť Masarykovy univerzity. V těchto prostorách najde zázemí dva tisíce studentů a desítky zaměstnanců, a to nejen z farmaceutické, ale také přírodovědecké a lékařské fakulty.

V budoucnu by se někteří mohli uplatnit ve farmaceutických firmách, které nyní trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Česko léky více dováží, než vyváží

Tuzemská obchodní bilance ohledně léčebných přípravků je dlouhodobě negativní. Dovoz převyšuje export ven. V posledním roce činil rozdíl skoro 66 miliard korun. A výrazně se tyto nůžky rozevřely v letech pandemie.

V případě lékového byznysu se Spojenými státy je Česko zhruba pět miliard v minusu. Ze zámoří do tuzemska přišly přípravky za víc než devět miliard korun.

Mezi největší tuzemské firmy v oboru patří Zentiva, která vyrábí generika neboli alternativy k originálním medikamentům. Na ty se zaměřuje také TEVA, spolu se společnostmi Synthon a Farmak produkuje i účinné látky. Na onkologické medikamenty se specializuje firma Oncomed.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 6 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 8 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 8 hhodinami
Načítání...