Česká ekonomika je z nejhoršího venku, tvrdí Fiala

40 minut
Mezinárodní strojírenský veletrh
Zdroj: ČT24

Premiér Petr Fiala (ODS) na Mezinárodním strojírenském veletrhu prohlásil, že česká ekonomika je ve srovnání se situací před rokem z nejhoršího venku. Bude-li Česko aktivní, může podle něj v globální technologické a energetické transformaci hodně získat. Klíčové je podle něj zajistit energetickou soběstačnost. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje musí vláda pohlídat účast českých firem na dostavbě Dukovan.

Fiala zmínil, že ve srovnání se situací před rokem je česká ekonomika z nejhoršího venku. „Loni byla inflace 8,5 procenta, nyní jsme pod dvěma procenty. Čísla jsou to pozitivnější, HDP alespoň mírně roste, ale co nelze změnit rychle, jsou strukturální vlastnosti ekonomiky,“ řekl Fiala. Zmínil výhody, jako je bezpečnost, odolná inovativní ekonomika, nízká nezaměstnanost a silný průmysl, ale na druhé straně stojí dlouhodobá negativa. Je to ekologická neudržitelnost, stárnoucí společnost a problémy na trhu práce.

Podle Fialy je potřeba bránit regulacím, které komplikují rozvoj průmyslu. Podle něj je potřeba přehodnotit některé parametry takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), aby byly racionálnější. „Je potřeba evropskou politiku učinit reálnější. Bude to obtížné, ale musíme to zkusit,“ řekl Fiala.

Brífink premiéra Fialy a zástupců průmyslu
Zdroj: ČT24

Podle Fialy lze ale i v samotném Česku udělat řadu kroků, které zlepší perspektivu ekonomiky. „Reformujeme zastarávající strukturu vzdělávání, zejména regionálního školství. Flexibilnější bude pracovní trh,“ řekl Fiala. Vyzdvihl také rozpočet pro příští rok, který je investičně podle něj rekordní. Z 250 miliard korun má jít 160 miliard na dopravní infrastrukturu. A uvedl, že tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany je před podpisem smlouvy s korejskou společností KHNP. Pro český průmysl má být tato stavba podle Fialy obrovskou příležitostí, má se na stavbě podílet ze 60 procent.

Rozpočet považuje za dobrý kompromis. „Jistě by šlo konsolidovat rychleji veřejné finance, ale to bychom neměli tolik peněz na investice. A ty jsou podle mého nyní přínosnější,“ řekl Fiala.

Vlček: Česko musí investovat do vzdělávání

Hlavními body hospodářské strategie, kterou v Brně představil nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), jsou rozvoj lidského kapitálu, strategická infrastruktura, industrializace s přidanou hodnotou a financování. Strategie má Česko do roku 2040 posunout mezi deset zemí EU s nejvyšším hrubým domácím produktem na obyvatele, aktuálně je podle tohoto ukazatele na 14. příčce.

„Hospodářská strategie nezůstane jen dalším nenaplněným dokumentem, ale od prvního dne ve funkci pracuji na jejím zavádění do praxe. Spolu s odborníky jsme připravili 150 opatření, která pomohou Česko posunout mezi deset nejvýkonnějších ekonomik Evropské unie podle výše HDP na obyvatele,“ uvedl Vlček, který do Brna přijel bezprostředně po uvedení do funkce.

„Česká republika musí investovat do vzdělávání a především do oborů, které jsou klíčové pro budoucí vývoj ekonomiky, jako jsou přírodní vědy, technologie, inženýrství a matematika,“ uvedl Vlček. Strategie počítá také se spoluprací firem se školami na vytváření nových studijních programů podle potřeb trhu práce.

Rozvoj strategické infrastruktury, tedy dopravní, energetické a digitální, musí podle materiálu ministerstva doprovázet investice do udržitelné energie a podpory technologických inovací. Ministerstvo chce podporovat modernizaci domácích firem, zejména těch malých a středních, zvláštní pozornost věnuje čisté mobilitě a polovodičům.

„Čtvrtá část se věnuje financování. Strategie využívá evropské fondy a národní zdroje k podpoře udržitelného rozvoje a financování projektů v oblastech, jako je dekarbonizace, digitální transformace a výzkum, vývoj a inovace. Cílem je také rozvoj kapitálového trhu v České republice, což zlepší přístup firem k financování a sníží jejich závislost na bankovních úvěrech. Strategie také zahrnuje podporu rizikového kapitálu pro inovativní startupy,“ uvedl ministr.

Rafaj mluvil o možné „historické“ prohře

Dukovan se týkal i projev Rafaje. „Díky za uskutečnění tendru století, tedy naprosto klíčového kroku k dostavbě – doufejme, že nejen – Dukovan. Nejdůležitější bude konečná cena pro spotřebitele i firmy, a zejména to, zda budou do dostavby reálně zapojené české firmy. Je třeba zapojit vlastní vědu a průmysl, což samozřejmě není v zájmu dodavatele, a proto memoranda nestačí, je třeba mít podepsané závazky. Pokud toto vláda nedokáže pohlídat, bude to z historického hlediska prohra,“ prohlásil k Dukovanům Rafaj.

Rafaj na sněmu ocenil odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) kvůli potížím s digitalizací stavebního řízení. „Pokud byste k tomuto kroku sám nepřistoupil, vyzval bych vás k němu dnes,“ obrátil se přímo na premiéra.

Ocenil rychlou reakci vlády na pomoc firmám na severu Moravy po povodních v září, ale upozornil na to, že katastrofě mohla zabránit přehrada Nové Heřminovy, kterou stát podle něj nedokáže 27 let postavit. „Vodní dílo Nové Heřminovy by jen letos zabránilo škodám větším, než by byla cena za jeho vybudování,“ uvedl prezident svazu průmyslu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil v úterý, že přehrada, která má před povodněmi výrazně ochránit Krnov, Opavu a další obce na řece Opavě, se má začít stavět v roce 2027.

„Žijeme si nad poměry“

Vládu zkritizoval Rafaj za to, že se od letošního roku zvýšily poplatky za energie pro energeticky náročné firmy a hrozí, že porostou i nadále, což brání konkurenceschopnosti českých firem. Požádal kabinet také o revizi Green Dealu. „Některé nápady přímo popírají přírodní zákony, je třeba se odklonit od nerealistických ambicí. Jsme pro udržitelnost, ale ne za cenu toho, že se upapírujeme, to je horší než plastová víčka na lahvích,“ podotkl Rafaj.

„Pokud nedokončíme zásadní reformy směrem ke štíhlému státu, pak skončíme blbě,“ uvedl také Rafaj. Prý si na rozdíl od okolních zemí „žijeme nad poměry“. Když nejsou peníze, politici jdou podle Rafaje pokaždé zvyšovat daně. Neumíme prý také ve veřejné debatě odlišit náklady na spotřebu a náklady na investice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 6 mminutami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 59 mminutami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
před 1 hhodinou

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 3 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 4 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 12 hhodinami
Načítání...