Zima poprvé navštívila Česko. Silničáři vyjeli i na dálnici D8, hrozí náledí

Nahrávám video

V Česku nasněžilo a podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu bude v noci na sobotu vydatně sněžit dál. Poprvé po letošním létě přišlo zimní počasí a v některých regionech vyjeli do terénu silničáři, odpoledne vyrazili i na dálnici D8. Zima se zatím zdrží jen přes víkend. Nejchladnějším dnem bude sobota, pak se začne oteplovat. Od pátečního poledne platí v části republiky, od večera však již v celém Česku výstraha na náledí.

Již ve čtvrtek napadl na některých místech sníh a dál sněžilo i v noci na pátek. Sněžit bude dál, nejvíce na jihozápadě Čech i Moravy. Konkrétně pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, jih Kraje Vysočina a nejzápadnější partie Ústeckého, Středočeského a Jihomoravského kraje vydal Český hydrometeorologický ústav i výstrahu kvůli očekávanému vydatnému sněžení.

Platit bude od pátečních 20 hodin do sobotních 18 hodin a napadnout může až kolem osmi centimetrů sněhu. Problém to může být pro řidiče, kteří ještě nenasadili zimní pneumatiky – bez nich se při sněhu podle zákona ostatně ani nemůže jezdit – přičemž meteorologové doporučili vzít na cesty raději i řetězy. Pod mokrým sněhem by také mohly padat větve nebo praskat dráty elektrického vedení.

„Počítejme s tím, že nejintenzivnější sněžení se bude do pátečního večera vyskytovat na jihozápadě území. Sněžit tam bude i během soboty. Do sobotního večera může na jihozápadě území napadnout od pěti do patnácti centimetrů nového sněhu. Jinde čekejme od 0 do 5 cm. Ale pozor, na celém území hrozí kvůli poklesu teplot pod nulu tvorba náledí a zmrazků a může to klouzat,“ uvedl také meteorolog Michal Žák.

Silničáři vyjeli do terénu. Bude se tvořit náledí

Zejména v horských oblastech poprvé v pátek vyjeli silničáři. Ti šumperští a jeseničtí solili hlavně horské silnice v Jeseníkách, aby předešli jejich namrzání. „Spadl tady poprašek sněhu. Silnice jsou nyní holé a mokré, začíná však pršet a teplota vzduchu se pohybuje pod bodem mrazu. Budeme znovu solit,“ řekl dispečer jesenických silničářů.

K opatrnosti při jízdě nabádají silničáři od rána také na Vsetínsku a v Krkonoších a Orlických horách v Královéhradeckém kraji. Odpoledne vyjely sypače i na dálnici D8 a některé další silnice v Ústeckém kraji.

„Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) Pravy má pro nadcházející víkend v pohotovosti třináct sypačů a připraveno je 1471 tun posypové soli,“ uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Olomoucku jsou silnice nyní mokré, silničáři upozorňují na sněhové přeháňky a sníženou viditelnost kvůli srážkám. Ve vyšších polohách na Šternbersku jsou sněhové přeháňky, nárazový vítr a místy mlha. Na Přerovsku jsou silnice sjízdné bez omezení, i tam je namístě opatrnost kvůli snížené dohlednosti. 

Od 18 hodin platí výstraha na náledí pro většinu republiky kromě jihozápadu Čech a od půlnoci bude platit pro celé Česko. 

Český hydrometeorologický ústav výstrahu vydal s platností do sobotních 10 hodin.

Sobota by měla být dosud nejchladnějším dnem letošního podzimu. Teplota vystoupá nejvýše na minus 3 až plus 1 stupeň Celsia, v noci by mohlo mrznout v celé republice, meteorologové očekávají teplotní minima mezi minus 4 stupni a nulou, na severu a severovýchodě může být i minus 6 stupňů.

Ještě chladněji by mohlo být v noci na neděli – většinou zhruba o jeden stupeň než předchozí noc, ale při zmenšené oblačnosti by v severní části republiky mohlo být až minus 12 stupňů. Den ale bude oproti sobotě již teplejší, teploty se vrátí nad nulu. Pozvolna se bude dál oteplovat, noci ale budou dál mrazivé, v noci na pondělí opět může teplota klesnout až k minus 12 stupňům. Chladné teploty doprovodí nevlídné počasí, bude oblačno až zataženo a hlavně o víkendu bude občas pršet, případně sněžit nebo padat déšť se sněhem.

„Ve druhé polovině příštího týdne se noci často obejdou bez mrazu a odpoledne naměříme většinou mezi 3 a 8 stupni. A sněžit pak bude už jen na horách,“ dodává Žák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči v Brně mají požár domu pod kontrolou, lidé se vrací do okolních objektů

Hasiči v Brně-Bystrci v noci na pondělí dostali požár rodinného domu pod kontrolu a lidem začali umožňovat návrat do okolních objektů. Předtím z domů v okolí evakuovali 21 lidí, událost se obešla bez zraněných. Dohašování bude trvat do ranních hodin, uvedl Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje na sociální síti Threads.
včeraAktualizovánopřed 18 mminutami

Politici chtějí zjednodušit pravidla prodeje ve svátky. Na způsobu se ale neshodnou

Ačkoliv byl nedělní den sváteční, velké obchody zůstaly otevřené. Na seznamu dnů se zakázaným prodejem není ani pondělí. Politici teď chtějí pravidla zjednodušit. Lidovci navrhují zavřít obchody o všech svátcích. ODS by zase regulaci naopak úplně zrušila. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Taťány Malé je namístě otevřít debatu.
před 7 hhodinami

Čeští záchranáři ve Venezuele prohledávali desítky budov, vyprostili pět mrtvých

Čeští záchranáři ve Venezuele prohledávali po tamním ničivém zemětřesení kolem čtyřiceti budov, vyprostili pět mrtvých, řekl velitel USAR týmu Petr Vodička, který se v neděli ráno spolu s dalšími vrátil do Česka. Odpoledne armáda uvedla, že se vrátila i druhá část týmu s materiálem, který převezl nákladní letoun zajištěný prostřednictvím programu NATO. Prozatímní prezidentka země Delcy Rodríguezová ocenila působení Čechů medailemi.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradě završila poutní mše

Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku završila slavnostní poutní mše na prostranství před bazilikou. Na 5. červenec připadá státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Velehradské cyrilometodějské slavnosti na jejich odkaz poukazují. Patří k nejvýznamnějším církevním událostem v zemi, běžně se jich účastní desítky tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle začaly v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Babiš v Ankaře navštíví obě hlavní akce, plyne z programu. Pavla nezmiňuje

Premiér Andrej Babiš na summitu NATO v Ankaře půjde na úterní neformální večeři i středeční jednání Severoatlantické rady, uvádí v programu Úřad vlády. Prezidenta Petra Pavla nezmiňuje. Vládní delegace v čele s Babišem odletí v úterý ráno krátce před prezidentem. Tomu účast zajistil po několikaměsíčních sporech s kabinetem v předběžném opatření Ústavní soud.
před 15 hhodinami

Děti mohou podle psychologů o prázdninách víc experimentovat na internetu

Víc času on-line v prázdninovém režimu může podle oslovených psychologů u dětí a dospívajících zvyšovat riziko vzniku úzkostí a pocitů méněcennosti, prohloubit pocit osamělosti a závislosti na on-line světě. Podle psycholožky a vyučující z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (UK) Kateřiny Lukavské mohou také děti víc experimentovat a hledat i rizikovější obsah. Zákazy a rodičovská kontrola přitom nemusí k předcházení problémů stačit. Nejdůležitější je podle oslovených odborníků komunikace, společné sdílení zážitků z on-line světa a hlavně společné aktivity.
před 19 hhodinami

Minimální mzda by mohla od ledna dle odhadů vzrůst o 2500 korun

Minimální mzda by mohla příští rok podle dosavadních odhadů vzrůst o 2500 korun na 24 900 korun. V roce 2028 by pak mohla činit 26 900 korun. Vyplývá to z podkladů k chystanému vládnímu nařízení s koeficienty pro výpočet nejnižšího výdělku. Ten by podle návrhu měl příští rok odpovídat 44,6 procenta průměrné mzdy, v roce 2028 pak 45,8 procenta. Předpis by měla projednat tripartita. Podle údajů Informačního systému o průměrném výdělku dostávalo minimální mzdu 4,9 procenta zaměstnanců v Česku, tedy asi 181 tisíc.
před 20 hhodinami

VideoPolicie opět vyráží na řeky kvůli kontrolám alkoholu

S létem přicházejí kontroly alkoholu na vodě. Někde můžou mít kormidelníci i půl promile, jinde platí nulová tolerance. A hrozí také vysoké pokuty, které mohou dosáhnout až sto tisíc korun. Řeky a nádrže kontrolují policisté celé léto. Podle nich těchto přestupků ale znatelně ubylo.
před 20 hhodinami

Evropský pohled