Zemřel folkový písničkář František Nedvěd

Folkový písničkář František Nedvěd v neděli večer zemřel. Bylo mu 73 let. Na Facebooku to oznámil jeho syn Vojta Nedvěd. František vystupoval převážně sám, s bratrem Janem tvořil úspěšné sourozenecké pěvecké duo. V roce 1996 se jim podařilo vyprodat stadion na pražském Strahově, kam přišlo kolem šedesáti tisíc lidí. V minulosti vystupovali také ve skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet.

„S hlubokým zármutkem a těžkým srdcem oznamujeme, že nás dnes ve večerních hodinách navždy opustil náš milovaný táta František Nedvěd,“ uvedl Vojta Nedvěd v neděli večer na Facebooku. V předchozích dnech médiím řekl, že se otci vrátila rakovina a kvůli zhoršení zdravotního stavu jej odvezl do nemocnice.

František Nedvěd se narodil 19. září 1947. Pochází z pražského Spořilova. Společně s o rok starším bratrem Janem ale vyrůstal v trampské osadě v Lukách pod Medníkem na řece Sázavě, kde měli jejich rodiče chatu. Tam také začali oba bratři společně hrát. František to zpočátku zkoušel s bigbítem, ale pak se dal dohromady s Janem a založili první trampskou kapelu.

Písničky skupiny Brontosauři, kterou Nedvědové založili, hrával u táboráků každý, kdo uměl na kytaru aspoň tři akordy. Notoricky známé jsou například písně Frankie dlouhán, Na kameni kámen, Růže z papíru nebo Tulácký ráno, Stánky či Ptáčata potom už zcela zlidověly. Úspěch zažili i jako součást skupiny Spirituál kvintet, předělem v jejich kariéře se však stal legendární koncert na pražském Strahovském stadionu v roce 1996. Tehdy na ně přišlo kolem šedesáti tisíc lidí.

O rok později se ale Jan a František po vážných neshodách na mnoho let rozešli. František Nedvěd poté vystupoval sám či s jinými skupinami. Od roku 2011 vystupoval opět společně s bratrem Janem, nahráli album Souhvězdí jisker. V roce 2013 se František Nedvěd znovu osamostatnil, společnost mu ale dělala kapela Tiebreak, občas také syn Vojta.

  • Všechnopárty (ve čtvrtek 22. 7. ve 20:10 na ČT1)
  • Nedvěd v Nedvězí (v pátek 23. 7. ve 20:15 na ČT art)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoCyklojízda Českem podporuje paliativní péči

Do závěrečné fáze míří cyklistická jízda Českem, při které lidé podpořili vážně nemocné. Do druhého ročníku Osm dní pro paliativu se více zapojily rodiny, které v minulosti pečovaly o blízkého. Sportovně-dárcovský projekt Domestici zároveň organizuje sbírku pro hospice.
před 56 mminutami

VideoUplynulo 25 let od prvního případu nemoci šílených krav v Česku

Před pětadvaceti lety kontrolní testy potvrdily první výskyt nemoci šílených krav v tuzemsku. V zemědělském družstvu v Dušejově na Jihlavsku muselo být utraceno skoro 140 kusů dobytka. Lidé přestávali kupovat hovězí maso a jeho export z Česka se prakticky zastavil. V Česku pak začalo povinné testování, další případ nemoci se objevil v srpnu. Z více než dvou milionů testů byly od té doby pozitivní výsledky jen 30 kusů dobytka. Poslední případ nákazy BSE, která u lidí může vyvolat smrtelnou Creutzfeldt-Jacobovu nemoc, odhalili čeští veterináři před 17 lety.
před 1 hhodinou

Armáda hlásí vysoký zájem o službu. Náboru pomohly vyšší platy i mírnější podmínky

Česká armáda už před polovinou roku splnila letošní náborový cíl, který počítal s přijetím 2250 mužů a žen. Podle velení směřuje k tomu, že letos získá až 3300 nových vojáků, což by bylo nejvíc od profesionalizace. V minulých letech byl přitom zájem o službu nižší a zároveň přibývalo těch, kteří z armády odcházeli. Podle vojska pomohly mírnější podmínky, jednodušší přijímací proces i vyšší platy a benefity.
před 1 hhodinou

Pomník v Lidicích potřebuje opravu, chybí ale peníze

Dominantou Památníku Lidice je už více než čtvrtstoletí sousoší dětí, které byly v souvislosti s vyhlazením Lidic nacisty zavražděny. Pomník je ale výrazně poničen vlivem počasí, sochy už dávno nevypadají tak, jak by měly. Potřeboval by rozsáhlou restaurátorskou péči, na tu ale památník nemá peníze.
před 11 hhodinami

VideoŘidiče čeká léto plné uzavírek. V Česku se staví a opravují stovky kilometrů silnic

V Česku se aktuálně staví a opravují stovky kilometrů dálnic, silnic i železnic. Rozsáhlé práce ale výrazně dopadají na provoz a řidiči se musí potýkat s kolonami, semafory i objížďkami na řadě hlavních tahů. Omezení komplikují dopravu například u rozestavěné D6, na křížení dálnic D1 a D2 v Brně, u budoucí D35 nebo na trase k polské hranici, kde vzniká poslední úsek D11. Další práce začnou během prázdnin, kdy se opravy na silnicích tradičně soustředí nejvíc.
před 11 hhodinami

Členové ODS se v otázce přijetí eura neshodnou

Místopředseda sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) je přesvědčen o tom, že zavedení eura má aktuálně víc nevýhod než výhod. Naopak podle místopředsedy ODS Pavla Drobila panují vhodné podmínky pro přijetí už delší dobu. Uvedl to s odkazem na stav českého průmyslu. Oba politici o tom debatovali na ideové konferenci ODS, kde zástupci strany prezentovali priority dalšího směřování.
před 14 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Liberální aliance nezávislých občanů, ČSNS, Strana soukromníků ČR

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 13. června přijali Šimon Hlinovský (Liberální aliance nezávislých občanů), Michal Klusáček (Česká strana národně sociální) a Ladislav Linek (Strana soukromníků České republiky). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 17 hhodinami

Macinka: Vztahy s Čínou chceme normalizovat na úroveň ostatních evropských zemí

Vláda chce normalizovat vztahy s Čínou na úroveň ostatních evropských zemí, je to podstatné pro export českých firem. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Je podle něj ale potřeba zachovávat vůči Číně obezřetnost. Nedávná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan podle Macinky mohla být interpretována jako vyjádření podpory nezávislosti ostrova.
před 17 hhodinami
Načítání...