Zemínová: S komunisty si nerozuměla, v kriminálu ji nechali 10 let

Praha - Milada Horáková nebyla jediná žena odsouzená ve vykonstruovaném soudním procesu na přelomu května a června v roce 1950. Prokurátorka Brožová-Polednová, která měla v procesu na starosti právě ženy, se do obžalovaných ve své závěrečné řeči pustila přímo s vervou: „V tisících rezolucích, které dostáváme, s hnusem se odvrací náš lid od těchto zrádců. A naše dobré ženy a mámy se ptají - kam jste daly srdce vy, obžalovaná Horáková, Kleinerová, Zemínová, když jste zrazovaly naši vlast a boj milionů žen za mír?“ Jedna ze zmiňovaných žen byla i Františka Zemínová, která dva roky po svém propuštění 26. září roku 1962 umírá ve Velichovkách poblíž Náchoda.

Františka Zemínová ve vykonstruovaném procesu dostala dvacet let, přestože jí tehdy bylo již šestašedesát let. Národní socialistka Zemínová byla politicky aktivní již od šestnácti, bojovala za sociální a politické požadavky žen, mimo jiné se zapojila do práce Výboru pro volební právo žen, který vznikl v roce 1905, v roce 1910 skončila dokonce za takzvanou protihabsburskou činnost ve vězení. 

Roku 1918 stála v popředí politického dění – ještě před říjnem 1918 prorokovala brzký konec monarchie a již v květnu 1918 z balkonu Národního divadla hovořila o Československé republice a o T. G. Masarykovi jako prezidentovi. 

Rázně vystupovala proti komunistům před válkou i po ní

Politicky aktivní je i po vzniku republiky. Jako poslankyně hájí dál nejen požadavky žen, ale i zájmy zemědělců, drobných živnostníků a staví se rovněž za práva legionářů. A s komunisty nenašla společnou řeč už tehdy. V prosinci roku 1929 při prvním vystoupení Klementa Gottwalda v parlamentu, kde hovořil o tom, jak se komunisté jezdí do Moskvy učit třídním nepřátelům zakroutit krkem, to byla právě ona, kdo žádal, aby mu bylo odebráno slovo. 

Kromě komunistů brojila i proti rozpínavosti henleinovců. Po podepsání Mnichovské dohody zůstala v ústraní. Okupaci zřejmě přežila i proto, že byla prohlášena za mrtvou - České slovo totiž zveřejnilo zprávu o úmrtí její švagrové, která se jmenovala stejně, Františka Zemínová. 

Na konci války se opět zapojila do politického života a v květnových dnech to byla právě ona, kdo v pražské Lucerně provolával Petra Zenkla předsedou národních socialistů. Rázně vystupovala proti praktikám komunistické strany, proto ji události února 1948 zklamaly – viděla, že československý pokus o demokratický stát je u konce…. 

V listopadu roku 1949 si pro ni přišli a z komunistického vězení se dostala až při velké amnestii v květnu roku 1960 jako těžce nemocná osmasedmdesátiletá žena, která ve vězení prodělala mimo jiné dva infarkty. Zemřela dva roky poté… 

Unikátní dokumentární série Proces H (10 × 52 min.) vypráví o přípravě, průběhu a aktérech komunisty inscenovaného „Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové“ z roku 1950. Dokumentární cyklus vysílala Česká televize a všechny díly lze najít ve videoarchivu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 1 hhodinou

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 11 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 11 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 11 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 21 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 23 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 23 hhodinami
Načítání...