Zeman zpochybnil některé požadavky církve v areálu Hradu

Most – Podle prezidenta Miloše Zemana vznesla církev některé požadavky na vrácení objektů v areálu Hradu v rozporu s dohodou, na níž se domluvila s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Zeman to uvedl na návštěvě Ústeckého kraje a vyjádřil nad tím překvapení, protože kardinál Dominik Duka ho před 14 dny údajně ujistil, že dohoda s Klausem platí. Jakékoliv postranní dohody mimo oficiální dokument z roku 2010 popřel podle serveru Novinky.cz i sám Klaus. Generální sekretář biskupské konference Tomáš Holub vidí příčinu Zemanových slov v nedorozumění. Zřejmě se prý k němu po návratu z Ukrajiny ještě nedostal dopis kardinála Dominika Duky, který již předal premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi a který vysvětluje právní pozadí vzájemné dohody.

„S panem kardinálem jsem nemluvil tento týden už proto, že jsem byl na návštěvě Ukrajiny. Ale tuším, že jsem s ním mluvil před 14 dny. Pan kardinál mě ujistil, že platí dohoda, kterou uzavřel s předchozím prezidentem Václavem Klausem. Byl jsem proto velmi překvapen, když pražská kapitula vznesla v rozporu s touto dohodou, dle mého názoru, neoprávněné požadavky,“ prohlásil prezident.

Podle dřívějšího vyjádření arcibiskupova sekretáře Milana Norberta Badala pro ČT církev sice žádá o devět objektů, de facto jde ale jen o čtyři, z čehož dva už má a zbylé dva by ráda dostala. „Jde o Mladotův dům a nové probošství, aby tvořily jakési zázemí. To, co je nutné k provozu katedrály, by tak mohlo být vydáno. Všeho ostatního je církev ochotna se vzdát a nechat na konto Pražského hradu,“ řekl v pořadu Události, komentáře. Formálně však církev musí žádat o devět budov. „Církev musí požádat o všech devět budov, což bylo jádrem nedorozumění: církev o ně žádá, nicméně existuje předběžná dohoda s panem prezidentem, že bude žádat jen proto, aby objekty mohla vyměnit za ty, o které žádat nemůže,“ dodal.

1 minuta
Miloš Zeman k církevním restitucím
Zdroj: ČT24

Klaus: O žádné tajné dohodě nic nevím

S rozpaky komentoval nastalou situaci i bývalý prezident. Ten podle Novinek.cz odmítl, že by s kardinálem sjednal směnu budov na Hradě. Sám prý ví pouze o tom, co stojí v oboustranně podepsaném dokumentu. Smlouva uzavřená před třemi lety umožnila, aby o katedrálu sv. Víta stát pečoval společně s církví a ta také pronajala na 99 let blízké Staré proboštství a tzv. Mladotův dům.  

Zemanova slova plynou z nedorozumění, zní ze strany církve

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub tlumočil v reakci na Zemanova slova názor Dominika Duky, že zřejmě pan prezident ještě nebyl seznámen s dopisem, který kardinál předal premiéru Rusnokovi a “je teď na cestě k němu, protože pan prezident z důvodu cesty na Ukrajinu ještě nebyl v úřadě.“ Jde pouze o vysvětlení právního pozadí džentlemenské dohody.

Tomáš Holub zopakoval, že podstata dohody mezi státem a církví tkví v tom, že církev požádá o budovy, které jí dle restitučního práva náleží, ale nutně nepotřebuje. Pro správu katedrály by se jí ale více hodily budovy, které v současnosti již užívá, ale v restitucích je získat nemůže. Proto si obě strany dotyčné budovy posléze vymění. Podle Tomáše Holuba má být dokonce taková směna z hlediska hodnoty dotyčných budov jednoznačně výhodnější pro stát.

6 minut
Generální sekretář biskupské konference Tomáš Holub o majetkovém vyrovnání v areálu Hradu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 13 mminutami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 9 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 10 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 10 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 19 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 21 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 22 hhodinami
Načítání...