Zeman zachovává historickou pravdu, řekl ruský velvyslanec na recepci k výročí konce války

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. V projevu předneseném v ruštině stejně jako loni přirovnal nacismus k islamistickému terorismu a vyzval k boji proti teroristům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů. Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě.

Miloš Zeman v úvodu projevu připomněl význam Rudé armády pro osvobození Evropy od nacismu. Varoval zároveň před opakováním historie a hrůz, které rozpoutalo nacistické Německo. Tentokrát ale podle něj nemá hrozba podobu nacistické ideologie, ale náboženského, konkrétně islámského fundamentalismu.  

Válka skončila, ale nenávist podle českého prezidenta zůstala. „Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že (islámský) terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám nepodaří zastavit tento terorismus v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,“ upozornil Zeman.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij ve svém projevu zmínil, že letos si svět připomíná 80 let od začátku druhé světové války, a připomněl, že se její předehrou stalo rozbití Československa mnichovskou dohodou v roce 1938. 

„Události roku 1938 jsou výstižným příkladem toho, k jakým katastrofálním následkům přivádí zanedbávání norem mezinárodního práva, víra ve vlastní neomylnost, sázka na národní a rasovou nadřazenost,“ řekl.

Zmejevskij také kritizoval, že podle něj v řadě evropských zemí včetně Česka dochází k pokusům o zkreslení dějin a zamlčuje se role Sovětského svazu při osvobození velké části Evropy. „Chtěl bych obzvlášť ocenit osobní přínos prezidenta České republiky Miloše Zemana k zachování historické pravdy,“ dodal. 

Na recepci přišli Klaus, Vondráček, Nováková i Nečas

Kromě Miloše Zemana se recepce zúčastnil stejně jako v minulých letech i bývalý prezident Václav Klaus. Z českých politiků dorazili také předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebo bývalý premiér Petr Nečas.

Mezi hosty byli dále poslanci Miroslav Grebeníček a Stanislav Grospič (oba KSČM) či Lubomír Volný (nezařazený) a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Na recepci také přišel československý kosmonaut a bývalý velvyslanec v Rusku Vladimír Remek, dále například bývalá ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO), někdejší ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zpěvačka Helena Vondráčková nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš. 

Rudá armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Od nacistické okupace osvobodila většinu území Československa, přičemž zde padlo na 150 tisíc sovětských vojáků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 7 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 9 hhodinami

Stanjura: Další úsporný balík bude nutnost. Část politiků varuje před přílišnými škrty

Příští vláda bude muset po volbách připravit další úsporná opatření, aby zlepšila hospodaření státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že nový úsporný balíček bude nutností, přičemž opatření by měla být připravena do konce roku 2026. Opozice doporučuje soustředit se zejména na výběr daní. Část politiků přitom varuje před příliš velkými škrty.
před 9 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 11 hhodinami

Agrofert uspěl s částí žalob kvůli dotacím. Fond o nich musí znovu rozhodnout

Městský soud v Praze během půl roku rozhodl o devatenácti žalobách holdingu Agrofert na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) kvůli zamítnutí dotací za zhruba 350 milionů korun. Se třinácti žalobami dceřiné firmy koncernu uspěly, nemají ale na dotace automaticky nárok. Podle soudu úředníci fondu dostatečně nezdůvodnili ukončení zpracovávání žádostí o dotace, a musejí tak rozhodnout znovu, napsal web iRozhlas.cz. Ve zbytku případů dal soud zapravdu fondu, dvakrát státní úřad uspěl i u Nejvyššího správního soudu.
před 16 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
před 18 hhodinami

Češi podali nejméně patentů za poslední dekádu

Lidé, instituce i firmy loni podali nejméně patentových přihlášek za posledních deset let. Bylo jich pět set. Pro žadatele je často výhodnější usilovat o ochranu v zahraničí. Úřad průmyslového vlastnictví v uplynulém roce udělil 380 patentů, proces trvá i několik let. Přihlášky se nejčastěji týkaly oboru dopravy, skladování, měření nebo optiky a zdraví. Nejvíce platných patentů vlastní ČVUT, Škoda Auto nebo Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
před 19 hhodinami

Suchej únor se letos zaměřuje na sebereflexi

Třináctý ročník kampaně Suchej únor letos přináší dopis sám sobě, ve kterém si mohou účastníci výzvy zvolit vlastní cíle na období alkoholového půstu. Od organizátorů kampaně mohou zapojení lidé čekat podporu formou motivačního kalendáře a tipů na aktivity, řekl ČT ředitel neziskové organizace Suchej únor Petr Freimann. Alkohol denně pije v Česku podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti až deset procent obyvatel.
před 20 hhodinami
Načítání...