Zeman vs. rektoři. Oslavy 28. října ve stínu hádky

Praha – Státní svátek sice oficiálně začal vojenskou přehlídkou na Vítkově, hlavní pozornost ale poutá večerní ceremoniál s udělováním vyznamenání - letos navíc s přídechem kontroverze. V den 95. výročí vzniku samostatného státu pozval prezident Miloš Zeman na Pražský hrad zhruba 630 hostů. Mezi nimi však bude chybět většina rektorů. Zeman to označil za falešnou solidaritu s jejich dvěma kolegy, které nepozval. Za válku s rektory to ale nepovažuje a dodal, že na pozvání na Pražský hrad není žádný nárok. Mezi vyznamenanými by měl být přední lékař Pavel Pafko či herec Lubomír Lipský. Hudebník Vladimír Mišík včera vyznamenání odmítl. Ceremoniál odvysílá v přímém přenosu od 20:00 program ČT1.

Na oslavu státního svátku na Hrad nepůjde většina z rektorů veřejných vysokých škol. Vadí jim, že Zeman nepozval jejich dva kolegy. Prezident naopak považuje za urážku hlavy státu, že mu Masarykova univerzita v září neumožnila vystoupit před studenty kvůli obavě z předvolební agitace. Proto nepozval jejího rektora Mikuláše Beka. Pozvání nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Většina ostatních rektorů nesouhlasí se selektivním výběrem, proto účast na ceremonii solidárně odmítli, stejně jako někteří primátoři.

„Nepřijdou dva, a ze solidarity s nimi - já bych dodal, že z falešné solidarity s nimi - možná nepřijdou další. Nic hrozného se nestane. Účast na Hradě není nárokovou akcí, která je vynutitelná,“ prohlásil prezident. Neúčast rektorů podle něj měla být schválena akademickými senáty jejich univerzit. „To si nemůže rektor vymyslet sám o sobě,“ uvedl Zeman.

Na Hrad se nechystají ani někteří primátoři. Kvůli prezidentově postupu odmítli účast na oslavách pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), jeho plzeňský kolega Martin Baxa, stejně jako jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (oba ODS). Naopak např. primátoři Mladé Boleslavi a Kladna na Hrad přijdou. Stejně tak se akce zúčastní i rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun. „Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí,“ uvedl Wokoun.

Hrad obvykle seznam oceněných bedlivě střeží a do poslední chvíle ho nechce zveřejnit. Prezident Zeman bude vyznamenání předávat poprvé. O rok dříve významné osobnosti naposledy odměnil jeho předchůdce Václav Klaus, který udělil 22 ocenění. Tentokrát by se jich měli dočkat třeba renomovaný lékař Pavel Pafko, hudebník Jiří Suchý, herec Lubomír Lipský, bývalá hlasatelka Kamila Moučková, zakladatel Jazzové sekce Karel Srp, filosof Erazim Kohák nebo agronom a bývalý předseda JZD Slušovice a člen KSČ František Čuba. V minulosti se hovořilo i o herečce a Zemanově podporovatelce Jiřině Bohdalové.

Naopak hudebník Vladimír Mišík v neděli oznámil, že státní vyznamenání od Zemana nepřijme. Nesouhlasí totiž s některými jeho rozhodnutími.

Proti vyznamenání Čuby, který je členem SPOZ, se však ostře postavil Philipp Janýr, syn Přemysla Janýra. Novináři a dlouholetému sociálnímu demokratovi, jenž se podílel na obnově strany po listopadu 1989, udělil Řád TGM in ­memo­riam prezident Václav Havel v roce 1999. „Navrhnu, aby naše rodina toto vyznamenání vrátila ČR. Aby byla zachována vysoká společenská hodnota tohoto vyznamenání, budu se snažit spojit s ostatními osobnostmi a domluvit se na společném vrácení,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lékaře na telefonu, které nabízejí pojišťovny, využívá stále více lidí

Zkonzultovat zdravotní stav nebo rozebrat výsledky laboratorního vyšetření. Kvůli tomu stále více lidí využívá službu některých pojišťoven, které nabízí lékaře na telefonu. Oslovené pojišťovny České televizi potvrdily, že počet konzultací meziročně roste. Některé pojišťovny mají lékařskou telefonní linku, jiné spustily on-line poradnu nebo aplikaci.
před 2 mminutami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky rozebrali vládní hospodářskou strategii

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky debatovali o vládou schválené nové hospodářské strategii, podle níž má česká ekonomika v příštích letech růst díky soukromým firmám a podnikatelům. Stát se má zaměřit na vzdělávání, trh práce, inovace, infrastrukturu a podnikatelské prostředí. Téma rozebrali generální ředitel pražské burzy Petr Koblic a Pavel Neset ze Škody Auto Vysoké školy. O přípravě na krizové situace posléze hovořili ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení GŘ HSZ ČR Dušan Uhlík a předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Pořad se věnoval také investicím obcí do udržitelnosti a platformě OBEC 2030, kterou přiblížil předseda sdružení místních samospráv ČR Petr Halada. Debatou provázely Nina Ortová a Hana Vorlíčková.
před 27 mminutami

VideoEmise klesly. Výnosy z prodeje povolenek je napodobí, odhaduje stát

Stát letos čeká výrazně méně peněz z prodeje emisních povolenek – možná i pod pět miliard. To komplikuje například budoucnost programu Nová zelená úsporám. Resort životního prostředí zatím tyto tržby nasměroval jinam. Propad způsobuje to, že povolenek nyní bude k dispozici méně i proto, že emise klesly. Aktuální cena povolenky je asi 1800 korun za tunu. V posledních letech byla turbulentní, přesto výnosy vycházely vždy od třinácti do devatenácti miliard korun ročně.
před 1 hhodinou

Únava z války je lhostejnost k budoucnosti, řekl Pavel na akci na podporu Ukrajiny

Pokud někdo říká, že ho válka unavuje, staví se lhostejně k naší budoucnosti, prohlásil v sobotu odpoledne prezident Petr Pavel na pražském Staroměstském náměstí na akci Společně za Ukrajinu! k blížícímu se čtvrtému výročí plnohodnotné ruské invaze do sousední země. Ukrajinský velvyslanec Vasyl Zvaryč následně poděkoval Čechům za podporu. Vystoupili také rodiče padlých českých dobrovolníků nebo svědci ruských zvěrstev. Shromáždění podobného rázu se konala i v dalších městech v republice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ministerstvo: Česko letos v obraně nesplní závazek vůči NATO

Ministerstvo obrany přiznává, že Česko letos nebude schopné plnit závazky vůči NATO, a to především pokud jde o vojenské schopnosti, kterými má ke společné alianční obraně přispívat. Vláda plánuje omezit výdaje resortu jak v absolutních číslech, tak v poměru k hrubému domácímu produktu.
před 12 hhodinami

VideoAutoškoly zdražují, argumentují stoupajícími náklady na platy i auta

Cena za kurz v autoškole na téměř všech místech napříč republikou už překročila dvacet tisíc korun. Oproti předchozímu roku si zájemci připlatí kolem deseti procent. Zatímco v minulosti autoškoly zdražovaly zejména kvůli nákladům na pohonné hmoty, teď je to podle majitelů kvůli platům instruktorů, cenám aut a vybavení do nich.
před 12 hhodinami

VideoBaterie v elektrokoloběžce vybuchne a zapálí byt, popsali hasiči sílící trend

Hasiči ze severní Moravy upozorňují na specifický sílící trend – přibývá bytů zapálených po výbuchu baterií v elektrokoloběžkách. Podle nich je nejčastější příčinou výbuchu a požáru neodborná manipulace nebo nevhodné skladování. „Ty baterie nemají rády vlhko, nulové a záporné teplotní hodnoty,“ sdělil náměstek pro prevenci moravskoslezských hasičů Miloš Střelka. Podle něj je potřeba koloběžky ideálně skladovat pod kamerovým dohledem s autonomní detekcí. V loňském roce zasahovali moravskoslezští hasiči celkem u dvaceti požárů elektrokoloběžek. Zraněno nebo evakuováno při nich bylo okolo stovky lidí. Celkem v roce 2025 hasiči vyjížděli k největšímu počtu požárů v domácnostech za poslední dekádu. Bylo jich přes 3,5 tisíce. Nejčastěji vznikly z nedbalosti.
před 13 hhodinami

Firmy čelí vlně nejistoty po zrušení Trumpových cel

Firmy čelí další vlně nejistoty poté, co americký nejvyšší soud v pátek zrušil plošná cla, která dříve zavedl prezident Donald Trump. Mnoho podniků kvůli clům zvýšilo ceny, aby kompenzovalo vyšší náklady. Teď se uvidí, jakou úlevu jim a spotřebitelům rozhodnutí soudu skutečně přinese, píše agentura AP. Pro české firmy jsou nejdůležitější cla na automobily či ocel, která zůstávají v platnosti, míní hlavní ekonom platformy Portu Jan Berka.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...