Zeman byl v otázce čínských investic do Česka naivní, domnívá se Rafaj

20 minut
Události, komentáře: Ekonomický odkaz Miloše Zemana
Zdroj: ČT24

Ekonom Jan Švejnar a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj se ve středečních Událostech, komentářích v podstatě shodli na tom, že snahy končícího prezidenta Miloše Zemana o lepší obchodní vztahy s Čínou byly dobře míněné, podle druhého jmenovaného byl ovšem Zeman v otázce slíbených čínských investic do Česka naivní. Hlavní ekonomická analytička Radiožurnálu Jana Klímová tyto sliby označila za nesmyslné a vztahy hlavy státu s Pekingem na obchodním poli za „přepálené“.

„Mně se vybaví absolutně přepálené obchodní vztahy s Čínou a nesmyslné sliby čínských investic. Já myslím, že těm (Zeman) věřil, protože byl potom zklamaný a někdy v roce 2019 Čínu lehce káral a podmiňoval svou účast na další návštěvě či investičním fóru tím, že Peking svoje sliby investic naplní,“ zhodnotila působení končícího prezidenta na ekonomickém poli Klímová.

Podle Švejnara byl Zeman v ekonomické oblasti poměrně zběhlý, v 90. letech byl jedním z těch, kdo ekonomice dostatečně rozuměli. „To, že vedl delegace do Číny a Ruska, není z ekonomické stránky špatný přístup, protože jsou to země, kde je dělání byznysu poznamenáno tím, jestli je tamní vláda ochotná s podniky z dané země spolupracovat,“ upozornil ekonom, který v minulosti sám kandidoval na post hlavy státu.

Ty správné firmy u jednoho stolu

Rafaj souhlasí s tím, že například na Středním východě, v Africe či Asii jsou země, kde je třeba pro úspěšný export vytvořit platformu potvrzenou vysokými politiky. Je podle něj pak jedno, jestli podnikatelé cestují s ministry, premiérem nebo prezidentem.

„Tato úroveň je třeba, abyste dostali k jednomu stolu ty správné firmy. Svaz průmyslu takovéto mise pořádá mnoho let, řada firem v rámci těchto misí uzavírá významné obchody. V tomto smyslu se dá říct, že Miloš Zeman chápal význam těchto misí. Je to správné u každého prezidenta, očekáváme to i u toho nového,“ zdůraznil Rafaj.

Vzápětí ale dodal, že prezident organizoval i mise s konkrétními firmami, které on osobně považuje za netransparentní. Podle Klímové ani Zemanovy snahy nijak zvlášť neposunuly obchodně vztah mezi Českem a Čínou. Připomněla, že „řadu obchodů (s Ruskem) zdecimovaly“ pro změnu sankce uvalené na Moskvu po anexi Krymu v roce 2014. „Ani tam nedošlo k nějakému velkému pozitivnímu vývoji,“ má jasno Klímová.

Bylo naivní předpokládat, že by Čína do Česka vrhla velký objem investic tak, jak o tom Zeman opakovaně hovořil? „Jsem přesvědčený, že v tomto byl názor Miloše Zemana velmi naivní. Bylo zcela zjevné, že to, co očekával, Čína nenaplní,“ míní Rafaj, podle nějž Peking sledoval spíše geopolitické zájmy. Podle něj nebyla odcházející hlava státu tak zdatným makroekonomem, jak se ráda prezentovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 5 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 6 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 10 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 17 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 17 hhodinami
Načítání...