Zaměstnanec ministerstva se mohl setkat s ruským rozvědčíkem v Africe

3 minuty
Události: Zeměstnanec ministerstva se mohl setkat s ruským rozvědčíkem v Africe
Zdroj: ČT24

Zaměstnance českého ministerstva zahraničí, který roky vynášel informace pro ruskou civilní rozvědku, měl podle informací ČT nakontaktovat ruský rozvědčík v Africe. Pracovníka s nejvyšším stupněm prověrky odhalila Bezpečnostní informační služba (BIS), jak napsal Deník N. Na ministerstvu už skončil.

Když Jan Lipavský (Piráti) nastupoval do čela české diplomacie, měly už zpravodajské služby zaměstnance, který vynášel informace ruské straně, v hledáčku. „Činnost onoho muže jsme monitorovali několik let a informaci o něm jsme zákonným adresátům předávali v řádu několika měsíců zpět,“ uvedl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

„Nebudu vůbec komentovat, o koho se jednalo a k jakým dokumentům měl, nebo neměl přístup. Na ministerstvu už dál nepůsobí,“ řekl Lipavský.

Podle Deníku N se ovšem mělo jednat o zaměstnance s nejvyšším stupněm prověrky, tedy přísně tajné, který působil v centrále i na českých ambasádách. Mimo jiné v Africe. „Ruská rozvědka využila jeho slabosti pro ženy a peníze,“ napsal s odkazem na diplomatický zdroj Deník N.

Právě v Africe ho měl podle informací ČT rozvědčík ruské Služby vnější rozvědky (SVR) poprvé nakontaktovat, a to už v průběhu 90. let. Podle některých poslanců zahraničního výboru to není žádné překvapení.

„Člověk s takovouto prověrkou a takovýmto přístupem k informacím, je zajímavý cíl,“ okomentoval člen sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bašta (SPD).

„Že lidé, kteří jsou schopni pracovat pro cizí mocnosti, ve státní správě jsou, je evidentní,“ podotkl člen sněmovního zahraničního výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Varování ve výročních zprávách

O působení civilní rozvědky SVR na území České republiky informovala Bezpečnostní informační služba v posledních letech i ve svých výročních zprávách. Spojovala ho mimo jiné také s početnou ruskou diplomatickou misí v Česku.

Většinu pracovníků ruské ambasády české úřady vyhostily loni na jaře – poté, co se prokázalo zapojení agentů GRU do výbuchů ve Vrběticích. Zda už v tu chvíli měla vláda zprávu o možné infiltraci některého z resortů, nechtěla bývalá vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) s odkazem na mlčenlivost komentovat. Podobně jako premiér Petr Fiala (ODS) ale ocenila práci zpravodajských služeb. „Je to důkaz toho, že bezpečnostní složky pracují kvalitně a ve prospěch českých občanů,“ řekl Fiala.

Podle člena sněmovního zahraničního výboru Ondřeje Lochmana (STAN), pokud BIS informace neodtajní, policie s nimi nemůže pracovat. „A i kdyby odtajnila, tak není úplně jasné, jestli by je soud vzal v potaz,“ dodal.

Debaty o změně zákona

Poslanci tak mluví o možné změně zákona. Podle nich nyní muže nelze stíhat. SVR od něj přitom mohla získat citlivé informace. Podle novináře Respektu a autora knih o ruských tajných službách Ondřeje Kundry tato tajná služba nejčastěji shromažďuje kompromitující materiály, stejně tak ale i podrobnosti o strategických zakázkách – jako v případě Dukovan.

„SVR se snaží zaměřovat se na získávání konkrétních informací nějakým sofistikovanějším způsobem. Zatímco například vojáci nebo i FSB přistupují daleko častěji k násilným akcím,“ popsal Kundra.

Po dobu, kdy čeští zpravodajci spolupracovníka ruské rozvědky na ministerstvu sledovali, nemělo podle informací ČT dojít k vynesení takových informací, které by poškodily zájmy Česka. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 11 hhodinami
Načítání...