Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu
Nová úprava zákoníku práce umožní, že si zaměstnanci budou moct od ledna sami rozvrhovat pracovní dobu do směn. Musí se na tom ale písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Takovou dohodu pak lze ukončit i bez uvedení důvodu, a to s patnáctidenní výpovědní dobou.
„Uvidíme, jak to bude fungovat. V případě, že by se to osvědčilo a byla poptávka ze strany zaměstnanců nebo zaměstnavatelů to nějak upravit, nebráníme se jednání,“ říká místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Pavla Pivoňka Vaňková.
Další změny jsou teprve v legislativním procesu. Vedle letních brigád i pro čtrnáctileté, pokud nezletilí dostanou písemný souhlas rodičů, počítají také s úpravou výpovědní lhůty. Ta by nezačínala následující měsíc jako dosud, ale dnem doručení výpovědi.
Opozice a odbory kritizují prodloužení zkušebních lhůt
Prodloužit se má zkušební doba, u řadových zaměstnanců o měsíc, u vedoucích pracovníků o dva. S tím ale ne všichni z opozice souhlasí. „Chceme dát pozměňovací návrh, aby se vrátila zkušební doba zpátky ze čtyř na tři měsíce, respektive z osmi na šest. Ty tři měsíce jsou úplně dostačující jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance,“ podotýká místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).
Ministr práce a sociálních věcí Jurečka v souvislosti s navrhovanou změnou podotýká, že zkušební doba může být kratší. „Zákon v tomto případě jen dává možnost, aby mohla být delší,“ upozorňuje.
„Je možné rozvázat pracovní poměr hned, což by mohlo způsobit existenční problémy. Takže je to věc, kterou ještě budeme řešit,“ nastiňuje další související otázky místopředsedkyně poslaneckého klubu Pirátů Klára Kocmanová.
Stejný rozkol jako mezi opozicí a koalicí je také na straně odborů a zástupců firem.
„Na trhu práce je dnes nedostatek kvalifikovaných lidí a dost často berete i někoho, koho se snažíte rekvalifikovat, potřebujete na to určitý čas, potřebujete vidět, jestli ten člověk na to má,“ vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek namítá, že se jen prodlužuje nejistota na straně zaměstnance, který je v pracovně-právním vztahu v postavení slabšího. „A o ten jeden měsíc (více) nebude vědět, jestli u zaměstnavatele bude dál tu činnost vykonávat, nebo nikoliv,“ podotýká.
Odbory také čekají, jestli poslanci při projednávání ve sněmovně k předloze nedoplní výpověď bez udání důvodu. Avizovala to TOP 09 i ODS. Ministr práce je proti.
Jurečka čeká rozhýbání pracovního trhu
Jurečka si od novely zákoníku práce slibuje snížení byrokracie a rozhýbání trhu – změní třeba podporu pro ty, kteří z práce odejdou nebo o ni přijdou.
„Budeme se opravdu snažit dát první dva až tři měsíce výrazně vyšší podporu, dát lidem větší jistotu, aby se nebáli měnit zaměstnání, protože se ukazuje v datech, že se změnou zaměstnání přicházejí vyšší výdělky. Naopak v delším čase podporu výrazněji snížíme,“ uvedl.