Za středu přibylo 13 502 nakažených. Německo zařadí Česko mezi vysoce rizikové země

Ve středu potvrdily laboratoře v Česku 13 502 nově nakažených covidem-19. To je o čtyři tisíce víc než před týdnem. V nemocnicích je momentálně 3452 lidí a na jednotkách intenzivní péče je 491 pacientů. Vláda oznámila, že v pátek zpřísní režimová opatření. Ministerstvo uvažuje o tom, že po vzoru Rakouska bude pro vstup do restaurací a na kulturní akce uznávat jen potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. Německo od neděle zařadí Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí. Epidemiologickou situaci bude v Interview ČT24 komentovat Petr Smejkal.

On-line přenos

Koronavirus - listopad

  • 9:32
    Česko

    V Moravskoslezském kraji za pondělí přibylo 1708 nově nakažených koronavirem. Přírůstek je o více než čtvrtinu nižší, než tomu bylo před týdnem.

  • 23:18

    Kanada kvůli variantě omikron nařídila, aby všichni cizinci s výjimkou Američanů při příletu do země podstoupili test na koronavirus. Ottawa také rozšířila seznam zemí, jejichž občané do Kanady vůbec nesmějí cestovat - nově se zákaz týká i lidí z Nigérie, Egypta a Malawi a cizinců, kteří v těchto zemích v posledních dvou týdnech pobývali, napsala agentura Reuters.

  • 19:54

    Francie za uplynulý den zaznamenala 47 177 nově nakažených koronavirem. Jde o nejvyšší přírůstek od 8. dubna, kdy vrcholila třetí vlna epidemie.

Ve čtvrtek ráno v souvislosti s rostoucím počtem případů zasedla rada vlády pro zdravotní rizika, na její doporučení by měla vláda v pátek na mimořádném zasedání projednat možná zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. 

Plošné testování ve školách a hlasování o uzavření některých akcí pro neočkované

Předseda končící vlády Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním zasedání potvrdil, že kabinet v pátek ráno schválí další opatření proti šíření covidu-19. Vláda podle něj na zasedání rozhodne o plošném testování ve školách. Uskutečnit by se mělo 22. a 29. listopadu.  

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková také potvrdila, že v dalším zpřísnění by se Česko mohlo inspirovat modelem, který v současnosti platí v Rakousku. Po vzoru sousední země by se jako potvrzení o bezinfekčnosti mohlo uznávat jen očkování nebo prodělaný covid-19. Na kulturní, sportovní akce či do restaurací by nebylo možné jít pouze s negativním testem na covid. Podle ministerstva je to jedna z variant.

Kabinet, který ve čtvrtek podal demisi, projedná také plány na uzavření některých akcí pro neočkované od 29. listopadu. Přesnou podobu zpřísňujících opatření chce odcházející vláda ještě projednat s experty budoucí vlády koalic SPOLU a Pirátů a Starostů. 

Podle vyjádření premiéra ale vláda neuvažuje o zavedení lockdownu. Uvedl, že bude volit režimová opatření, která se mohou zpřísňovat.  Kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) totiž nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu. 

Už ve středu vláda rozhodla například o tom, že bude na vysokých školách nově povinné nosit respirátory, pokud bude na přednáškách více než padesát lidí.

Ve vážném stavu je 542 pacientů, nejhůř je na tom Olomoucký kraj

Na sto tisíc obyvatel nyní v Česku připadá za posledních sedm dní 596 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak proti předchozímu dni zvýšilo o 38. Nejhorší epidemická situace je dál na Moravě a ve Slezsku.

V Olomouckém kraji je týdenní incidence 928, v Jihomoravském 782, v Moravskoslezském 759 a ve Zlínském kraji připadá na sto tisíc obyvatel za týden 726 nových případů koronaviru. Na opačném konci pořadí je Karlovarský kraj se sedmidenní incidencí 210. Z okresů je na tom nejhůř Prostějovsko, kde v přepočtu na sto tisíc obyvatel připadá 1111 nakažených za poslední týden. 

S růstem počtu nakažených stoupá zátěž nemocnic, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči zhruba o tisícovku méně nakažených. V porovnání s úterým se počet hospitalizovaných s covidem mírně snížil, v úterý jich ministerstvo evidovalo 3518, nejvíce od dubna. Z téměř 3500 nakažených v nemocnicích je ve vážném stavu podle dat na webu ministerstva 524 pacientů. V mezitýdenním srovnání je to o 200 víc.

Alespoň jednu dávku očkování má sedmdesát procent dospělých v Česku

V Česku obdrželo jednu dávku očkování sedmdesát procent dospělé populace. Uvedl to účet Chytré karantény na Twitteru. Za poslední týden se podle dat naočkovalo skoro čtvrt milionu lidí. Dokončenou vakcinaci má v Česku přes šest milionů 150 tisíc lidí. Takzvanou posilující dávku už dostalo přes 400 tisíc z nich. 

Ze středečních nově potvrzených případů je podle dat ministerstva 9322 neočkovaných, 282 nakažených mělo po první dávce a 3898 bylo naočkovaných dvěma dávkami. Představitelé vlády proto opakovaně vyzývají k tomu, aby se lidé proti koronaviru nechali očkovat.

Zdravotníci ve středu podle ministerstva aplikovali celkem 43 267 dávek vakcíny, což je zhruba o šest a půl tisíce méně než minulé úterý. Z 10,7 milionu Čechů je plně očkováno necelých 6,2 milionu lidí. 

Cestování do Německa

Německo v pátek s účinností od neděle zařadí Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí. O zapsání společně rozhodují německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví s ohledem na situaci kolem šíření nemoci covid-19, správcem seznamu je Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí.

Nové epidemické hodnocení Česka bude znamenat komplikace především pro neočkované. Ti budou muset po příjezdu do země na deset dní do karantény, její předčasné ukončení po pěti dnech je podmíněno negativním testem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 5 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 8 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 10 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 12 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 12 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 13 hhodinami
Načítání...