Školy častěji vyhledávají pomoc týmů duševního zdraví

3 minuty
Události: Psychické potíže dětí
Zdroj: ČT24

Snažíme se zprostředkovat to, že vztek je přirozená věc, která je v pořádku, řekla v rozhovoru pro ČT24 Anna Stodolová, vedoucí terapeutického týmu, který poskytuje „Teen terapie“ v rámci programu Stop násilí pod záštitou Diakonie Českobratrské církve evangelické. Podle ní je potřeba ve škole i doma vytvořit pro děti prostředí, ve kterém se nebojí své problémy sdílet. Školy také začínají více vyhledávat pomoc týmů duševního zdraví, zatím fungují hlavně na Kutnohorsku. Resort školství projednává návrh financování těchto týmů po celé republice.

Terapeutka Stodolová popsala v souvislosti v nedávnou událostí v Domažlicích postupy, jak pracovat s mladistvými, kteří si nevědí rady se vztekem a agresí. Podle ní neexistuje univerzální recept na to, jak stoprocentně zabránit podobným nečekaným ventilacím vzteku. Je ovšem několik rovin, jak s těmito problémy pracovat.

„K těmto situacím (kdy je nečekaně ventilován vztek), dochází zejména u jedinců, kteří nějak trpí a nevědí, jak zacházet se svými emocemi. Jedna věc je samozřejmě naučit se se vztekem pracovat. Zadruhé je potřeba, abychom byli všímaví a zpozorovali varovné signály. Více tyto problémy hrozí u izolovaných dětí, které třeba neventilují žádné emoce. Ty se v nich hromadí, a pak mohou vybuchnout,“ vysvětlila Stodolová.

Nebát se vzteku a vyznat se v něm

Terapeutka radí rodičům, aby šli příkladem. „Je důležité dětem ukázat, že umíme se vztekem pracovat, mluvíme o něm, ale zároveň si neubližujeme,“ popsala. Ideální je podle ní také to, aby učitelé vytvářeli prostředí, ve kterém děti mohou otevřeně mluvit o svých problémech. Stodolová ovšem vzápětí připustila, že je velmi náročné toho dosáhnout. „Hlavním úkolem pedagogů je, aby nebylo žádné dítě izolované,“ doplnila.

Stodolová v rámci programu Stop násilí poskytuje takzvané Teen terapie pro děti ve věku dvanáct až osmnáct let. „Při našich terapiích bereme vztek jako přirozené východisko, kterého je potřeba se nijak nebát, a dokonce se v něm vyznat,“ poznamenala.

8 minut
Studio ČT24: Terapeutka Anna Stodolová hovořila o zvládání dětského vzteku
Zdroj: ČT24

Terapeutka si myslí, že to je něco, co by mohl nabídnout kterýkoliv dospělý. „Snažíme se zkrátka zprostředkovat to, že cítit vztek je přirozená věc, která je v pořádku. Dále se pokoušíme porozumět tomu, odkud ty emoce pocházejí, proč je pociťují a jak se jich zbavit tak, aby nikomu neublížily,“ sdělila Stodolová.

Univerzální odpověď na to, jak se vzteku zbavit, se podle terapeutky hledá těžko. „V první řadě je potřeba dát najevo, že si emocí dětí všímáme. Dále přistupujeme ke každému jinak, ale cílem je dojít k porozumění toho, co v dané chvíli jedinec potřebuje. Může jít o fyzickou bolest, osamělost nebo třeba konflikt s druhým člověkem – a všechny ty různé problémy se samozřejmě řeší jinak.“

Škola po prázdninách nemusí být náročná pro každého

Začátek školního roku je typicky pro děti složitým a stresovým obdobím. Podle terapeutky to ale nemusí platit pro všechny, záleží na typu dítěte. „Některé jsou zranitelnější, citlivější, nebo třeba nemají tak rozvinuté sociální dovednosti. Pro ty je to opravdu veliký stres. Naopak pro jiné to tak být nemusí a třeba se těší, až budou znovu ve školním kolektivu,“ nastínila Stodolová.

Vedoucí terapeutického týmu říká, že počet mladých lidí s mentálními problémy roste, ale zároveň se o tomto tématu více mluví. „Povědomí o této problematice roste, více si toho všímáme. Ale zároveň dnešní svět přináší mnoho situací, kdy mladí zažívají více stresu (než dříve).“ Není ovšem schopna tyto trendy potvrdit na základě čísel, jelikož její program funguje prvním rokem.

Zájem o službu týmů duševního zdraví je velký

Školy nyní začínají více vyhledávat pomoc týmů duševního zdraví, díky kterým se daří odhalovat psychické potíže dětí, šikanu i rodinné problémy. Zatím fungují hlavně na Kutnohorsku a přidávají se další. Do podpory se nově zapojili i někteří zřizovatelé.

Například základní škola v Uhlířských Janovicích se zapojila do pilotního projektu už v roce 2021. Momentálně tam týmy duševního zdraví jezdí zhruba jednou týdně. Podle ředitelky Dany Bohatcové instituce řeší různé případy, jejichž závažnost narůstá. „Okruhy sebepoškozování, úmrtí v rodině nebo předávkování léky. Máme ještě štěstí, že děti najdou důvěru a přijdou do školy a přijdou za námi a řeknou nám to,“ uvedla.

Podle členky jednoho týmu duševního zdraví Ivany Staré je zájem o jejich službu velký, přímo k týmům na Kutnohorsku jezdí lidé z celé republiky. „Ptají se, jak (týmy) fungují, aby si to mohli přenést do svých regionů,“ doplnila.

„Tento kalendářní rok jsme domluvili sedm set korun na žáka ve zřizované škole, což s výjimkou dvou obcí zaplatily všechny obce v regionu,“ řekl ředitel Centra podpory vzdělávání na Kutnohorsku Ondřej Matějka.

Zařazení do systému plánuje i ministerstvo školství, organizace s ním nyní jednají. Jedním z návrhů je financování z operačních programů. „Máme aktuálně příslib, že budou financovány další týmy po celé České republice. V první fázi by to mělo být třicet týmů,“ vysvětlila manažerka advokačního týmu SOFA Lenka Hečková. V každém kraji by začínaly dva. Už teď menší týmy fungují v Praze, Pardubickém nebo Královéhradeckém kraji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 3 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 4 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 5 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 12 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 14 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 15 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 21 hhodinami
Načítání...