Je důležité jim dát prostor vyjádřit pocity, radí Lišková, jak mluvit s dětmi po útoku v Domažlicích

Je důležité, aby děti dostaly prostor mluvit o tom, co se v nich odehrává, to může mít každý úplně jinak, řekla vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková k incidentu na základní škole v Domažlicích, při kterém žákyně zaútočila nožem na své spolužáky. Psychoterapeut Tibor Brečka zmínil, že je důležitá prevence a varovné signály potenciálního útočníka nepodceňovat, což se podle něj často děje. Jedním z nich je například velká změna chování daného jedince.

„Někdo může mít velký strach, někdo může být plačtivý, někdo naopak zamlklý. Je důležité, aby i rodiče, až budou s dětmi mluvit, dali průchod tomu, co děti prožívají a přijali, že to tak je. Že v takové situaci je adekvátní se i třeba smát, protože to pro něj (dítě) může být i projev, jak odventilovat nějaké napětí, které v těle má,“ podotkla Lišková s tím, že klíčová je komunikace.

Je podle ní v pořádku, že se dítěti nepůjde během prvních dní dobře do školy a některé nebude chtít jít třeba vůbec, čemuž je podle ní také potřeba dát prostor. „Ale v dlouhodobějším horizontu by mělo dojít k ustálení,“ míní. Podle ní pomáhá mít řád, věnovat se aktivitám, koníčkům a věcem, které dítě těší.

6 minut
Vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková o komunikaci s dětmi po útoku
Zdroj: ČT24

Podle Liškové by se nemělo zapomínat ani na děti, které nebyly v bezprostředním ohrožení, například v dané třídě. „Ty ostatní to také prožívají, mohou mít pocity strachu a obav a i těmto dětem je důležité říci: ‚Je normální, že to prožíváš.‘“ Podle ní je důležité pomoci i těmto dětem situaci zvládnout, přičemž pro některé to může znamenat například doprovod rodičů do školy. „Důležitá je komunikace mezi rodiči a školami. Aby měli rodiče prostor říci škole, co jejich dítě konkrétně potřebuje, protože jejich potřeby budou velmi rozdílné.“

Připomněla, že děti mohou také volat na Linku bezpečí, pedagogové či rodiče pak na Linku důvěry. „I pro ně to může být zátěžová situace a je důležité se o ní poradit, protože pak mohou být podporou pro děti i pro žáky.“

Podotkla, že vyrovnávání se s takovou událostí je velmi rozdílné a záleží na pomoci a podpůrných mechanismech. „Ta nejhorší krize by mohla do půl roku odeznít a měli bychom být schopni se vrátit do běžného fungování. Pokud to u někoho bude výrazně zasahovat do běžného fungování, tak bych doporučila využít odborné psychologické terapeutické pomoci,“ poradila.

Psychoterapeut: Je to vždy o velké změně normality daného jedince

Psychoterapeut Tibor Brečka zmínil, že útok od mladistvých či dětí je obecně často následkem několika různých faktorů. „Některé z nich se mohou týkat duševního zdraví daného jedince a jeho schopnosti zvládat stres, adaptovat se na mimořádné situace, adaptovat se na změny,“ podotkl s tím, že vliv může mít i přítomnost různých sociálních, patologických jevů. „Ať už je to šikana, užívání omamných a psychotropních látek. Také celkové klima – jak v rodině, tak ve škole.“

Uvedl, že čím blíže je daná eskalace chování, tím výraznější a zaznamenatelné jsou varovné signály, ale o to méně je reakčního času. „Z mého pohledu je důležitá dlouhodobá prevence a dlouhodobé nikoliv monitorování žáků a studentů v tom negativním slova smyslu, jako velký bratr a tak dále, ale zájem o chování a prožívání, protože v mnoha situacích, než se dostaneme k takto tragickému incidentu, tak to má genezi v čase, která bývá v řádu dnů, hodin, ale i týdnů a měsíců,“ dodal.

11 minut
Psychoterapeut Tibor Brečka o zachycení varovných signálů v souvislosti s útokem ve škole
Zdroj: ČT24

Psychoterapeuti podle něj vytipovali 44 varovných signálů, kterých je vhodné si všímat, přičemž namátkou zmínil například šikanu. „Můžeme hovořit o řetězci násilí. Z výzkumu vyplývá, že člověk, který sám byl obětí agrese, tak je u něj zvyšující se pravděpodobnost, že sám bude agresi reprodukovat,“ podotkl s tím, že velmi důležitým ukazatelem u jedince je chování. „Jakým způsobem se chová, jestli dokáže vstupovat do interakce, jestli není příliš agresivní, nebo naopak příliš tichý,“ popsal a dodal, že je to vždy o velké změně oproti normalitě daného jedince.

„Je to například velká míra uzavřenosti, zvyšující se agrese, zvyšující se záliba například v až cynickém humoru, v destruktivních věcech, jako jsou různá videa o agresivní střelbě, toho, co například dělá Islámský stát a podobně,“ nastínil psycholog s tím, že čím více těchto faktorů se začne objevovat v daný pozorovaný čas, tím je větší pravděpodobnost, že se s daným člověkem něco děje. Upozornil ale, že varovné signály samy o sobě nemusí implicitně směřovat k fyzickému agresivnímu útoku, ale mohou být samy o sobě známkou sociální patologie. „To také může skončit závislostí na omamných a psychotropních látkách, sebepoškozováním a tak dále.“

2 minuty
Události: Psychologové radí, co dělat po útoku ve škole
Zdroj: ČT24

Každá škola by měla mít podle něj vnitřní dokument, který bude rozcestníkem, jak se v určité situaci chovat, například když učitel objeví podezřelé signály – třeba ve slohové práci či výkresu. Podle něj se ale bohužel děje, že varovný signál buď není zavnímán vůbec, nebo je zachycen, ale daná osoba mu nepřisoudí velkou váhu, nebo jej nechce řešit. Důležitá je tak podle něj prevence. „Prevence je tady klíčová, je potřeba se o těchto věcech bavit, ne je bagatelizovat.“

Podobně se vyjádřila i předsedkyně organizace SOFA Lenka Felcmanová. „Určitě je důležité se dětí ptát. Ne jenom to obligátní: ‚Co bylo ve škole,‘ ale skutečně se zeptat: ‚Jak se ve škole cítíš, máš pocit, že jsi přijatý, cítíš se tam bezpečně?‘ Skutečně tyto otázky pokládat přímo,“ vysvětluje. „Je tam něco, z čeho máš radost, nebo naopak, co budí tvoje obavy? Zkrátka to dítě rozmluvit o tom, aby odpověď nebyla šablonovitá, jak ji známe, ale abychom pozornost namířili i na prožívání ve škole,“ nastiňuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...