Vlakovou nehodu ve Španělsku nepřežilo nejméně dvanáct lidí

Barcelona – Nejméně dvanáct lidí zahynulo pod vlakem, když přecházeli přes koleje na nádraží barcelonského předměstí Castelldefels. Čtrnáct dalších lidí utrpělo při nehodě zranění, tři z nich jsou ve vážném stavu. Národnost všech obětí zatím není známa, podle úřadů mnoho z nich pocházelo z latinské Ameriky. Skupina šla na každoroční svatojánskou slavnost na castelldefelské pláži a rozhodla se místo přeplněným podchodem překonat koleje přímo.

K nehodě došlo podle serveru cmi.com.co přibližně ve 23:30 SELČ. Skupina asi 30 lidí podle svědků přijela do Castelldefels krátce před nehodou regionálním vlakem a chtěla zamířit na oslavy slunovratu na místní pláž, která je na druhé straně kolejiště. Místo do podchodu vstoupili mladí lidé do kolejí pod přijíždějící expresní vlak, který jel opačným směrem. Na místě zahynulo deset z nich, další dva později podlehli vážným zraněním.

Reportáž Dany Zlatohlávkové (zdroj: ČT24)

Podle jednoho mladého muže, který koleje stihl přejít, skupina vstoupila do kolejí hned poté, co odjel jejich vlak, a tak neviděli přijíždějící soupravu na druhé koleji.

Katalánská vláda vyhlásila smutek a nařídila vyšetřování. Podle všeho je na vině nedisciplinovanost lidí, kteří přecházeli přes koleje. Radnice totiž kvůli bezpečnosti loni nahradila hůře přístupný most přes koleje novým označeným podchodem. Ten je ale podle místních příliš úzký. „Podchod je úzký, věčně je plný lidí a musíte čekat v dlouhé frontě. Mně je 60 a i já to někdy vezmu raději po kolejích,“ řekl obyvatel Castelldefels Jordi Morell.

Jde o nejhorší železniční katastrofu ve Španělsku od června 2003, kdy po srážce osobního a nákladního vlaku ve městě Chinchilla na jihovýchodě země zahynulo 19 osob.